Peteklerin Bazıları Isınmıyor

Binalarda zaman zaman bazı peteklerde ısınma sorunu meydana gelebilmektedir. Peteklerin bazıları ısınmıyor gibi bir sorunla karşı karşıya kalındığında en garantili hizmet kurumsal firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Bu firmalar, modern teknolojilerle tasarlanmış petek temizleme cihazı ve özel olarak geliştirilmiş temizleme kimyasalı kullanarak petek temizleme hizmeti sunmaktadır. Peteklerde meydana gelen ısınma sorunları arasında vana girişlerinin kireçle tıkanması, büyük peteklerde çapraz bağlantının yapılmaması, peteklerin içinin zamanla kireç ve çamurla kaplanması gibi nedenler bulunmaktadır. Bazen kalorifer tesisatı kurulduğundan beri petekler ısınmayabilmektedir. Bu durumda kombinin kalorisinin yetersiz olduğu ilk akla gelendir. Ancak peteklerin yanlış bağlanması da bu sorunu meydana getiren etkenler arasındadır.

Petek Bağlantıları Ters Olabilir

Peteklerin bazıları ısıtmıyorsa içinde hava olduğu da akla getirilmelidir. Bu durumda havanın alınması gereklidir. Purjör anahtarı kullanılarak peteğin içindeki havanın alınması gereklidir. Bu anahtar yoksa bir tornavida ile de hava boşaltılabilmektedir. Peteğin içinde hava yoksa ve peteklerin bazıları ısınmıyor gibi bir sorun devam ediyorsa, o zaman profesyonel destek alınması kaçınılmaz olmaktadır.

Çünkü en iyi ihtimalle peteklerde ters bağlantı söz konusudur. Uzman tesisatçılar bu soruna müdahale ederek sorunu ortadan kaldırmaktadır. Peteklerin ters bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek de kolaydır. Eğer tesisat sıva üstü ise kombinin altında bulunan borudan bu anlaşılabilmektedir. Kombinin altında 4 adet boru bulunmaktadır. Bu boruların en soldakinin peteklerin üst kısmındaki vanaya bağlı olması gereklidir. Eğer alttaki vanada ise petekler ters bağlanmıştır ve bu durumda ısınma sorununun meydana gelmesi kaçınılmaz bir sondur. Kalorifer tesisatı sıva altında ise bu dunuma kombi çalışır durumdayken petek vanalarına dokunulduğunda üstteki vananın sıcak olması gereklidir. Eğer bu vana soğuksa ters bağlantı söz konusudur.

Peteklerin bazıları ısınmıyor

Peteklerin bazıları ısınmıyor

Petek bağlantı şeması

Petek bağlantı şeması

Kombiye Uzak Olan Petekte Isınma Sorunu Olabilir

Bazı durumlarda kombiyle uzak olan peteklerde daha az ısınma söz konusu olmaktadır. Bu durum eğer teknik bir sorundan kaynaklanmıyorsa bir yöntem uygulayarak sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Bu yönteme reglaj ayarı denilmektedir. Bu ayar yapıldığında kombiye uzak olan peteklerin ısınması sağlanabilmektedir. Kombiye yakın olan peteklerin çok daha iyi ısındığı bilinmektedir. Yakın olan bu peteklerin vanaları kırılarak uzakta bulunan peteklerin daha iyi ısınması sağlanabilmektedir. Ayrıca peteğe termostatik bir vana takıldığında peteği ısısı istenilen sıcaklık değerinde sabit tutulabilmektedir. Oda termostatı ile termostatik vana aynı değildir. Termostatik vanaların, peteğin ısınma derecesine karar verme özelliği bulunmaktadır. Petek, belirlenen ısı derecesine ulaştığında vana devreye girerek peteğin çalışmasını durdurmaktadır.

Peteklerin bazıları ısınmıyor ya da petekler eskisi gibi ısınmıyorsa, peteklerin eskidiği anlamına gelmektedir. Yıllar geçtikçe peteklerin eski verimlerini kaybetmeleri normaldir. Her yıl bakım yapıldığında bile bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Her malzemenin olduğu gibi peteklerin de bir ömrü vardır. Ancak düzenli olarak bakım yaptırılarak peteklerin ömrü uzatılabilmektedir. Bu bakım, petek temizliği ile mümkün olmaktadır.

Temizleme kimyasalı ve petek temizleme cihazı ile yapılan bakımın ardından peteklerdeki verim yükselmektedir. Üstelik bu işlem, eskiden olduğu gibi petekler sökülerek yapılmamaktadır. Çevre kirliliği yaratmadan temizleme kimyasalı ve temizleme makinesi ile yapılan petek temizliğinde, profesyonel bir şekilde yapıldığında çok üst seviyede sonuç alınmaktadır. Petek temizliği ile ilgili hizmetin kurumsal firmalardan alınması sorunsuz bir işlem yapılmasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarının başlangıcında petek temizliği yaptığını belirten, ancak bu hizmeti amatörce ve ilkel şartlarda yerine getiren firmaların ortaya çıktığını bilmek gereklidir. Bu gibi işletmelerden ucuz fiyat denilerek hizmet alındığında olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek