Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Ev ya da işyerleri yapılırken hem duvar içlerinden hem de zeminde onlarca boru geçer bu borulardan bazılarında pis sular dolaşırken bazıları da evde, içme ve kullanma suyu olarak kullandığımız sulardır. Yani evimizde dolaşan su tesisatı pis su ve temiz su boruları ile döşenmiştir. Bu boruların içinden geçen sular eğer boru zedelenmiş yahut zarar görmüşse dışarı sızmaya başlar bu durumlara su kaçağı ortaya çıkar. Su kaçakları bir an önce çözülmesi gereken önemli sorunlardan biridir.

Su Kaçağı Nedenleri Nelerdir

Eski evlerin tesisatlarına baktığınızda tesisat için kullanılan borukların büyük bir kısmının metal olduğunu görürsünüz. İşte bu demir borular zamanla korozyona uğrar ve paslanır. Bu korozyon su borusunu inceltir ve zayıflatır. Su akışkan olduğundan iğne başı kadar boşluk bile bulsa oradan dışarı sızacaktır. Su kaçağı zamandan, darbelerden, kalitesiz malzemeden kaynaklanabilir. Su kaçakları nedeni ne olursa olsun su kaçak tespit cihazı ile bir an önce tespit edilmelidir.

Su kaçağı nasıl bulunur

Su kaçağı nasıl bulunur

Su kaçağı nedenleri

Su kaçağı nedenleri

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Su kaçakları bundan 15 yıl önce, kaçağın olduğu tüm odanın kırılması yoluyla bulunurdu. Diyelim ki banyo da su tesisat kaçağı var. Bu kaçağı bulmak için boruların geçtiği yerlerin, kaçak yani su sızıntısı bulununcaya kadar kırılması gerekiyordu. Bu yüzden banyo zemini duvardaki fayanslar kırılıyor., banyo kullanılamaz hale geliyor, çok yüksek rakamlar ortaya çıkıyordu. Kısacası bu iş hem masraflı hem uzun zaman alan hem de verimsiz bir yöntemdi. Ancak bu yöntemin yerine yeni geliştirilen bir yöntem kullanılıyor.

Bu yöntemde su kaçağı tespit dedektörü kullanılarak su sızıntısı tespiti yapılıyor. Duvardaki ya da zemindeki kaçaklar, su kaçak tespiti cihazlarıyla bulunur. Cihaz duvara ya da zemine yaklaştırılır. Cihaz borunun içindeki suyun hareketlerini ölçerek size tam olarak hangi noktadan su sızıntısı olduğunu gösterir. Orada çok küçük bir delik açılır. Su sızıntısı tamiri yapılır. Kırmadan su kaçağı bulma hem kısa sürer hem de ekonomik bir yöntemdir. Su tesisatı kaçak bulma yöntemleri arasında cihazla kaçak bulma en kolayıdır. Bu yüzden diğer yöntemlerle boşuna vakit kaybetmeyin.

Su Kaçağı Bulunmaz İse Ne Olur

Su kaçakları evin ya da duvarın içinde ilerler. Bir yandan da duvarda küf oluşmasına neden olur. Duvarı zayıflatır. Bir süre sonra hem duvarınız iyice zayıflar ve riskli hale gelir hem de odaya yayılan küf kokusu sağlıksız bir yaşam ortamı oluşmasına neden olur. Üstelik bu su kaçakları alt komşulara da ulaşarak onların da rahatsız olmalarına neden olacaktır. Su kaçakları tamir edilmediği takdirde evinizin ömrü kısalır. Alt komşunuz ile sorunlar yaşarsınız. Küçük bir masrafla kurtulabilecekken, bekleyerek daha büyük masraflara girmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden evde ya da işyerinde su kaçağı tespit ederseniz, ilk işiniz bizi aramak olsun.

Su kaçağı bulunmazsa ne olur

Su kaçağı bulunmazsa ne olur

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek