Kanal Ve Tıkanıklık Açma

Binalardaki atık su tesisatı ve kanallarda meydana gelen tıkanıklık sorunlarının ortadan kaldırılması için profesyonelce ve gelişmiş teknolojilere sahip cihazlarla hizmet veren kurumsal firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar, görüntüleme cihazları, robot tıkanıklık açma cihazları gibi bu uygulamalar için özel olarak tasarlanmış makineleri kullanmaktadır. Kanal ve tıkanıklık açma işlemleri için tasarlanan bu cihazlarla sunulan hizmetin kalitesi mükemmel derecede olmaktadır. Herhangi bir yere zarar vermeden tıkanıklık sorunlarının ortadan kaldırılması için kullanılan bu cihazlar, bilgisayarlı sistemlerle donatılmıştır ve özel olarak eğitim alan teknik personel tarafından kullanılmaktadır. Tıkanıklık neden meydana gelirse gelsin kırmadan tıkanıklık açma cihazları ile yapılan işlemde kesin sonuç alınmaktadır. Küvet, lavabo ya da klozetlerde yabancı bir cismin yanlışlıkla kaçırılması ya da özellikle küvetlerde saç ve sabunun bir araya gelerek sertleşmesi sonucunda tıkanıklık olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle lavaboların giderine çamaşır makinesinin ya da bulaşık makinesinin bağlanması da tıkanıklık tıkanıklığa neden olmaktadır. Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırlardaki pamukların yağ ile birleşmesi sonucu giderin tıkanması söz konusu olabilmektedir. Bazı durumlarda gideri açmak için pompa ya da kimyasal malzemeler kullanılmaktadır. Pompa kimi zaman tıkanıklığa neden olan cismin daha da ilerlemesine, kimyasal malzemeler de gider borusundaki bağlantı yerlerinde bulunan contaların erimesine yol açmaktadır. Bu da ya tıkanıklığın kronik tıkanıklığın kronikleşmesine, ya da su kaçağına neden olmaktadır. Özellikle birkaç kez kimyasal malzeme kullanılan tıkanıklık sorunlarında contaların özelliğini yitirmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir.

Tıkanıklıklar Kırmadan Açılmalıdır

Kanallarda da birden fazla nedenden dolayı tıkanıklık olmaktadır. Buralarda meydana gelen tıkanıklıklarda da robot tıkanıklık açma cihazı ve görüntüleme cihazı ile hizmet veren kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Kanal ve tıkanıklık açma işlemi kırmadan yerine getirildiğinde maliyeti çok daha düşük olmaktadır. Binalarda, bahçelerde herhangi bir yere zarar vermeden yapılan tıkanıklık açma hizmeti, kurumsal firmalar tarafından sunulabilmektedir. Peki, kırmadan tıkanıklık nasıl açılır? Öncelikle sorun nereden kaynaklanırsa kaynaklansın görüntüleme cihazları ile kanalın içinin kontrol edilmesi gereklidir. Bu kontrolün nedeni, tıkanıklığa neden olan cismin yapısının ve yerinin tespit edilmesi içindir. Cismin özelliği ve yeri tespit edildikten sonra robot tıkanıklık açma cihazı kullanılmaktadır.

Bu cihaz, cismi kırarak ya da geri çekerek açma işlemini gerçekleştirmektedir. Yöntemin ne şekilde yapılacağına da cismin yapısı anlaşıldıktan sonra karar verilmektedir. Cismin parçalanarak kanaldan uzaklaştırılmasına imkan varsa, robot cihaz üzerinde bulunan aparatla parçalama işlemi uygulanmaktadır. Ancak bu parçalayıcı aparat son derece hassastır ve PVC borulara asla zarar vermemektedir. Parçalama işlemi yapıldığında yine görüntüleme cihazı ile kontrol edilmektedir. Bu kontrolün amacı, cismin tam anlamıyla yok edilip edilmediğinin anlaşılması içindir. Eğer kalıtılar duruyorsa işlem tekrarlanır. Sonrasında da yüksek basınçlı su uygulanarak gider borusunun ve kanalın içi temizlenmektedir.

Kanal tıkanıklığı açma

Kanal tıkanıklığı açma

Kırmadan tıkanıklık açma

Kırmadan tıkanıklık açma

Kanalda Çökme Olup Olmadığı Robot Cihazla Tespit Edilir

Kanal ve tıkanıklık açma işlemi parçalanmayacak bir yapıya sahip bir cisim için uygulanacaksa, bu kez de robot cihazlarda bulunan helezon yaylar devreye sokulmaktadır. Bu yaylar, parçalanması mümkün olmayan cismi yavaşça kanaldan dışarı çekmektedir. Bu işlem sırasında yine borulara zarar vermemektedir. Cisim çıkarılırken anı zamanda kamera ile de izleme yapılmaktadır. Hassas bir uygulama olması nedeni ile izleme yapılması şarttır. İşlem tamamlanıp cisim çıkarıldığında yine basınçlı su ile kanalın içi yıkanmaktadır.

Bazen kanallardaki tıkanıklık bir göçük nedeni ile de olabilmektedir. Bu durumda yine kameralı cihazlarla bu tespit edilmektedir. Sonrasında da robot cihazlarla müdahale edilmektedir. Özellikle kanal tıkanıklığında klasik yöntemlerden ya da amatörlerin kanala girmesinden kaçınılması gereklidir. Çünkü kanalların içinde zehirli gaz birikmektedir. Bilinçsizde kanallara girildiğinde ölümle sonuçlanan olaylarla karşı karşıla kalınabilmektedir. Bu nedenle, kanal tıkanıklıklarında kesinlikle profesyonel destek almak, insan canı için önemlidir.

Aynı şekilde gider borularında meydana gelen tıkanıklıklarda da profesyonel destek almak, boruların ya da tesisat çevresinin kırılmasını önlemektedir. Kırma işleminin yapılmaması da maliyetleri indirmektedir. Cihazla kırmadan tıkanıklık açma işlemi ile klasik tıkanıklık açma yöntemi karşılaştırıldığında, ortada tadilat gibi bir durum olmadığı için çok daha avantajlı olmalıdır. Ancak bu hizmet alınmadan önce firmanın detaylı bir şekilde araştırılması, sektördeki profesyonel olduklarını iddia eden ancak amatörce hizmet sunan firmalardan hizmet alınmasının önüne geçmektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek