Petek Temizleme

Petek Temizliği, doğalgaz, kömür ya da termal olsun tüm petekli ısıtma sistemleri için zorunlu bir işlemdir. Evlerde, işyerlerinde okullarda ve toplu yaşanan yerlerde petek temizliği yaptırmak peteklerin ve ısınma sisteminizin ilk günkü verimine ulaşması için son derece önemlidir. Petekler yıllar geçtikçe pas, kireç vb nedenlerle tıkanır. Petekler içinde su hareket edemediği için petekler ısınmaz. Ancak petekleri ısıtmak için enerji harcanmaya devam eder. Bu da enerji veriminin düşmesine ve ortamın ısınmamasına neden olur.

Petekler Neden Tıkanır ?

Petekler yılların getirdiği korozyon ile tıkanmaya başlar. Birçok petek 10 yıldan sonra tıkanmaya eğilimlidir. Hatta birkaç yıllık peteklerin dahi tıkandığını görmekteyiz. Bu yüzden sağlıklı bir ısınma için petek temizleme yapılmalıdır.

Peteklerin Tıkanma Sebepleri

  • Paslanma, korozyon, çürüme
  • Kireçli suların etkisi
  • Basınç etkisi
  • Çeşitli cisimlerin petek içine kaçması
  • Malzeme kalitesinin düşük olması
  • Balçıklaşma
Petek temizleme

Petek temizleme

Petek temizleme nasıl yapılır

Petek temizleme nasıl yapılır

Petek Temizleme Nasıl Yapılır ?

Petek temizleme makinesi olmadan profesyonel bir petek temizliği yapılamaz. Eskiden petek temizliği, peteklerin tek tek sökülmesi yerlerinden çıkarılan peteklerin atölyeye getirilmesi, çeşitli kimyasallar ile içlerinin temizlenmeye çalışılması, ardından peteklerin tekrar yerine takılması gibi… Bir sürü zahmetli aşamadan geçerdi. Ancak günümüzde petekler çok kolay ve hızlı temizlenmekte! Çünkü tüm bu işlere gerek kalmadan peteklerinizi yani radyatörlerinizi 1 saat gibi kısa bir sürede herhangi bir söküp takma işlemi yapmadan, eve ve duvarlara zarar vermeden, petekleri askıdan almadan yapabiliyoruz. Üstelik bu işlem ev ya da işyerinizdeki tüm petekleri kapsıyor. Yani bir saat içinde tüm petekleriniz eski verimliliğine kavuşuyor.

Petek Temizleme Makinesi

Petek temizleme işlemleri makineler vasıtası ile yapılıyor. Tüm işlemleri, petek temizleme kimyasalı ve petek temizleme makinesi birlikte yapıyor. Petek temizleme makineleri çeşitli özelliklerde üretiliyor. Bu makinelerin sahip olduğu özellikler onların fiyatlarını da belirleyen önemli bir unsur oluyor. Petek temizleme makinesi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Petek temizleme makinası

Petek temizleme makinası

Petekler neden tıkanır

Petekler neden tıkanır

Petek Temizleme Neden Yaptırmalıyım

Sitemizde izleyeceğiniz petek temizleme videosu ile de göreceğiniz üzere, petek temizliği oldukça kolay ve pratik bir işlemdir. Radyatör temizliği yaptırmak da oldukça uygun rakamlara mal olmaktadır. Üstelik uzun vadede petek temizleme için ödediğiniz rakamları defalarca amorti edersiniz. Çünkü petek temizliği eviniz için çok daha fazla yakıt harcamanıza bunun karşılığı olarak da yeterince ısınamamanıza nende olmaktadır. Petekler yani radyatörler tıkandığında açmak gerekir. Çünkü tıkanmış bir radyatör evdeki ısının %50’inden fazlasının kaybolmasına neden olabilir. Bu da yakıt için harcadığınız paranın yarısını boşa harcamış olmanız demektir. İstanbul’u ele alırsak 20 yıllık bir daire için kış aylarında ortalama 200 liranın üzerinde yakıt masrafı oluşur. Bu rakamı 6 ile çarparsanız 1200 lira yapacaktır. İkiye böldüğünüzde yıllık 600 lira boşa harcamış olduğunuzu göreceksiniz. Bu paranın çok çok azı ile petek temizliği yaptırabilirsiniz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek