Kaçak Su Bulma

Kaçak su bulmak yani tesisat boruları içinde sızıntı yapan noktaları bulmak anlamında kullanılan bir sözdür. Kaçak su bulmak için iki farklı yöntem kullanılır. Bunlardan birincisi kaçak su bulunan yerdeki tüm duvarları ve fayansları kırmak! İkincisi ise kaçak su bulma cihazları ile kaçak su bulunan yerleri tespit etmek! U iki yöntemden tabi ki ikincisi çok daha mantıklı çünkü kaçak su bulmak için tüm odanın kırılması günlerce sürer. Bazı vakalarda kaçak dahi bulunmaz. Bu yüzden hiçbir hazırlık istemeyen, kısa zamanda çözüme ulaşan, evin kullanılabilirliğini etkilemeyen cihazla su kaçak tespiti çok daha doğru bir seçim olacaktır. Üstelik çok daha az masrafınız olacaktır.

Su Kaçaklarının Nedenleri Nelerdir?

Su kaçaklarının en büyük nedeni, eskimiş paslanmış ya da korozyona uğramış boruların artık eski işlevini kaybetmesidir. Bunun dışında travma yani çarpma eğilme bükülme vb nedenlerden dolayı da borulardan su kaçakları meydana gelebilir. Ancak en çok karşılaşılan sorun boruların paslanması ve çürümesidir. Ek olarak bazı boruların birleşim yerlerinde iyi yalıtılmaması da su kaçaklarına nende olmaktadır.

En sık su kaçağı eski evlerde görülür. Çünkü eski evlerde bulunan borular demirden yapılırdı bu borular zamanla paslanırdı. Günümüzde kullanılan borular tamamen plastikten yapılıyor. Ancak tıkanma ve sızıntı sorunları plastik borularda da karşımıza çıkabiliyor.

Kaçak su tespiti

Kaçak su tespiti

Su kaçağı

Su kaçağı

Su Kaçağı Nasıl bulunur?

Kaçak olan odaya su kaçak tespit cihazı ile birlikte su tesisatı kaçak bulma uzmanı gelirler. Uzman ipuçlarını izleyerek ve ev sahibini dinleyerek sızıntıların görünen kısımlarını tespit eder. Ardından kaçak su bulma cihazı ile tarama yapmaya başlar. Kaçak su bulma cihazları duvar içindeki sesleri toplayan o sesleri büyüten özel bir cihazdır. Cihazın bir de kulaklığı vardır.

Kulaklık takıldıktan sonra sızıntı olan yerler iyice dinlenir. Zaman zaman termal kamera kullanılabilir. Sızıntının kaynağı tespit edildikten sonra o noktada çok küçük bir delik açılır. Bu delikten girilerek su kaçağı olan nota tamir edilir. İşlem biter delik kapatırlı. Böylece 1-2 saat içinde kırmadan su kaçağı tespiti yapılmış olur.

Kaçak Su Bulma Cihazları

Kaçak su bulma cihazı fiyatları, cihazına ve cihazın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kaçak su bulma cihazının yanında, su kaçağı bulma uzmanı da çok eğitimli olmalıdır. Su kaçağı tespit için hem cihaz hem de personel birlikte bir şeyler ortaya koyabilir çünkü cihazı doğru anlamak personelin işidir. Bu yüzden bu noktada kaliteli, kalifiye ve eğitimli personelin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Su kaçakları en kolay bu şekilde bulunabilir. Cihazlar ve deneyimli personel ile 1-2 saat içinde sorun çözülür. Üstelik kırmadan dökmeden…

Su kaçağı tamiri

Kaçak su bulma cihazı

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek