Üst Kattan Su Akıyor Nereye Şikâyet Edilir?

Üst kattan su damlıyor şikâyeti, çok katlı binalarda karşılan sorunlardan biridir. Sorun genellikle üst kat komşusunun ya da üst dairenin yanındaki dairede su kaçağı meydana gelir ve alt kat komşusuna zarar verilir. Komşular aralarında anlaşamadıkları zaman, şikâyet etmekten başka çare kalmamaktadır.

Üst Kattan Su Akıyor Nereye Şikâyet Edilir?

Üst kattaki ya da yanındaki dairede meydana gelen su kaçakları, daire sahibini etkilemese de alt kat komşusunu ciddi şekilde etkilemektedir. Çoğu zaman üst kattaki komşunuz olayın farkında değildir. Su faturalarında yükselme olur ancak komşunuzun dikkatinden kaçmışsa, su kaçağının varlığından haberdar olamaz.

Siz üst kat komşunuzu konu hakkında bilgilendirip, su kaçağının meydana getirdiği zararı gösterirseniz normal şartlar altında üst kat komşunuz su kaçağı tespiti yaptırarak sorunu çözecektir. Ancak bazı komşular sorunun dairesinde olduğunu kabullenmezler. Bu durum da sıkıntılara sebep olur. Komşunuzun kabul etmemesinin sebepleri arasında karakter faktörü olabileceği gibi evinde tadilat olmasından çekinmesi de olabilir. Bu durumda şikâyet edeceğiniz birkaç yol bulunmaktadır. Ancak üst kattan su akıyor belediye şikayet etmenizin hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü belediyeler, konut içindeki sorunlarla ilgilenmezler.

Üst Kattan Su Damlıyor Site Yönetimine Şikâyet

Çok katlı binalarda veya sitelerde bu sorun meydana geldiğinde, şikâyet edilecek yerlerin başında site yönetimleri gelmektedir. Üst kattan su damlıyor şeklinde site yönetimine şikâyette bulunursanız, site yönetimlerinin yetkileri dâhilinde sorunu çözülebilesi gerekir. Site yönetimi üst kat komşunuza ihtarda bulunabilir. Komşunuz hala sorunun çözümüne yanaşmamakta ısrar ederse, site yönetimi kendisine dava açabilir.

Üst komşudan su akması sorununu çözümü çoğu zaman site yönetimi tarafından sağlanır. Ancak site yönetimi sorumsuz davranabilir. Ya da site olmayan bir binada oturuyor olabilirsiniz. Bu durumda başvuracağınız ikinci bir yol bulunmaktadır.

Üst Kattan Su Akması Sigorta

Evi sigorta yaptırarak sorunu çözebilirsiniz. Üst kattan su akması sigorta şirketi tarafından çözülebilecek bir sorundur ancak evi sigorta yaptığınızda “üçüncü şahıslar tarafından verilen zararlar” şeklinde bir madde ekletmelisiniz. Bu madde sayesinde üst kat komşunuzun verdiği zarardan kurtulabilirsiniz.

Evi sigortalatmak, sorunu kısa sürede çözmeyecektir. Çünkü evi sigortalattıktan sonra yaklaşık olarak bir hafta kadar beklemeniz gerekir. Bir hafta geçtikten sonra sigorta şirketini arayıp durum hakkında bilgi vermelisiniz. Sigorta şirketi uzman incelemesi için birini göndererek evinizde araştırma yapacaktır. Yapılan araştırma sonunda, üst kat komşunuza sizin evinizin sigortalı olduğunu ve dairesinden kaynaklanan bir sorun nedeniyle alt kat komşusunun zarar gördüğünü söyleyecektir. Bu zararın bir defaya mahsus sigorta şirketi tarafından karşılanacağını ancak tekrarlanması durumunda kendisinden tahsis edileceğini söyleyecektir. Bu uyarı karşısında üst kat komşunuz büyük ihtimalle yelkenleri suya indirecektir ve dairesindeki sorunu çözecektir.

Üst kat komşunuz bu sigorta şirketi tarafından yapılan uyarıyı da umursamazsa başvuracağınız üçüncü bir yol daha bulunmaktadır.

Noter İhtarnamesi

Yukarıda saydığımız iki yöntemde işe yaramazsa, en yakın notere gidip durum hakkında bilgi verin. Noter, bu sorunu resmiyete dökerek kayıt altına alacaktır. Şikâyetiniz kayıt altına alındıktan sonra komşunuza bir ihtarname gönderecektir.

Noter ihtarnamesi de işe yaramazsa başvuracağınız son bir yol kalmıştır.

Komşunuza Dava Açmak

En son çare olarak dava açarak sorunu çözebilirsiniz. Bu gibi sorunlara sulh hukuk mahkemesi bakmaktadır. Sulh hukuk mahkemesinde mahkeme masrafları diğer mahkemelere göre çok daha uygundur. Sulh hukuk mahkemesi ile uğraşmak istemiyorsanız bir avukata vekâlet vererek sorunu çözebilirsiniz.

Üst Komşudan Su Akması

Üst komşudan su akmasının birkaç sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden biri fayanslardan kaynaklanan sorundur.

Üst komşunuz, temizlikte güçlü kimyasallar kullanıyorsa bu kimyasallar zamanla fayanslardaki derz dolgulara zarar verir ve derz dolgunun özelliğini kaybetmesine sebep olur. Derz dolgu özelliğini yitirdiğinde, fayanslara dökülen su fayans aralarından sızarak alt kata akar.

Üst kattan su akmasının bir diğer nedeni ise su kaçağıdır. Su kaçağı temiz su tesisatında ya da pimaş borularında meydana gelebilir. Sorun ne kadar çabuk çözülürse vereceği zararda o kadar az olacaktır.

Protesisat 2003 yılından beri İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren kurumsal bir firmadır. Su kaçağı tespitini özel cihazlarla çok kısa sürede yapmaktayız. Su kaçağı tespiti yapılması gerektiğinde daire sahipleri evinde tadilat olmasından çekinir. Ancak su kaçağı tespiti yapılırken evin hiçbir yerine zarar verilmez. Aksine tespit çalışması çok sessiz bir ortamda yapılmaktadır.

Soru ve görüşler (2)

Üst Kattan Su Akıyor Nereye Şikâyet Edilir? hakkında görüşler ve sorular
 • 4 sene önce

  Şu an benim dairemin üst katından ki dairenin duvar ve tavanından su akıyor.bu durumu nereye şikayet edebilirim sitede oturuyorum

  Yanıtla -
 • 4 sene önce

  Merhaba değerli muhatap

  9 katlı binanın altında buluna dükkanıma uzun süredir su akıyor,gördüğüm zararın haddi hesabı yok.yöneticiye defalarca bildirdim,şu an dükkanımda tadilat yaptım,oluşacak zararların sorumlusu kim ? Yöneticiye ihtarname gönderebilirmiyim ?

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek