Tuvalet Tıkanıklığı Tuz Ruhu Açar Mı?

Tuvalet tıkanıklığı tuz ruhu ile açılabilir mi? Sorusu sık sorulan sorulardan biridir. Tuz ruhu hidroklorik asidin suyla seyreltilmiş halidir. Güçlü yapısı ile temizlikte sık kullanılan tuz ruhu, tuvalet tıkanıklığında kullanılabilir mi? Sorusunu akıllara getirmektedir. Tuvalet tıkanıklığı açma da zararsız ve kesin yöntemler kullanmak, her zaman daha pratik ve ucuza mal olmaktadır.

Tuz Ruhu Zararları

Tuz ruhu temizlikte bayanlar tarafından çok sık kullanılan bir maddedir. Özellikle zorlu kirleri sökmek için kullanılan tuz ruhu, zahmetsizce zorlu olan kirleri sökmektedir. Ancak tuz ruhu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Hidrojen ve klor atomlarının birleşiminden elde edilmiş ve suyla seyreltilmiş olan tuz ruhu, birçok alanda kullanılan bir kimyasal bileşendir. Şeffaf yapısı ve renksiz olması zararsız olduğu anlamına gelmemektedir. Tuz ruhunun çok keskin bir kokusu vardır. Koklandığı anda nefes alışınızı anında etkiler. Tuz ruhunun kokusuna uzun süre maruz kalınırsa, boğazda kanamalara sebep olur. Bu durum hidroklorik asidin solunum yolunda hasara sebep olmasından kaynaklanır.

Tuz ruhu toksin etkisi olan zehirleyici bir maddedir. Birçok şeye zarar verebilir. Cilt ile temas etmesi durumunda, çok can yakıcıdır. Ciltte tahriş yapar. Uzun süre cilde maruz kalırsa, yanıklara sebep olur ve kalıcı hasar bırakır. Uzun süre solunması durumunda, zehirlemeye sebep olur.

Tuz ruhu kullanımında maske ve eldiven takılması son derece önemlidir. Ayrıca uzun kollu elbise giyilerek cilde temasından sakınılmalıdır. Tuz ruhu dökülen yerin üstünde durularak solunmamalıdır. Tuz ruhu, amonyum ile etkileşime girdiği için çamaşır suyu ile karıştırılırsa hemen zehirleme etkisi meydana getirir.

Tuvalet Açmada Tuz Ruhu Nasıl Kullanılır?

Tuvalet tıkanıklığı tuz ruhu ile açılabilir mi? Hidroklorik asit hemen hemen her şeyle etkileşime giren güçlü bir kimyasaldır.

  • Tuvalet açmada tuz ruhu kullanılmadan önce mutlaka koruyucu önlemler alınmalıdır.
  • Maske ve kimyasal koruyucu eldiven giyilirken aynı zamanda uzun kollu elbise tercih edilmelidir.
  • Kullanacağınız alandaki havalandırma pencerelerini açmalısınız.
  • Tuz ruhu kullanılmadan önce, tuvaletin kuru olması gerekir. Çünkü tuz ruhu suda çözünerek etkisini kaybeder.
  • Tuvalette su varsa mümkün olduğu kadar boşaltılmalıdır.
  • Tuz ruhu tuvalete döküldükten sonra 10-15 dakika beklenmelidir. Ancak tuz ruhunu döktüğünüz alanda durmayın.
  • 10-15 dakika geçtikten sonra kaynar suyu dökünüz.
  • Tuz ruhunu kullanırken çamaşır suyu ile birlikte kullanmamaya özen gösterin.
  • Yaptığınız çalışma sonunda tuvaletteki su, birazda olsa akmaya başladıysa bu işlemi birkaç kez tekrarlamalısınız.

Tuz ruhu bu kadar etkili ve zararlı bir maddeyken, tuvalet borusuna zarar vermiyor mu?

Tuz Ruhu Borulara Zarar Verir Mi?

Tuz ruhu tuvalet açmada kullanıldığında, tıkanıklığa sebep olan cisme zarar vererek açılmasını sağlar. Tuz ruhu tuvalet tıkanıklığına sebep olan cisme zarar verirken pimaş borusuna da zarar verir.

Tuz ruhu, lavabo açıcının aksine pimaş borusunun kısa sürede delinmesine sebep olabilir. Lavabo açıcılarda, pimaş borusu önce büzüşürdü daha sonra eriyerek delinmeye başlardı. Ancak tuz ruhu kullanımında pimaş borusunun eriyerek delindiği gözlemlenmiştir.

Tuvalet tıkanıklığı tuz ruhu ile açmak yerine, profesyonel bir firmadan destek almanız daha zararsız ve daha pratik olacaktır. Peki, profesyonel firmalar tuvalet tıkanıklığını nasıl açar?

Cihazla Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuz ruhu ile tuvalet tıkanıklığı açma tercih etmeniz gereken en son yöntem olmalıdır. Ancak kullanıcılar, el altında olduğu için ve tıkanıklık sorununu pratik olarak çözmek için direkt tuz ruhu kullanmaktadırlar. Oysa tuz ruhu yüzünden, tuvalet borusu zarar görür ve maliyetler daha çok artmaktadır.

Protesisat, tuvalet tıkanıklığı açma çalışmalarında 2003 yılından beri kameralı görüntüleme cihazı ve robot cihaz kullanmaktadır. Bu sayede, pimaş borularına hiçbir zarar gelmemektedir.

Kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusu öncelikle incelenir. İnceleme yapılmasının nedeni; tuvalet tıkanıklığının sebebini tespit etmek içindir. Tıkanıklık türüne göre tıkanıklık açma çalışmaları yapılmaktadır. Tıkanıklığın sebebi yabancı bir cisimse ve bu cisim borunun derinliklerindeyse, tuz ruhu kullanmanız zaten tıkanıklığı açmayacaktır. Tuz ruhu kullanarak sadece pimaş borusuna zarar vermiş olursunuz.

Ancak robot cihaz ile tıkanıklığa sebep olan cisim rahatlıkla açılmaktadır. Robot cihaza takılan kılavuz yayı, tuvalet borusunun içine sokulur. Cihaz yardımı ile yay, boru içinde dönerek ilerler. Tıkanıklığa sebep olan cisme geldiğinde, cismi ya parçalar ya da çekip çıkarır. Bu sayede hem pimaş borusu zarar görmez, hem duvarlar kırılmaz hem de çok daha ekonomik olur.

Tuvalet tıkanıklığı açıldıktan sonra kamera ile borunun içi tekrar incelenir. Bu sayede tıkanıklığın tamamen açılıp açılmadığı ve pimaş borusunda başka sorun olup olmadığı tespit edilmiş olur.

Kameralı görüntüleme cihazı ile ilk inceleme yapıldığında tıkanıklığın sebebi yabancı bir cisim değil de farklı bir sebepse, robot cihaz kullanılmaz. Örneğin pimaş borusunun eğim sorunu olabilir. Tuvalet borusunda eğim sorunu varsa, atıklar boru içinde birikir ve tıkanıklık yaşanmasına sebep olur. Kanal açma makinesi ile tıkanıklık açılsa bile kısa süre sonra tekrar meydana gelecektir.

Bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında, onarım ekiplerimiz tarafından pimaş borusu sökülür ve yeniden ideal eğim verilerek döşenir. Böylece tuvalet tıkanıklığı açma çalışmasında kesin çözüm yöntemi uygulanmış olur.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek