Tuvalet Kokusuna Çözüm Yolları

Tuvalet kokusu, evin tamamını etkileyen ve ilerleyen zamanlarda çekilmez bir hale gelen ciddi bir tesisat sorunudur. Tuvalet kokusunu, çamaşır suyu ve parfümle girmeye çalışmak geçici bir çözüm yolu olacaktır. Tuvalet kokusuna çözüm yolları arıyorsanız, kokunun kaynağını tespit etmeniz gerekir.

Tuvalet Kokusunun Sebepleri

 • Tuvalet taşları döşenirken, terazide olması gerekir. Terazide olmayan tuvalet taşları zemine tam olarak temas etmez ya da belli bölgelerinde açıklık kalır. Bu boşluklardan tuvalet kokusu yayılır.
 • Klozet taşları da tuvalet taşları gibi zemine tam olarak oturmak zorundadır. Klozet taşı ile zemin arasında boşluk varsa lağım kokusuna sebep olur.
 • Tuvalet taşlarının altında “S” şeklinde pimaş borusu bulunur. Bu boru, terazide olmazsa kenarları açık kalır ve lağım kokusuna sebep olur.
 • Tuvaletin içinde bir miktar su olur, bu su lağımdan gelen kokuyu engeller. Tuvaletin içinde hiç su yoksa gider kokusuna sebep olur.
 • Aynı durum klozet taşı içinde geçerlidir. Klozet taşının içinde mutlaka su bulunmalıdır.
 • Klozet banyodaysa, gelen tuvalet kokusu banyo zemin giderinden geliyor olabilir. Banyo zemin giderinin içinde de su olmalıdır, aksi takdirde lağım kokusu
 • Banyo veya tuvaletin havalandırma penceresini açtığınızda lağım kokusu geliyorsa, havalandırma boşluğundaki pimaş borusunda çatlak olabilir. Unutmayın ki, pimaş borusunda gözle görülmeyen bir çatlak olsa bile lağım kokusuna sebep olur.
 • Banyoda bulunan lavabo giderinden de tuvalet kokusu gelebilir.
 • Uzun süre kullanılmayan tuvalet, klozet ve lavabo kötü kokuya sebep olur.

Yukarıda belirtiğimiz olumsuz durumlardan herhangi biri mevcutsa tuvalet kokusu kaçınılmaz olacaktır. Bu kokuyu bastırmak için, özellikle ev hanımları çamaşır suyu veya güzel kokular kullanılırlar. Ancak bir süre sonra tuvalet kokusu gelmeye devam eder. Çünkü kokunun kesilmesi için tuvalet kokusu sorunun kaynağı tespit edilip onarılması gerekir.

Tuvalet Kokusuna Çözüm Yolları

 • Tuvalet taşının, zemin ile temas ettiği kısmı inceleyin. Boşluk olmaması gerekir. Eğer boşluk varsa bir tesisatçıdan yardım isteyin. Tesisatçı ile uğraşmak istemiyorsanız bir nalburdan silikon tabancası ve silikon alarak tuvaletin taşının çevresini silikonla kapatın. Yapacağını bu ufak çalışma tuvalet kokusuna çözüm olacaktır.
 • Klozet taşında da boşluk olmamalı. Klozet taşının zemine monte edilmesi için vidaları bulunur. Bu vidaların iyice sıkılmış olduğundan emin olun. Vidaları sıkmanıza rağmen klozet taşı ile zemin arasındaki boşluk kapanmıyorsa, tuvalet taşında yaptığınız gibi klozet taşının çevresini de silikonla kapatın.
 • Tuvaletin içinde her zaman bir miktar su bulunur. Tuvaletin içinde su yoksa bir kova su dökün. Su dökmenize rağmen tuvalet içinde su birikmiyorsa, tuvalet taşının altındaki “S” şeklindeki pimaş borusu yoktur. Bunun için bir tesisatçı çağırmalısınız. Tesisatçı tuvalet taşını söküp “S” borusu takarak tuvalet kokusunu önleyecektir.
 • Tuvalet kokusu banyodan geliyorsa, yer süzgecinin içini kontrol edin. İçinde su yoksa bir miktar su dökerek su birikintisi oluşturursanız tuvalet kokusu kesilecektir.
 • Uzun süre kullanılmayan klozet, tuvalet ve lavabolardan kötü koku gelir. Bunun sebebi, tuvalet klozet ve lavabolardan lağım kokusu gelmemesi için bir miktar su birikir. Uzun süre kullanılmayan bu alanlardaki sular kötü koku yapmaya başlar. Tuvalet kokusuna çözüm yollarından biri de bu alanlara bir miktar su dökerek eski suyun değişmesini sağlarsanız kötü kokuyu engellersiniz.
 • Tuvalet koku giderici aparatlar bulunur. Aslında bu aparatların görevi tuvaletteki kötü kokuyu engellemez. Tuvalet veya klozetten güzel koku gelmesini sağlar. Kötü kokunun kaynağını bulup onarmazsanız tuvalet koku giderici aparatın bir faydası olmayacaktır.
 • Havalandırma penceresini açtıktan sonra gider kokusu geliyorsa eğer, havalandırma boşluğundaki pimaş borusunda çatlak olabilir. Bu çatlağın tespit edilip onarılması gerekir.
 • Aynı şekilde, havalandırma boşluğundaki pimaş borusunda ağzı açık bırakılmış boru olmamalı, öyle bir boru varsa o kısımdan da kötü koku gelir.
 • Havalandırma boşluğundaki ana gider hattının bir ucu çatıya çıkar. Çatıya çıkan uç, çatı ile aynı hizada olmamalı aksi takdirde kötü koku havalandırma boşluğuna girer. Pimaş borusunun ucu, çatıyı yarım metre kadar geçmelidir.
 • Banyodaki lavabonun altındaki sifon kontrol edilmelidir. Sifonun şeklide düz olmamalıdır. İçinde su birikecek şekilde kıvrılmalıdır ki lağımdan gelen kokular su tarafından engellensin.

Tuvalet kokusu olarak algıladığımız koku, lavabo kokusu veya yer süzgecinden gelen koku da olabilmektedir. Bunların dışında, pis su tesisatında su kaçağı da olabilir. Gizli su kaçağı olarak bilinen bu tür su kaçaklarında belirtiler yok denecek kadar azdır. Evin içine kötü koku girmesine sebep olur ancak su kaçağı olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Ayrıca tıkanıklık olayı da tuvalet kokusuna sebep olur. Tıkanıklığın başlangıç aşaması bile olsa kokuya sebep olur. Yani tuvalete veya lavaboya döktüğünüz su, yavaş akıyorsa bu durum tıkanıklık başlangıcıdır ve müdahale edilmesi gerekir.

Belirttiğimiz tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen tuvalet kokusu kesilmediyse, koku tespiti yaptırmanız gerekir.

Koku Tespiti Nasıl Yapılır?

Protesisat, uzman kadrosu ve son teknoloji ürünü cihazlarla hizmet veren kurumsal bir firmadır. Evinizde veya iş yerinizde tuvalet kokusu geliyorsa ve bütün çabalarınıza rağmen koku kesilmiyorsa kokunun kaynağının tespit edilmesi gerekir.

Koku gözle görülmeyen bir durum olduğu için tespit edilmesi çok zordur. Firmamız tuvalet kokusunu tespit etmek için koku tespit cihazı kullanmaktadır. Koku tespit cihazı, kokuyu görünür hale getirir ve kokunun kaynağı tespit edilir.

Koku tespit cihazımız, gider tesisatına özel bir ilaç gönderir. İlaç lağım kokusu ile reaksiyona girerek buhar şeklinde görülür. Kötü koku, pimaş borusunun neresinden çıktığı bu buhar sayesinde tespit edilir. Artık kötü kokudan bıktıysanız ve tüm çabalarınıza rağmen kokuyu engelleyemiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Protesisat, 20 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş servis ağına sahip tesisat firmasıdır. Servis kaydı oluşturduğunuz zaman ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelmektedirler. İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren firmamız, uzak ilçeler olsa da fiyat farkı almamaktadır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek