Sultangazi Su Kaçağı Tespiti

İçinden su geçen bütün tesisat borularında su kaçağı olma riski bulunmaktadır. Sultangazi su kaçağı tespiti yapan firmamız, elektronik cihazlar yardımı ile duvarları kırmadan, hiçbir yere zarar vermeden Sultangazi su kaçağı tespitini yapmaktadır. Protesisat, Sultangazi su kaçak tespitini en uygun fiyatlarla yaptığı için Sultangazi ilçesinde en çok tercih edilen firmalardan biridir.

Su Kaçağının Sebepleri

Su kaçağı insan kaynaklı ya da malzeme kalitesinden dolayı meydana gelen bir tesisat sorunudur.

 • İçme suyu borularındaki su kaçağı, malzeme kalitesine veya usta hatasına bağlı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir.
 • Kalitesiz boru kullanıldığında, zamanla su borusunda çatlama meydana gelir.
 • Su borusunda çatlama meydana gelmesi genellikle suyun basıncının yükseldiği gece saatlerinde olur.
 • Usta hataları ise; su borularının ek yerlerinde karşımıza çıkar.
 • Su boruları ek yapılırken kaynak makinesi ile ısıtılarak birbirine tutturulur.
 • Boruların birbirine tutturulması için maşon adı verilen parça kullanılır.
 • Kaynak makinesi ile borular ısıtılırken gereğinden az ısıtılırsa kaynak sağlıklı olmaz. Borular birbirini tam olarak tutmaz ve su kaçağına sebep olur.
 • Aynı durum, boruların çok ısıtılmasında da karşımıza çıkar. Bu sebeple borular en ideal oranda ısıtılmalıdır ki kaynak sağlıklı olsun.
 • Boruları birleştirmek için kullanılan maşonun düz bir şekilde tutturulması da son derece önemlidir.
 • Maşon yamuk tutturulursa yine su kaçağı oluşmasına sebep olur.
 • Bir diğer su kaçağı sebebi ise; matkapla ya da çivi ile boruya zarar vermektir. Özellikle tadilat zamanları duvara çakılan çiviler farkında olmadan boruya zarar verebilmektedir.
 • Pimaş borularında ise; çatlaklar meydana gelirse su kaçağı oluşur.
 • Pimaş borularındaki çatlaklar, nakliye sırasında veya bina inşaat halindeyken meydana gelebilmektedir.
 • Her pimaş borusunun ek kısmında conta bulunur. Bazen fabrikadaki hatalardan dolayı bazılarında conta olmaz veya inşaattayken conta yerinden çıkmış olabilir. Bu durumda contanın olmadığı fark edilmezse, pimaş borusunun ek yerinde su kaçağı meydana gelir.
 • Pimaş borularında su kaçağı oluşmasının bir diğer nedeni ise; kullanılan lavabo açıcı kimyasallardır.
 • Lavabo açıcı kimyasallar, güçlü asit yapısı sayesinde tıkanıklığa sebep olan cisimleri eritir.
 • Cisimleri eriten lavabo açıcı, pimaş borusuna da zarar verir. Çok sık kullanılması durumunda, pimaş borusunu eriterek su kaçağı oluşmasına sebep olur.

Sultangazi su kaçağı tespiti yapılırken, farklı cihazlar kullanılır. Bu cihazlar, tesisat sisteminin yapısına bağlı olarak Sultangazi su kaçağı tespitini kolaylaştırır.

Sultangazi Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Sultangazi su kaçağı tespiti yapan firmalardan biri olan Protesisat, özel cihazlar yardımı ile Sultangazi su kaçak tespitini yapmaktadır. Kullanılan özel cihazların bazıları dinleme yöntemi ile su kaçağını tespit ederken bazıları ise görüntülü olarak su kaçağını tespit etmemize yardımcı olur.

Akustik Dinleme Cihazı

Temiz su tesisatında kullanılan bu cihaz, su kaçağının çıkardığı sese odaklanarak su kaçağının yerini tespit etmekte kullanılır. Sultangazi su kaçağı tespiti çalışmasında devamlı kullandığımız bu cihaz sayesinde, duvarlara veya fayanslara hiçbir zarar vermeden ve kısa sürede su kaçağının olduğu yeri tespit edebilmekteyiz.

Akustik dinleme cihazı ile Sultangazi su kaçağı bulmak için, temiz su borusunda bulunun suyun basıncı yüksek olmalıdır. Boru içindeki suyun basıncı yüksek olursa, borudaki çatlaktan çıkan su püskürür ve ses yapar. Bu seste akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla duyulabilir.

Temiz su borularındaki suyun basıncı düşükse, ekiplerimiz manometre ile suyun basıncını yükseltir. Borudaki basınç yükseldiği için, su kaçağının oluştuğu kısımda ses meydana gelir. Bu sayede akustik dinleme cihazı ile Sultangazi su kaçak tespiti kısa sürede yapılmış olur.

Kameralı Görüntüleme Cihazı

Kameralı görüntüleme cihazı ile su kaçağına sebep olan sorun, görüntülü olarak tespit edilir. Bu cihaz, pimaş borularındaki su kaçaklarını tespit etmede kullanılır.

Pimaş borularında akustik dinleme cihazı kullanılmamasının sebebi, pimaş borularındaki suyun basıncı düşük olur ve su kaçağı meydana gelen noktada ses oluşmaz. Bu sebeple, pimaş borusunun içine kameralı görüntüleme cihazının kamerası gönderilir.

Elde edilen görüntüleri monitörde inceleyen ekiplerimiz Sultangazi su kaçağı tespitini kısa sürede gerçekleştirmiş olur. Kameralı görüntüleme cihazı sadece Sultangazi su kaçak tespiti için kullanılmaz. Aynı zamanda tıkanıklık açma ve pimaş borusundaki diğer sorunların tespitinde de kullanılır.

Kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için Sultangazi’ de su kaçağı tespiti yapan firmaların birçoğunda bulunmaz. Oysa kameralı görüntüleme cihazı olmadan, pimaş borularındaki sorunların tespit edilmesi mümkün değildir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek