Bağcılar Su Kaçağı Tespiti

Bağcılar ilçesinde şubesi bulunan ve Bağcılar su kaçağı tespiti hizmeti veren Protesisat, su kaçak tespit çalışmalarında bilgisayar destekli cihazlar kullanarak hizmet vermektedir. Kullandığımız cihazlarla Bağcılar su kaçağı tespiti çalışması yaparken hiçbir yeri kırmıyoruz. Kırmadan su kaçağı tespiti yaptırmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Su Kaçağının Sebepleri

Su kaçağı, malzemenin yeterli kalitede olmamasından ve ustaların tecrübesizliğinden ya da bir anlık dalgınlığından dolayı yaptıkları hatalardan meydana gelir.

 • İçme suyu tesisatında, boruların ek yerlerinde su kaçağı çok sık meydana gelir.
 • Temiz su borularının ekleri maşon adı veriler parça ile yapılmaktadır. Bu parça kaynak makinesi ile hafif eritilerek boru ile birleştirilir.
 • Kaynak makinesi ile eritilen maşon ve boru, yeterli miktarda eritilmezse kaynak tutmaz ve ilerleyen zamanlarda su kaçağı meydana gelir.
 • Maşon ve boru gereğinden fazla eritilirse yine kaynak noktasında sorun meydana gelir ve su kaçağına sebep olur.
 • Maşonu eritip boru ile birleştiren usta, maşon denilen parçayı düz olarak birleştirmelidir. Maşon çap olursa su kaçağı meydana gelir.
 • Ayrıca temiz su borularının herhangi bir yerinde de su kaçağı meydana gelebilir. Gece saatlerinde suyun basıncı yükseldiği için boruda çatlak oluşabilir. Bu durum, borunun kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Pis su borularında ise pimaş borusun çatlağından su kaçağı meydana gelebilir. Boru döşendiği zaman çatlayabilir ve bu çatlak fark edilmeden boru döşenir.
 • Boruların ek yerlerinde contalar bulunur ve bu contaların olduğu yerden su kaçağı meydana gelebilir.
 • Evinizde tadilat yapıldıysa ve su kaçağı tadilattan sonra meydana geldiyse, tadilat sırasında borulara zarar verilmiş olabilir.

Su kaçağı çevresel etkilerden dolayı meydana gelir ve hızlıca önlem alınmazsa vereceği zararda artacaktır. İçme suyu borularında su kaçağı oluştuğunda, suyun sürekliliği olduğu için su kaçağı olan yerde kesintisiz sızma meydana gelir. Bu durum, evinize ciddi zararlar verir. Özellikle binanın taşıyıcı kolonlarının çürümesine de sebep olur.

Su Kaçağını Nasıl Bulurum?

Su kaçağı; temiz su tesisatında, pimaş borusunda ve kalorifer borusunda meydana gelen bir sorundur. Üç tesisat sistemindeki kaçakların belirtileri farklıdır. Tesisat sistemine bağlı olarak su kaçağı belirtilerinin farklılaşması, tesisat sisteminin yapısı ve içindeki suyun durumu ile alakalıdır.

Su kaçağını nasıl bulurum? Diyorsanız, su kaçağının belirtilerini takip ederek bulabilirsiniz. Ancak bu yapacağınız çalışmalar su kaçağının hangi tesisatta olduğunu bulmanıza yardım edecektir. Noktasal tespit yapabilmeniz için bilgisayar destekli cihazlara ihtiyaç vardır.

 • Su kaçağı temiz su tesisatında olduğunda, tavanda kabarmalar meydana gelir.
 • Önlem alınmazsa, meydana gelen kabarmalar dökülmeye başlar ve duvarda ya da tavanda kire benzer kararmalar oluşur.
 • Borudaki suyun miktarı fazlaysa, su kaçağı olan yerde su damlamaya başlar.
 • Bu belirtileri gözlemlediyseniz, dairenizin ana vanasını kaparak su kaçağını durdurabilirsiniz.
 • Ana vanayı kapatmanıza rağmen belirtilerde azalma meydana gelmiyorsa su kaçağı, komşunuzun tesisatında da olabilir. Her iki durumda da profesyonel bir firmadan yardım istemelisiniz.
 • Pis su tesisatındaki kaçaklarda ise, duvarda ya da tavanda sararmalar meydana gelebilir.
 • Su kaçağı belirtisinin olduğu kısımda kötü kokular oluşabilir.
 • Bu durumda da evinizdeki lavabo ve banyoyu kullanmadan profesyonel bir firmadan yardım istemelisiniz.

Bağcılar su kaçağı tespiti çalışmasında profesyonel firmalar ne gibi çözüm yöntemleri uygular bunları bilmenizde fayda vardır.

Bağcılar Su Kaçağı Tespiti

Bağcılar su kaçak tespiti hizmeti veren Protesisat, tesisat sistemine göre farklı cihazlar kullanan bir firmadır. Kullanılan farklı cihazlar sayesinde tesisat sisteminin yapısına uygun çalışmalar yapılarak kısa sürede ve kırmadan su kaçağı tespiti yapılmış olur.

Şebeke suyunda su kaçağı meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı kullanılır. Şebeke suyundaki basınç yüksek olur, bu yüksek basıncın etkisi ile su kaçağında ses oluşur. Akustik dinleme cihazı sayesinde bu sesi takip ederiz ve su kaçağını noktasal olarak Bağcılar su kaçak tespiti yapmış oluruz

Pis su tesisatında ise kameralı görüntüleme cihazı kullanırız. Pimaş borularındaki su kaçaklarında, akustik dinleme cihazı işe yaramayacağı için kameralı görüntüleme cihazıyla pimaş borusunun içi kontrol edilerek Bağcılar su kaçağı tespit edilir. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pimaş borusunun girişinden içeri gönderilir. Kameranın elde ettiği görüntüler, cihazın ekranına yansır. Ekrandaki görüntüleri inceleyen tecrübeli personelimiz, kısa sürede Bağcılar su kaçağı tespiti yapmış olur.

Kalorifer borularında ise durum çok farklıdır. Kalorifer borularındaki su, sıcak olduğu için termal kamera cihazından destek alırız. Termal kamera ile duvarın içinden geçen kalorifer boruları tek tek incelenir ve su kaçağı olan nokta tespit edilir.

Bağcılar Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma

Bağcılar’da su kaçağı bulan firmalar çok sayıda bulunmaktadır. Ancak firmaların da aralarında fark bulunmaktadır. Bağcılar’da su kaçağı tespiti yapan firmamız, birçok firmanın aksine kameralı görüntüleme cihazı kullanır.

Bağcılar su kaçağı tespiti yapan firmaların birçoğunda kameralı görüntüleme cihazı bulunmaz. Kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için her firma almamaktadır. Ancak Bağcılar su kaçak tespiti yapan firmalarda görüntüleme cihazı olmazsa, pis su tesisatındaki su kaçaklarını tespit edemezler.

Bağcılar’da su kaçak tespiti yapan firma arıyorsanız, Protesisat’ı arayarak servis talebinde bulunabilirsiniz. Ekiplerimiz ortalama bir saat içinde adresinizde olur ve çalışmalara başlarlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek