Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havası nasıl alınır dendiğinde cevap aslından çokta zor değil. Burada işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi teknik destek alarak da yaptırabilirsiniz. Burada önemli olan nokta peteğin havasının alınmasına nasıl kanaat getirildiğidir. Peteğin havasını almak eğer diğer kontroller yapıldıysa doğrudur. Fakat her zaman peteğin havasını almak sistemin eskisi gibi yüksek performans ile çalışacağı anlamına gelmez. Sorunun kombide ya da petek diplerine çöken pisliklerde olabileceği ihtimalini göz ardı etmemek gerekir. Diyelim ki kombi ve peteklerin suyunu değiştirme işlemini yeni yaptırdınız ve yine kalorifer petekleri yeterli ısıyı sağlayamıyor. O zaman sorun peteklerin havasındadır ve hava alınarak sorun çözülür.

Peteğin havası nasıl alınır işlemine geçmeden evvel kombi ya da petek kalorifer sistemlerinizi inandığınız güvendiğiniz sizlere maddi açıdan zorluklar çıkarmayan iş ahlakı yüksek firmalara yaptırmanız sizlerin yararına olacağını hatırlatırız. Kalorifer sistemlerinde hava nasıl oluşur ve nasıl çıkarılır. Kalorifer sistemleri ne kadar dış dünyayla irtibatı olmasa da bazı su aktarma ya da sıcaklığı ayarlama noktalarında su kaçakları oluşur. Bu kaçaklar çok az bile olsa hava hemen sisteme sızabilmektedir. Bir başka sorun kalorifer sistemlerinin bakımı yapılırken içeride hava kalmış olabilir. Bu hava kütlesi peteklerde yukarı yönlü hareket eder ve sıcak suyu soğutur.

Peteğin havası nasıl alınır işlemine gelirsek bu işlemi bir tornavida ile de gerçekleştirebilirsiniz. Radyatörünüzde bulunan havalandırma musluğunu hafifçe gevşetin bu sırada yanınıza kova ya da tencere alın. Çünkü sistem içinde bulunan hava ve su basınç etkisi ile dışarıya doğru fışkıracaktır. Bir müddet sonra hava çıkacak ve su normal akacaktır sonra musluğu tekrar sıkın ve işlemi bitirin.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek