Tavandan Su Akıyor Ne Yapmalıyım?

Evimizin zemininden ve duvarlarından birçok boru geçmektedir. İçinden su geçen borularda su kaçağı meydana gelirse, alt katta tavandan su akmasına sebep olur. Borularda su kaçağı olmayıp da alt katta tavandan su sızmasına sebep olan durumlarda bulunur.

Neden Alta Kata Su Akıyor?

 • Alt kata su akıyorsa, suyun aktığı bölge belirlenmelidir. Banyodan mı yoksa herhangi bir odadan mı alt kata su akıyor
 • Evin herhangi bir odasında tavandan su akıyorsa, sizin kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir.
 • Alt katın mutfak tavanında su akıyorsa, mutfakta temiz su borusu, pis su borusu ve kalorifer borusu bulunur, bunların herhangi birinden dolayı alt kata su akıyor
 • Banyodan aşağıya su sızıyorsa bütün tesisat boruları banyodan geçer. Bunların herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir.
 • Bunun dışında banyonun fayanslarının arasındaki derz dolgudan da alt kata su sızıyor Siz banyonuzun fayanslarını yıkarken güçlü temizlik malzemeleri kullanıyorsanız, kullandığınız kimyasal zamanla derz dolguya zarar verir ve fayansların üstündeki su, fayans altına sızmaya başlar.
 • Aynı şekilde tuvalet tavanından su akıyorsa tuvaletteki fayanslardan da kaynaklanabilir. Tuvaletteki fayansların temizlenmesi için kullanılan temizlik malzemeleri fayans aralarındaki derz dolguya zarar verebilir.

Banyo alt kata su kaçırıyorsa mutlaka fayansların derz dolguları kontrol edilmelidir. Derz dolgularda sorun olmadığı belirlenmeden tesisattaki sorunlar araştırılmamalıdır. Çünkü banyo tavanından su damlamasının en sık sebeplerinden biri fayansların arasındaki derz dolgudan kaynaklanır.

Banyo Alt Kata Su Kaçırıyor Çözüm

 • Banyodan aşağıya su sızıyorsa, ilk önce fayansların derz dolguları kontrol edilir. Derz dolgularda incelme ya da tahrip varsa yeniden derz dolgu yapılmalıdır.
 • Aynı durum tuvalet alt kata su damlatıyorsa da geçerlidir. Tuvaletin fayansları kontrol edilir gerekirse yeniden derz dolgu yapılır ve birkaç gün beklenir. Eğer tuvalet tavanından su akması azalmışsa sorun çözülür.
 • Tavandan su akmasının bir diğer nedeni ise içme suyu tesisatında su kaçağı olabilmesidir. Bunun için dairenin ana vanası kapatılmalıdır. Vana kapatıldıktan sonra tavandan su sızması azalırsa, vanayı açmadan firmamızı arayabilirsiniz.
 • Bir diğer sorun, pis su tesisatında su kaçağı olabilir. Pis su tesisatında su kaçağı olduğunda, siz tuvaleti veya lavaboyu kullandıkça tavandan su akması Bu durumda, tuvalet ve lavaboyu kullanmadan profesyonel bir firmadan yardım isteyin.
 • Kalorifer borularından dolayı da alt kata su akıyor Sonuçta, kalorifer borularının da içinden su geçiyor ve su kaçağı meydana gelebilir.
 • Alt katın tavanından su akıyorsa, sizin dairede değil de yan dairede de sorun olabilir. Bunun belirlenmesi için firmamızdan yardım isteyebilirsiniz.

Evinizin herhangi bir tesisatında su kaçağı meydana gelebilir. Bunun tespit edilmesi gerekir. Bunun için, profesyonel bir firma tercih edilmelidir. Çünkü profesyonel firmalar, su kaçağını tespit ederken evinizi inşaat alanına çevirmez. Kullandıkları cihazlar sayesinde, çok kısa sürede su kaçağı olan noktayı tespit edebilirler.

Tavandan Su Akıyor Ne Yapmalıyım?

Tavandan su akıyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, Protesisat sizlere kesin yöntemlerle çözüm sunmaktadır.

Temiz su tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmek için akustik dinleme cihazı kullanmaktayız. Akustik dinleme cihazıyla su kaçağının olduğu yeri noktasal olarak tespit edebilmekteyiz. Bu tespit çalışması sırasında, duvarlara ya da fayanslara hiçbir zarar vermemekteyiz.

Ekiplerimiz, alta su akmasını tespit etmek için önce temiz su tesisatınızın basıncını kontrol eder. Bunun için manometre ile basınç kontrolü yapılır. Basınçta düşme varsa, akustik dinleme cihazı ile su kaçağının olduğu yer tespit edilir. Su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edildikten sonra, bir fayans boyutlarını geçmeyecek kadar bir alan açılır. Açılan alanda borunun sorunlu olan bölgesi tamir edilir ve açılan alan tekrar kapatılır.

Alt kata su akıyor olmasının sebebi pis su borusu ise kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Bu cihaz sayesinde, su kaçağını görebilmekteyiz. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası boru içine gönderilir ve görüntüler incelenir. İsteğe bağlı olarak kameralı görüntüleme cihazının görüntüleri kayıt altına alınıp sizlere sunulabilir.

Elde edilen görüntüler sayesinde, su kaçağının nedeni ve tam olarak nerede olduğu belirlenir. Su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra sorunlu olan boru onarılır. Kullanılan cihazlar sayesinde su kaçağı çok kısa sürede tespit edilir ayrıca çok uygun fiyatlarla bu çalışmalar yapılmaktadır.

Kalorifer borularında ise termal kamera kullanılır. Bu cihazla kalorifer borusundaki su kaçağı noktasal olarak tespit edilir ve onarımı yapılabilir.

Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsanız hızlı ve kesin çözümler üreten Protesisat sizlere yardımcı olabilir. Ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek profesyonel yöntemlere sorunu tespit ederler.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek