Kanalizasyon Temizleme

Kanalizasyon, şehirlerin atık sularının toplandığı ve borularla şehir dışında güvenli yerlere taşındığı yaklaşık 30 cm çapında borularda logar bacalarında ve birleşme noktalarından oluşan yeraltı pis su atık şebekesidir. Kanalizasyonlar farklı ülkelerde farklı özelliklere sahiptir. Batıda içine kamyon girebilecek genişlikte kanalizasyon boruları vardır. Aslında bunlar boru değil daha çok inşa edilmiş yapılardır. Ancak ülkemizdeki kanalizasyon sistemi daha küçük çapta borularla yapıldığı için kanalizasyon temizliği de oldukça zordur. Bu bakımdan kanalizasyon temizliği profesyonel şirketlerin işidir.

Kanalizasyonlar Neden Tıkanır

Kanalizasyon tüm şehrin atık sularını şehir dışına aktarır. Şehrin bütün yükü kanalizasyonun omuzlarındadır. Evlerimizde bile lavabolar klozetler tıkanırken şehir şebekesi olan kanalizasyon kanallarının tıkanması çok daha olağandır. Kanalizasyon tıkanıklıklarının temel nedeni, kanalizasyona yabancı cisimlerin atılmasıdır. Bu cisimler bir süre sonra belli bir noktada birikerek o bölgede yığılma oluşmasına ve akıntının kesilmesine neden olur. Bazen hiç yabancı cisim atılmasa da insan atıkları bir süre sonra boru çeperinde katman oluşturur. Bu katmanlar her geçen yıl kalınlaşır ve sertleşir. Tıpkı bir damarın tıkanması gibi yıllar geçtikçe 30 cm’lik boru birkaç santim çapa kadar düşer ardından tamamen tıkanır. Tıkanmış boru içinde akış olmayacağı için kısa süre içinde daha da çok sertleşir. Böylece kanalizasyon tıkanır. Tıkanık kanalizasyon açılmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kanalizasyon Temizleme

Kanalizasyon Temizleme

Kanalizasyon Neden Tıkanır

Kanalizasyon Neden Tıkanır

Kanalizasyon Temizlenmezse Ne Olur?

Kanalizasyonlar temizlenmediği takdirde şehir içinde taşmalara ve pis suların insanların kullandığı alanlara yayılmasına neden olur. Çünkü kanalizasyona gelen atıklar tek noktadan gelmez farklı noktalardan gelir. Farklı sokaklardan gelen atıklar birikerek, kanalizasyon taşmasına neden olur. Eğer kanalizasyonlar temizlenmezse bir süre sonra pis sular toprağa ve içme sularına karışmaya başlar. Bu da çok ölümcül hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Hatta yakın tarihte birçok salgın hastalığın kanalizasyonlar vasıtası ile yayıldığı bilinmektedir.

Kanalizasyon Temizlemesi Nasıl Yapılır?

Kanalizasyon temizliği için birtakım gelişmiş araçlar kullanılır. Bunlar kanalizasyon görüntüleme aracı, kanalizasyon temizleme aracı ve kanalizasyon kamerasıdır. Bunların tamamı birbirinden farklı araçlardır. Tüm bunları taşıyan kuka adında kanalizasyon temizleme aracı bulunmaktadır. Kuka ile temizlik yapılmadan önce, kanalizasyonun içi kanalizasyon robotu yollanarak görüntülenir. Kanalizasyon görüntüleme esnasında kanalizasyon kamerası kullanılır. Kanalizasyon içinde neler olduğu belirlendikten sonra kanalizasyon temizliğini yapacak olan başlık kanal içine indirilir başlık kanal içine yüksek basınçlı su fışkırtarak kanalın açılmasını sağlar. Tüm pislikleri logar bacalarına doğru iter. Logar bacalarında biriken katı ve yumuşak atıklar, vakumla çekilir ve kanalizasyon içi tamamen temizlenmiş olur.

Kanalizasyon Temizlenmezse Ne Olur?

Kanalizasyon Temizlenmezse Ne Olur?

Kanalizasyon Temizleme Makinesi Fiyatları

Kanalizasyon Temizleme Makinesi Fiyatları

Kanalizasyon Temizleme Makinesi Fiyatları

Kanalizasyon temizleme makinesi fiyatları markasına ve özelliklerine göre değişmektedir. İyi bir kanalizasyon temizliği makinesi yardımcı araçlar ile desteklenmediği müddetçe başarı şansı azalır. Kanalizasyon temizliği ile ilgili hizmet talepleriniz için firmamıza ulaşabilir. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek