Tıkanık Boru Açma

Evlerimizde ve işyerlerimizde hem lavabolardan hem de tuvaletten kaynaklanana atık suların kanalizasyona ulaşması için gider borusu ya da atık su borusu adını verdiğimiz borular kullanırız. Bu boruların çok önemli bir kısmı plastikten yapılmıştır. Pimaş da denmekte olan bu plastik borular atık suları kanalizasyona iletirler. Bu borular zamanla çeşitli nedenlerden dolayı tıkanırlar. Bu tıkanıklıkları da profesyonel firmalar açabilir. Gider borularının tıkanma sebeplerine baktığımızda;

Gider Borusu Neden Tıkanır

Gider boruları içine bir şeyler atıldığında tıkanabilir. En çok diş ipleri, kürdan, plastik çubuklar kıl, tırnak vb şeyler lavabo giderlerini tıkar. Bunların haricinde tuvalet giderleri de tıkanabilir. Bebek bezi, kadın pedleri, her türlü yabancı cisimler, giderleri tıkayacaktır. Gider borusunu açmak için kullanılan cihazlar, gider borularındaki bu katı cisimleri parçalayabilir. Gider boruları sadece katı cisimlerden tıkanmaz. İnsan atıkları da yıllar geçtikçe gider içinde birikir ve boru içinde kurum tutarak katmanlar oluşturur. Bu katmanlar zamanla kalınlaşır ve içinden su geçemez hale gelir. Bu yüzden hiç içine cisim atılmasa bile gider boruları tıkanabilir.

Gider borusu neden tıkanır?

Gider borusu neden tıkanır?

Gider borusu açılmazsa ne olur

Gider borusu açılmazsa ne olur

Gider Boruları Açılmazsa Ne Olur?

Gider borusu, tıkandığında lavabo içindeki sular çekilmez. Lavabo suları biriktiği için lavabo kullanılamaz. Aynı işlem tuvalet için de geçerlidir. Lavabo ve tuvalet gideri tıkandığında sular taşacak ve evin içine pis kokular yayılacaktır.

Tıkanmış Boru Nasıl Açılır?

İlk olarak tıkalı boru açma kimyasalı ile boru açılmaya çalışılır. Ancak bu genelde işe yaramaz. Klasik yöntem tıkalı borunun hangisi olduğunu bulmak ve bu boruyu değiştirmektir. Bu yöntemde bir banyoda gider borusu tıkanmışsa, gider borusunun gitmesi muhtemel olan her yer kırılır. Tüm fayans ve döşemeler parçalanır. Gider borusu bulunduktan sonra yenisi ile değiştirilir. Bu kadar zahmete rağmen sorunun çözülemediği vakalarda vardır.

Bütün bu işlemler hem banyonun kullanılamıyor olmasına, hem çok daha yüksek masraflara hem de vakit kaybına yol açar. Üstelik banyo ya da tuvaletiniz parçalanır, kırılır, banyonuzun eski güzelliği kaybolur. Ancak yeni gider borusu açma yönteminde gider boruları, cihazlar, kameralar, tıkalı boru açma makinesi ile açılır. Öncelikle kamera gider borusu içine salınır. Kamera ile gider borusu içindeki tıkanıklığın yeri ve türü tespit edilir. Tıkanıklık tespit edildikten sonra boru açma makinesi ile tıkanıklık açılır. Farklı tıkanıklıklar için farklı başlıklar kullanılır. Boru tıkanıklığı, uzmanlık isteyen bir alandır. Boru tıkanıklığı her ustanın yapabileceği bir iş değildir.

Bu yüzden hizmet alırken kurumsal bir firmadan destek almanız son derece önemlidir. Kurumsal firmalar yeterli teçhizata sahiptir. Tüm işlemler tıkanıklık açma makineleri ile yapılır. Tıkalı boru açma makinesi fiyatları, bir defalık işler için alınamayacak kadar pahalıdır. Bu yüzden hizmet doğru yerden alınmalıdır.

Tıkanmış boru nasıl açılır

Tıkanmış boru nasıl açılır

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek