Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor

Hemen hemen her evde bulunan bulaşık makineleri, bulaşık yıkama konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Bulaşık yıkama konusunda sağladığı kolaylığın yanı sıra elektrik ve sudan da büyük tasarruf sağlamaktadır. Ancak bulaşık makinelerinde de birçok cihaz da olduğu bazen sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunlardan en sık yaşanılanı bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor sorunudur.

Bulaşık makinesi suyu boşaltmıyorsa, birkaç sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri tek tek ele almakta fayda vardır. Çünkü sorunun kaynağı bilinmezse uygulanacak çözüm yöntemleri de boşa gidecektir.

Bulaşık Makinesinin Filtresinin Tıkanması

Her bulaşık makinesinde filtre bulunur. Bulaşık makinesinin filtresi, bulaşık makinesinin kapağını açtığınızda en altta bulunur. Bu filtrenin görevi, bulaşıklarda bulunan yiyecek atıklarının yıkama sırasında bulaşıktan çözünerek gider borusuna ulaşmasını engellemektir.

Bu filtreden bulaşık makinesindeki kirli su geçerken, su ile birlikte gelen atıklar geçemez. Böylece gider borusunun tıkanmasının önüne geçilir. Ancak atıklar yoğun miktarda ve filtredeki delikten geçebilecek küçüklükte olursa filtreyi tıkar. Bulaşık makinesinde su kalıyorsa bu filtre tıkanmış olabilir. Filtre çıkarılıp temizlenebilir. Bunun için servis çağırmanıza gerek yoktur.

Pompa Motorunun Arıza Yapması

Bulaşık makinesinin filtresini çıkarıp temizlemenize rağmen hala bulaşık makinası su gitmiyorsa, bulaşık makinesinin pompa motorunda sorun olabilir.

Bulaşık makinesinde yıkama işlemi bittikten sonra, pompa motoru devreye girer ve makine içindeki suyun tahliye edilmesini sağlar. Bu motor elektrik ve mekanik aksamdan oluşur. Elektrik veya mekanik aksamda bir sorun meydana gelmesi durumunda pompa çalışmaz ve bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor sorunu meydana gelir.

Bulaşık makinesinin pompa motoru bazı sebeplerden dolayı zorlanmış olabilir. Bu zorlanmanın etkisi ile arıza meydana gelmiş olabilir. Bulaşık makinesinin pompa motorundaki arıza için teknik servisi çağırmalısınız. Bulaşık makinesinin modeline ve markasına göre tamir çalışması evinizde yapılabilir ya da teknik servise götürülebilir.

Bulaşık Makinesi Dijital Kart Hatası

Günümüzdeki bütün elektronik cihazların kontrolü dijital bir kart tarafından kontrol sağlanır. Özel yazılımlar sayesinde, bulaşık makinesini çalıştırdığınız andan itibaren bulaşık makinesi belli bir sırada çalışarak bulaşıkları yıkar.

Bulaşık yıkama işleminin ne kadar süreceğinden tutun da makineye su alıp suyu boşaltma gibi bütün komutlar dijital kart tarafından verilir. Dijital kartta bir sorun meydana gelmesi, suyu boşaltma işleminin sekteye uğraması anlamına gelir. Sonuçta, bulaşık makinesindeki suyun ne zaman boşaltılacağını dijital kart belirler ve bulaşık makinesinin pompa motoruna komutu verir. Bulaşık makinesi suyu boşaltmıyorsa teknik servis tarafından dijital kartın kontrol edilmesi gerekir.

Bulaşık Makinesinin Tahliye Hortumunda Tıkanıklık

Bulaşık makinesin gider borusu ile bağlantısını sağlayan tahliye hortumu bulunmaktadır. Bu tahliye hortumu sayesinde, bulaşık makinesindeki su gider borusuna aktarılır.

Bulaşık makinesindeki bulaşıklar yıkanırken, bulaşıklardaki atıklar filtre tarafından gider borusuna gitmesi engellenir. Ancak bazı durumlarda filtreden geçen atıklar bulaşık makinesi tahliye hortumuna ulaşabilir. Bu atıklar boru içinde tıkanıklığa sebep olursa, bulaşık makinesi su gitmiyor sorununa sebep olur.

Ya da siz farkında olmadan bulaşık makinesi gider hortumu kıvrılmış olabilir ve suyun tahliyesini engelliyordur. Bu durumda da su tahliyesinde sorun yaşanacaktır.

Bulaşık makinesi tahliye hortumu tıkanmışsa, tahliye hortumunu sökerek içini temizleyebilirsiniz. Bulaşık makinesi tahliye hortumu nasıl sökülür diyorsanız, makinenin arka kısmında, hortumu makineye bağlayan kelepçeler bulunur. Bu kelepçeleri sökerek hortumu çıkarabilirsiniz. Teknik servisi arayarak da sorunu çözebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmıyor

Bulaşık makinesinin gider hortumunun bağlı olduğu gider borusunda da tıkanıklık meydana gelebilir. Bu tıkanıklık bulaşık makinesi tarafından değil de, aynı gidere bağlı olan lavabo tarafından meydana gelmiş olabilir.

Gider borusunda meydana gelen tıkanıklık, bulaşık makinesini suyu boşaltmıyor sorununa sebep olur.

Protesisat 2003 yılından beri tıkanıklık açma hizmeti veren bir firmadır. 20 servis aracımız ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermekteyiz.

Gider tıkanıklığını açmadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile tıkanıklığın sebebini tespit ediyoruz. Tıkanıklığın sebebi, yabancı bir cisimse kanal açma makinesi ile bu tıkanıklığa müdahale ederek açıyoruz. Gider tıkanıklığı açma çalışmasında, gider borusuna da hiçbir zarar verilmemektedir.

Gider tıkanıklığı açma çalışması tamamlandıktan sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile ikinci bir kontrol yapılır. Bu sayede tıkanıklık dışında gider borusunda başka sorun olup olmadığı tespit edilmiş olur. Çünkü her gider tıkanıklığı aynı sebeplerden kaynaklanmamaktadır.

Bazı gider boruları atık yağdan tıkanır. Atık yağ lavabo borusuna girerek boruya yapışır ve sık sık tıkanıklık yaşanmasına sebep olur. Protesisat kameralı görüntüleme cihazı ile inceleme yaparken, lavabo borusunda yağlanma tespit ederse müşteriye sorun hakkında bilgi verir. Lavabo borusundaki yağın sebep olacağı sorunları söyler ve nasıl temizleneceği hakkında bilgi verir.

Müşterinin kabul etmesi durumunda, lavabo borusundaki yağın temizlenmesi için pimaş yıkama çalışması yapılır. Pimaş yıkama çalışması, pimaş yıkama makineleri ile el değmeden yapılır. Pimaş yıkama makinesi lavabo borusuna yüksek basınçlı su püskürterek lavabo borusundaki bütün yağı temizler ve lavabo borusu ilk günkü gibi tertemiz olur.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek