Avcılar Su Kaçağı Tespiti

Avcılar’da su kaçağı bulan firmalardan biri olan Protesisat, akustik dinleme cihazı, kameralı görüntüleme cihazı, termal kamera ve nemölçer cihazları ile Avcılar su kaçağı tespiti yaparken duvarları kırmaya gerek kalmadan gerçekleştirir.

Avcılar Su Kaçak Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Avcılar su kaçağı tespiti yapılırken birkaç farklı cihaz kullanılır. Bu cihazlar sayesinde, su kaçağı tespit edilirken hem daha az zaman harcanır hem de kırmadan su kaçağı tespiti gerçekleştirilmiş olur.

Bu durum eski zamanlarda mümkün değildi. Eskiden bir eve tesisatçı çağrıldığında tesisatçıdan su kaçağının tespiti yapılması istenirdi. Tesisatçıda tecrübelerine dayanarak deneme yanılma yöntemi ile su kaçağını bulmaya çalışırdı.

Ancak su kaçağı tespiti yapılırken cihaz olmadan sadece tecrübeli olmak yetersiz kalır. Aynı şekilde sadece cihaz varsa ve tecrübe yoksa yine su kaçağı tespiti için yetersiz olur. Çünkü Avcılar su kaçağı tespitinde tecrübe ve su kaçak tespit cihazları bir bütündür.

Tecrübeli olup da cihazı olmayan tesisatçı, tecrübelerine dayanarak su borusunun olduğu kısımdan daha doğrusu su kaçağı belirtisinin en yoğun olduğu kısımdan başlayarak duvarı kırar. Boruya ulaştığında, su kaçağının olduğu noktaya denk gelmez borunun hizasından kırmaya devam eder. Su kaçağını buluncaya kadar bu süreç devam eder. Su kaçağı bulanana kadar günler geçebilmekteydi. Ayrıca çıkan o kadar inşaat kalıntılarının taşınması ve yeniden onarım yapılıp kullanılacak hale gelmesi haftalar sürmekteydi. Tüm bunların dışında, ev sahiplerine ekonomik bir yük binerdi.

Günümüzde ise cihazı olan ancak tecrübeye sahip olmayan Avcılar su kaçağı tespiti yaptığını iddia eden kişiler bulunur. Bu kişiler yeterli tecrübeye sahip olmadıkları için, Avcılar su kaçak tespiti yaparken saatler süren çalışmalar yapmaktadırlar. Bazen su kaçağını tespit etmeden dönmek zorunda kalırlar. Bir firmanın tecrübeli olup olmadığını anlamak için, referanslarına dikkat edilmelidir. Ayrıca firmanın kaç yıllık olduğu bilinirse, Avcılar su kaçağı tespiti çalışmasında daha az sıkıntı yaşanır.

Akustik Dinleme Cihazıyla Avcılar Su Kaçak Tespiti

Avcılar’da su kaçak tespiti yapan firmaların tamamında cihaz bulunur. Ancak farklı tesisat sistemlerinde meydana gelen sorunlar için farklı cihazlar olmalıdır.

Temiz su tesisatlarında meydana gelen kaçakların tespiti için akustik dinleme cihazı kullanılır. Akustik dinleme cihazının amacı, su kaçağının meydana geldiği noktayı dinleyerek tespit yapabilmektir. Bu nedenle su kaçağı olan borudaki suyun basıncı yüksek olmalıdır.

Protesisat’tan servis talep ettiğinizde ekiplerimiz yaklaşık bir saat içinde adresinize gelirler. Adresinize gelen ekiplerimiz, Avcılar su kaçak tespiti çalışması yapabilmek için su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu belirlemeye çalışırlar.

Yapılacak olacak çalışmanın hızlı sonuçlanabilmesi için, su kaçağının hangi tesisatta olduğu belirlenmeli ve ona uygun su kaçak tespit cihazı kullanılmalıdır.

Ekiplerimiz ilk aşamada temiz su tesisatını kontrol eder. Çünkü su kaçaklarının büyük bir çoğunluğu içme suyu tesisatında meydana gelmektedir. Hatalı işçilik veya kalitesiz malzeme yüzünden geceleri suyun basıncı yükselince boruda çatlaklar oluşur ve su kaçağı meydana gelir.

Temiz su tesisatına manometre bağlanır. Manometrenin amacı temiz su borusundaki basıncı ölçmektir. Temiz su borusundaki suyun basıncında düşme meydana geliyorsa su kaçağı olduğu belirlenir. Ancak su kaçağının tam yerini belirlemek için akustik dinleme cihazının kullanıma geçilir.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı belirtisi olan kısımlar dinlenir. Akustik dinleme cihazının prop adı verilen aparatı duvardaki sesi algılayarak kulaklığa iletir. Bu sayede su kaçağının sesi dinlenerek tespit edilir.

Ancak bazen su borusundaki basınç düşük olur ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi duyulmayabilir. Bu durumda manometre yardımı ile su borusunda basınç arttırılır ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağının duyulabilmesi sağlanır.

Kamerayla Avcılar Su Kaçağı Tespiti

Avcılar su kaçağı tespitinde kullanılan bir diğer cihazda kameralı görüntüleme cihazıdır. Kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularındaki su kaçakları tespit edilir. Pimaş borularında su kaçağı meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı ile tespit edilemez. Çünkü akustik dinleme cihazı ile Avcılar su kaçağı tespiti yapılabilmesi için borudaki suyun basınçlı olması gerekir.

Pimaş borusundaki suyun basıncı olmadığı için bu tür su kaçaklarının tespitinde kameralı görüntüleme cihazı kullanılarak zamandan tasarruf sağlanır.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası boru içine sürülür. Görüntüler monitörden incelenir.  Görüntüleri inceleyen personelin deneyimine bağlı olarak su kaçağı kısa sürede tespit edilir.

Pimaş borularında meydana gelen su kaçaklarının onarımı için borunun değiştirilmesi gerekir. Protesisat’ın onarım ekipleri en hassas şekilde çalışarak sorunu giderirler. Ayrıca firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl garanti altına alınır.

Avcılar’da su kaçak tespit yapan firmalardan Protesisat, 2003 yılından beri hizmet vermektedir. 20 servis aracı ile en büyük su kaçak tespit firması olan Protesisat, en hızlı şekilde hizmet vermektedir. Servis kaydı oluşturduğunuzda ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlamaktadır.

Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da da şubeleri bulunan Protesisat, İSO 9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır.

 

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek