Su Patlağı Bulma

Binalardaki tesisatlarda su patlağı olduğunda üst kat komşunun tavanından su damlaması kaçınılmazdır. Temiz su tesisatlarında su patlağının meydana gelmesinin çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunların nedenleri arasında borularda ya da ek malzemelerinde üretim hataları, işçilik hataları gelmekle birlikte, demir boruların “metal yorgunluğu” adı verilen ve zaman içinde çürümesi de gelmektedir. Ayrıca donmalar da borularda su patlağına neden olmaktadır. Konuttaki temiz su patlağı meydana geldiğinde kırmadan cihazla su patlağı bulma hizmetini veren profesyonel firmalardan destek alınmalıdır.

Aksi takdirde patlağın yerinin tespit edilebilmesi için betonun ya da fayansın kırılması gerekir ki bu maliyetli bir uygulamadır. Ayrıca tespit sırasında evin şantiye görünümüne dönüşmesinin yanı sıra, kırılan duvar ya da fayans parçalarının atılması da başlı başına sorun teşkil etmektedir. Kurumsal tesisat firmaları, deneyimli teknik destek ekibi ve gelişmiş cihazlarla tüm su patlaklarını nerede olursa olsun tespit etmekte ve tamirini gerçekleştirmektedir. Profesyonel tesisatçılar, kullandıkları gelişmiş cihazlarla arızalı olan noktayı tam olarak tespit etmekte, bu sayede onarım işlemini de en fazla iki fayansı kırarak gerçekleştirmektedir. Klasik uygulamalarda ise patlak olan yer bulunana kadar kırma işlemi uygulamaktadır ki kimi zaman bu işlem tüm tesisat boyunca yapılabilmektedir.

Bu durumda da ortaya yüklü bir maliyet çıkmaktadır. Ayrıca klasik yöntemlerle sunulan hizmette kırılan yerde patlağın izine de rastlanılmayabilmektedir. Başka bir noktada olan sorun nedeni ile fayansın ya da duvarın boş yere kırılması gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir. Üstelik boşa kırıldığında sorumluluk mal sahibine ait olmaktadır. Bu nedenle cihazla kırmadan su patlağını bulan kurumsal tesisat firmalarından hizmet alınması tavsiye edilmektedir.

Cihazla Kırmadan Su Patlağı Bulma Uygulaması Vardır

Profesyonel firmalar, sektördeki yenilikleri çok yakından takip ederek su kaçağı tespit ve onarım işlemlerini ve tesisatla ilgili diğer tüm işlemleri en az maliyetle yerine getirmeye gayret göstermektedir. Bu nedenle dünyada sektörle ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmekte, kullanıcı lehine olan tüm yenilikleri de tedarik etmektedir. Bu nedenle tesisat sorunları ile ilgili ilk başvurulacak adreslerin profesyonel olarak hizmet veren firmalar olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca bu tip sorunlar ortaya çıktığında hemen müdahale edilmesi gereklidir. Çünkü su, binanın taşıyıcı kolonlarındaki demirlere zarar vermekte, bunun sonucunda da binanın güvenliği tehlikeye girmektedir. Dolayısı ile su patlağının, doğrudan alt kattaki komşu ile binaya zararı olmaktadır. Peki, böyle bir durumda neden sular alt katın tavanından damlamaktadır. Bunun nedeni çok basittir.

Binalarda zeminden geçen su tesisat borularının üst kısımlarının yalıtımı çok daha güçlü yapılmakta, borunun altında kalan kısmın yalıtımı ise daha zayıf olmaktadır. Bu nedenle tesisat borusunda su kaçağı olduğunda ilk önce kendisini alt katın tavanından göstermektedir. Ayrıca damlama görülen yerin, patlağın bulunduğu yer anlamına gelmediğinin de bilinmesi gereklidir. Çünkü su, betonun en zayıf olan noktasından dışarıya sızmaktadır. Bu nedenle patlağın ana merkezinin damlacıkların görüldüğü noktadan çok farklı bir yerde olması kuvvetle muhtemeldir. Yerini tespit edip uygun şekilde onarımının yapılması ve büyük bir alana zarar verilmemesi için cihazla kırmadan su patlağı bulma işlemini gerçekleştiren profesyonel tesisatçılardan yardım alınmalıdır.

Kırmadan Su Patlağı Bulma

Kırmadan Su Patlağı Bulma

Kalorifer Su Patlağı

Kalorifer Su Patlağı

Kalorifer Tesisatındaki Su Patlağı Termal Kamera İle Bulunur

Su patlağı sadece temiz su tesisatlarında meydana gelmemektedir. Kalorifer tesisatlarında da bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmak mümkündür. Buralarda meydana gelen su kaçakları ve patlakları da hem akustik dinleme cihazları hem de termal kameralarla tespit edilmektedir. Termal kameralar, sıcak su kısmındaki sızıntıları kolaylıkla tespit edebilme özelliğine sahiptir. Isı değişimlerini hassas bir şekilde ölçen termal kameralar, sıcak su kaçağını da bu özelliği sayesinde kısa bir süre içinde ortaya çıkarmaktadır. Termal kameralar, parke ya da fayans altından geçen tüm Sıçak su borularındaki kaçak nedeni ile meydana gelen ısı değişimlerini fark edebilme özelliği ile tasarlanmıştır.

Kameraların üzerinde çizgi halinde bir gösterge bulunmaktadır. Eğer buralarda bir noktana su patlağı meydana geldiyse kameranın üzerinde çizgi halindeki gösterge daha geniş bir şekilde görülmektedir. Bundan sonra iş, akustik dinleme cihazları ile sürdürülür. Çünkü bu cihazlar, termal kameranın gösterdiği noktadaki su patlağının yerini tam olarak tespit edebilmektedir. Sorun nereden kaynaklanırsa kaynaklansın cihazla kırmadan su patlağı bulma uygulaması yapan tesisatçılar, işlemi çok daha kısa süre içinde sonuçlandırmaktadır.

Çürüyen Galvanizli Boruya Dikkat

Kırmadan su patlağı bulma ve onarımı için kırma işlemine gerek yoktur. Bu işlem için özel olarak bir madde geliştirilmiştir ve bu madde insan sağlığına zararlı değildir. Tespit işleminin yapılmasının ardından bu sıvı madde, borunun içinden patlağın olduğu yerin onarılmasını sağlamaktadır. Ancak bu hizmeti sıradan tesisatçılardan almak, ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Çünkü patlak kapatıcı sıvı madde yerine bir başka maddenin kullanılması, kötü sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle garantili hizmet sunan kurumsal tesisat firmalarına başvurulması gereklidir. Onarım kimyasalının uygun ve bilinçli bir şekilde kullanılması gereklidir.

Yanlış uygulandığında deliğin kapanması söz konusu olmayacaktır. Tesisattaki su patlağını bulmak için kameralı cihazlarla hizmet veren firmalarla irtibata geçilmelidir. Profesyonel firmalarda kameralı cihazların olmaması imkânsızdır. Ayrıca referansların da detaylı bir şekilde incelenmesi, firma hakkında çok daha iyi bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. Ayrıca kaçak tespiti ve onarımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bilindiği gibi eski binalardaki temiz su tesisatında galvanizli borular kullanılmıştır. Bu borularda zaman içinde çürüme meydana gelmektedir. Üstelik çürüme tek bir yerden de olmamaktadır. Bu gibi boruların onarımı mümkün değildir. Doğrudan borunun değişimi gereklidir. Onaracağını söyleyen tesisatçılara da itibar edilmemelidir. Birden fazla yerdeki çürümenin kesinlikle onarımının yapılamayacağı bilinmelidir.

Galvanizli Boru

Galvanizli Boru

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek