Küçükçekmece Su Kaçağı Tespiti

Küçükçekmece su kaçağı tespiti, Küçükçekmece ilçesinde yapılan profesyonel bir çalışmadır. Kullanılan elektronik cihazlar sayesinde evlere hiç zarar verilmeden su kaçağı tespiti yapmak mümkündür. Protesisat, su kaçak tespiti cihazlarını ülkemize ilk getiren firmalardan biridir ve uzun yıllardır evlere zarar vermeden Küçükçekmece su kaçak tespiti yapmaktadır.

Su Kaçağının Belirtileri

  • Evinizin herhangi bir yerinde rutubet ortaya çıkmaya başladıysa, özellikle tavanlarda ve duvarların üst kısmında durduk yere rutubet meydana geldiyse üst kat komşunuzun içme suyu tesisatında su kaçağı söz konusu olabilir.
  • Tavanda su damlacıkları meydana geldiyse, yine üst kat komşunuzun tesisatından kaynaklanan bir sorun olabilir.
  • Evinizin herhangi bir bölümünde duvarın renginde değişiklik meydana geldiyse pis su tesisatında kaçak olabilir.
  • Duvarda renk değişiminden önce lağım kokusu gelmeye başladıysa yine atık su tesisatında su kaçağı olabilir.
  • Banyo veya tuvaletteki fayansların aralarındaki derz dolgular sararmaya başlamışsa su kaçağı belirtisi olabilir.
  • Yine banyonun veya tuvaletin fayanslarını kurutmanıza rağmen bir süre sonra tekrar ıslanıyorsa su kaçağı şüphesi söz konusudur.
  • Evinizde hamam böceği gibi atık su borularında yaşayan haşerelerde artma meydana gelmişse, pis su tesisatında kaçak olabilir.
  • Kombi basıncı sürekli düşüyorsa ve sık sık su takviyesi yapmak zorunda kalıyorsanız, kalorifer borularında su kaçağı olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler su kaçağı belirtileridir. Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, sorun daha fazla büyümeden profesyonel bir firmadan destek talep etmelisiniz. Çünkü su kaçağına uzun süre müdahale edilmezse ciddi sorunlar meydana gelir.

Temiz su tesisatındaki kaçağa müdahale edilmezse, duvarlarda çürümelere sebep olur. Binaların taşıyıcı kolonlarına zarar verir. Pis su tesisatındaki kaçaklara müdahale edilmezse kolera, tifo gibi ciddi hastalıklara sebep olur.

Küçükçekmece Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri

Su kaçağı, tesisat sistemleri olduğundan beri meydana gelen sorunlardır. Eskilere dayanan bu sorunun tespit edilmesi de eski zamanlarda çok uğraştırıcıydı.

Su kaçağının belirtilerini takip ederek bulmaya çalışırlardı. Hangi duvarda su kaçağı şüphesi varsa, o duvar kırılarak kontrol edilirdi. Su kaçağı bulunana kadar sırayla duvarlar kırılarak devam edilirdi. Su kaçağı tespit edildikten sonra onarım çalışmalarına geçilirdi. Bu işlemler günler hatta haftalarca sürmekteydi. Sadece bir su kaçağı için evin tamamı tadilata girerdi.

Eski yöntemlerin yorucu ve maliyetli olması insanoğlunu yeni arayışlara itti. Teknolojin her alanda gelişmesi, tesisat sektörüne de yansıyarak eski yöntemlerin terk edilmesi sağlandı.

Bu sayede su kaçak tespit cihazları ortaya çıkarak, su kaçağı tespiti sırasında hiçbir yere zarar verilmemektedir. Protesisat 2003 yılında su kaçak tespit cihazları ile Küçükçekmece su kaçağı tespiti yapmaya başlamıştır.

Dinleme Yöntemi ile Küçükçekmece Su Kaçağı Tespiti

Tesisat sistemine bağlı olarak, kullanılan cihaz da farklılık göstermektedir. Temiz su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı kullanılır.

Akustik dinleme cihazı sayesinde, su kaçağının sesi dinlenir ve yeri tespit edilir. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının yerinin belirlenebilmesi için suyun basıncının belli bir seviyede olması gerekir. Aksi durumda akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti uğraştırıcı olur.

Bazı yerlerde su kaçağı tespiti yapılırken, suyun basıncı düşük olur. Akustik dinleme cihazı ile çalışma yapılabilmesi için tesisatın su basıncı yükseltilir. Ekiplerimiz tarafından kontrollü olarak basınç yükseltilip akustik dinleme cihazı ile tespiti yapılması sağlanır.

Su kaçağı tespit edildikten sonra yine aynı ekiplerimiz onarım yaparak Küçükçekmece su kaçağı tespiti çalışmasını bitirirler.

Görüntüleme Yöntemi ile Küçükçekmece Su Kaçak Tespiti

Görüntüleme yöntemi su kaçağı tespiti, atık su tesisatında yapılan bir tespit çalışmasıdır. Pimaş borularında su kaçağı olduğu zaman akustik dinleme cihazı ile tespiti mümkün değildir. Çünkü pimaş borularındaki suyun basıncı çok düşüktür ve akustik dinleme cihazı ile duyulması mümkün değildir.

Bu nedenle gider borusunda su kaçağı olduğunda kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası gider borusunun içine sokulur. Kameranın görüntüleri monitörde incelenir. Bu sayede gider borusundaki su kaçağı tespit edilir.

Kameralı görüntüleme cihazını kullanan personelin deneyimli olması çok önemlidir. Çünkü pimaş borusunun içi kirlidir ve görüntüler karmaşıktır. Elde edilen görüntüleri yorumlamak tecrübe gerektiren bir durumdur. Aksi durumda su kaçak tespit çalışması uzun zaman alır.

Termal Kamerayla Küçükçekmece Su Kaçağı Tespiti

Kalorifer borularında su kaçağı meydana geldiğinde, belirtiler yok denecek kadar az olur. Çünkü ısıtma sistemindeki suyun basıncı düşüktür. Su kaçağı olup olmadığı ancak kombin basınç göstergesinde belli olur.

Kalorifer borularındaki su sıcak olduğu için, su kaçağı tespiti sırasında termal kamera kullanılır. Termal kameranın sıcak cisimleri göstermesi sayesinde, su kaçağının olduğu nokta da tespit edilebilir.

Küçükçekmece’de su kaçağı tespiti yapan firma arıyorsanız, Protesisat ile iletişime geçerek servis talebinde bulunabilirsiniz. Küçükçekmece’de su kaçağı bulan firmamız, evinizin hiçbir yerine zarar vermeden kısa sürede sorununuzu gidermektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek