Su Kaçağı Tespit Cihazı

Su kaçağı tespiti için kullanılan cihazlara “su kaçağı tespit cihazı” adı verilmektedir. Bu cihazlar farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Bazı cihazlar suyun boru içinde çıkardığı sesleri inceleyerek ses yüksekliğine göre karar verirler. Bazıları da sonar dalgalar ile duvar içindeki su borusunda kaçak olup olmadığını anlarlar. Bazı modellerde de ısı farklarından faydalanarak su kaçakları bulunur. Ancak ülkemizde en sık kullanılan su kaçağı bulma cihazları su sesinden faydalanan cihazlardır. En çok kullanılan su kaçağı bulma cihazları ise Rothenberger marka olanlarıdır.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Fiyatları

Su kaçağı tespit cihazları fiyatları, özellik ve yeteneklerine göre değişmektedir. Bu noktada 90 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar su sızıntı tespit cihazı bulabilirsiniz. Su kaçağı tespit cihazlarının fiyatını belirleyen unsurlar şunlardır.

  • Su kaçağı tespit cihazının markası
  • Su kaçağı tespit cihazının özellikleri
  • Su kaçağı tespit cihazının teknolojisi
  • Su kaçağı tespit cihazının yetenekleri
  • Su kaçağı tespit cihazının bilinirliği ve servis ağı

Yukarıdaki ana faktörlere bağlı olarak su kaçağı tespit cihazları değişmektedir. Kurumsal firmalar daha büyük ve kaliteli cihazlar kullanırken, bireysel kullanıcılar için de çok daha basit ve sınırlı su kaçağı tespit cihazı kullanırlar.

Su kaçağı tespit cihazı

Su kaçağı tespit cihazı

Kaçak su arama

Kaçak su arama

Kaçak Su Arama Cihazı Nasıl Çalışır?

Bu cihazlar duvar ya da zemin altında bulunan su sızıntılarını bulmak amacıyla kullanılır. Tesisat kaçak tespit cihazı yanında birçok ekipmanla birlikte kullanılır. Bunlardan birisi de frekans yükseltici ve kulaklıktır. Frekans yükselticisi ile boru içinden geçen suların sesleri yükseltilir ve kulaklık ile dinlenir. Aynı zamanda termal kamera ile su hareketleri izlenir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra su sızıntılarını bulamamanız çok zordur.

Su kaçak cihazı size hangi noktada ne kadar ses çıktığını söyler. Termal kameralar ise ısı yayılmasını gösterir. Bu iki veriyi birleştiren uzman su sızıntısının nereden kaynaklandığını anında bilir. O noktayı kurtarmak amacıyla duvarda çok küçük bir delik açılır. Delik açılır açılmaz sızıntı ile karşılaşılır. Sızıntının olduğu nokta değiştirilir ya da tamir edilir. Böylece su sızıntısından kurtulmuş olursunuz.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Kullanmazsanız Ne Olur?

Su kaçağı tespit cihazları kısa sürede kaçakları bulmak için tasarlanmıştır. Su kaçak tespit cihazları hem ekonomik hem de pratik ve kolaydır. Bu cihazlar sayesinde duvarlar tamamen kırmadan evi, kullanılmaz hale getirmeden, su kaçaklarını bulmamız mümkün olur. Aksi takdirde kaçak bulunan odadaki tüm duvarların hatta zeminin kırılması ardından kaçağın bulunması tamir edilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra tüm duvar ve fayanslar tekrar yapılmalıdır. Bunların hepsi hem çok para hem de çok zaman ister o yüzde cihaz kullanmak her zaman en ekonomik yoldur.

Su sızıntı tespiti

Su sızıntı tespiti

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek