Su Kaçağı Tespiti

Binalarda ve açık alanlarda meydana gelen su kaçakları, gelişmiş teknolojilere sahip cihazlarla tespit edilmektedir. Bu cihazlar, hem bu tip sorunlarla karşılaşan kişiler hem de tesisatçılar için büyük bir kolaylık sağlamıştır. Ancak cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmek için bu konuda eğitim almak gereklidir. Çünkü bu cihazlar, bilgisayarlı sistemlere sahiptir ve cihazın sunduğu verilerin doğru okunması önemlidir. Bu nedenle cihazları kullanmak için özel bir eğitim alınmalıdır. Ayrıca bu cihazlar yurtdışında imal edilmektedir ve Türkiye’ye getirilmesi için bir takım bürokratik işlemlerin sonuçlandırılması gereklidir. Bu bürokratik işlemleri eksiksiz olarak kurumsal firmalar yapabilmektedir.

Bunun yanında satın almaları döviz üzerinden gerçekleştirildiği için maliyetleri de yüksek olmaktadır. Su kaçaklarının tespiti için bu cihazlar kullanıldığında, kaçağın ana merkezinin kesin bir şekilde bulunabilmektedir. Bu nedenle su kaçağı gibi bir sorun meydana geldiğinde cihazla kırmadan tespit yapan kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Bu firmalar tarafından sunula hizmette su kaçakları hasarsız bir şekilde tespit edilmekte, onarım işlemi de en az hasarla sonuçlandırılmaktadır. Özellikle duvar fayans ve zeminde meydana gelen su kaçakları kırmadan tespit edilerek düşük maliyetle kusursuz bir işlem gerçekleştirilmektedir.

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Maliyeti Azaltır

Su kaçağını hasar vermeden tespit etmek için binalarda akustik dinleme cihazları, açık alanlardaki tesisatlarda ise dedektörlü cihazlar kullanılmaktadır. Dedektörlü cihazlar, yerin üç metre altından geçen tesisatlardaki sızıntıları bile bulabilecek özellikte tasarlanmıştır.

Bu işlemi yaparken tespit için herhangi bir yer kırılmamaktadır. Dolayısı ile tespit maliyeti, geleneksel yöntemlerle sunulan hizmetten çok daha düşük maliyetle olmaktadır. Binalarda kullanılan akustik dinleme cihazları ile insan kulağının duyamayacağı şekildeki su sızıntılarını da bulma özelliğine sahiptir. Bu cihazlarla güçlü bir kulaklık vardır ve uzman tesisatçı bu kulaklık ile küçük bir noktadan sızan suyu bile duyabilmektedir. Ayrıca cihazın üzerinde basıncı gösteren bir gösterge vardır ve bu, suyun basıncındaki en küçük bir değişimi bile fark edebilecek özelliğe sahiptir.

Bu sayede su kaçağının yeri nerde olursa olsun garantili bir şekilde tespit edilmektedir. Üstelik bu cihazlar, gizli su kaçağı olarak nitelendirilen su sızıntılarının yerini de bulmaktadır. Su sızıntısının merkezinin çıplak gözle bulunması imkansızdır. Klasik yöntemlerde tek yapılabilen, sızıntının görüldüğü yerden başlamak üzere inceleme yapmak ve kırmaktır. Ancak çoğu zaman bu kırma boşuna olmaktadır. Çünkü sızıntıların büyük bir çoğunluğunun merkezi, suyun görüldüğü yerden çok ayrı bir bölgede olmaktadır. Örneğin birbirine bitişik olarak inşa edilmiş binalarda sızıntının ana merkezi yan binadaki dairede de olabilmektedir. Bu durumda beton boş yere kırılmış olmaktadır. Bu da gereksiz bir tadilat masrafı demektir. Oysa cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmekte, bu cihaz sayesinde boşa ödeme yapılmasının da önüne geçilmektedir.

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Termal Kamerayla Tespit

Termal Kamerayla Tespit

Termal Kameralarla Tespit

Temiz su tesisatında meydana gelen su kaçakları, genellikle su sayacından başlamak üzere konut içinde son kullanım alanı olan noktalara dağılan tesisatta meydana gelmektedir. Öncelikle incelemeye bu noktadan başlanması gereklidir. Bu alandaki su kaçağı, alt kata su damlacıkları halinde kendini göstermektedir. Ayrıca damlayan suyun kesilmesi mümkün değildir. Üstelik gece su kullanımı azaldığında damlayan su miktarı artmaktadır. Bu tip bir su kaçağı, cihazla kırmadan tespit edilmektedir.

Özel olarak geliştirilen bu bilgisayar sistemine sahip cihazlar, kaçağın ana merkezini kısa bir süre içinde tespit etmektedir. Kişinin kendi konutunda su kaçağı varsa bunu onarmakla mükelleftir. Ancak sorun bir başka konuttan meydana geliyorsa bu durumda sorumluluk o konutun sahibine aittir. Sorunla daire sahbi ilgilenmediğinde ilgili kurumlar yaptırım uygulamakta, gerektiğinde suyunu kesebilmektedir. Bunun olabilmesi için de cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapan firmaların vereceği rapor gereklidir. Sıcak su tesisatlarında meydana gelen su kaçaklarında da termal kameralar kullanılmaktadır. Bu kameralar, ısıya duyarlı cihazlardır.

Bu cihazlar, sıcak ve soğuk su s-tesisatında meydana gelen su kaçaklarını kolayca tespit edebilmektedir. Termal kameradaki ısı göstergesi, kaçağın olduğu alana geldiğinde renk değişimine uğramaktadır. Bu sayede akustik dinleme cihazlarından çok daha kısa bir sürede kaçağın tespit edilmesi mümkün olmaktadır.

Atık Su Tesisatlarındaki Su Kaçakları

Su kaçakları sadece temiz su tesisatlarında meydana gelmez. Atık su tesisatlarında da çeşitli nedenlerden dolayı kaçak sorunu görülmektedir. Lavabo, küvet, klozet gibi atık su tesisatlarında meydana gelen su kaçakları, bazen alt katlarda bazen de yan taraftaki konutlarda kendini göstermektedir. Kimi zaman zamlama halinde olan bu sızıntılar, kimi zaman da rutubet ve kararma olarak ortaya çıkmaktadır. Bu alanlarda meydana gelen su kaçakları süreklilik göstermemektedir. Bunun nedeni, küvet, lavabo ve klozetlerin her an kullanılmamasıdır.

Bu alanlar kullanıldığında su kaçağı olmakta, diğer zamanlarda herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Konutların bu bölümlerinde meydana gelen sorunlar da cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yöntemiyle ortaya çıkarılmaktadır. Bu kaçakların, termal kameralar ve görüntüleme cihazları ile tespit edilmesi, düşük bir maliyetle sonuçlandırılmasını sağlamaktadır. Görüntüleme cihazları, atık su borusu içinde ilerlemekte ve kaçağın olduğu noktayı kesin bir şekilde tespit etmektedir. Bu cihazları da yine özel eğitim almış tesisatçıların kullanması gereklidir.

Çünkü bunlar da bilgisayarlı sistemlere sahiptir. Cihaz sayesinde contası yıpranmış ek yerlerinin, borulardaki kırık, çatlak ya da delik olan bölgelerin tespiti yapılabilmektedir. Su kaçağının yeri ve nedeni tam olarak tespit edildiğinde onarım da kırmadan ve çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Atık Su Tesisatı

Atık Su Tesisatı

Su Kaçağı Tespit Cihazını Kullanmak Eğitim İster

Su kaçağını tespit edebilmek için gerekli olan tüm cihazlara sahip olunsa da profesyonel olmayan ve yeterli eğitim almayan bir tesisatçı, işlemi tam olarak yerine getirememektedir. Sektörde cihazla kırmadan su kaçağı tespiti ve onarımı yaptığını söyleyen çok sayıda firma vardır. Bu firmalarda deneyimli ve eğitimli personel bulunmadığı için işlem sağlıklı yapılamamaktadır. Ayrıca kurumsal firmalar, su kaçağını tespit ettikten sonra sorunun olduğu yer yapı sahibine gösterilmekte, sonrasında onay alındıktan sonra onarım işlemi yapılmaktadır.

Onay alınmasının nedeni, sadece tespitle tespit ve onarım hizmeti arasındaki fiyat farkıdır. Kaçak tespiti yapıldıktan sonra onarım klasik yöntemlerle hizmet veren bir firmaya yaptırıldığında, yine geniş bir alanda kırma işlemi uygulanmaktadır. Oysa kurumsal firmalar, bu işlemi küçük bir alanda gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile tadilat gideri de minimum seviyede kalmaktadır. Bazı çatlak ve deliklerde kırmaya bile gerek kalmadan özel olarak geliştirilen bir madde yardımı ile kapatılmaktadır.

Ancak bu madde, özellikle galvanizli borularda fazla bir işe yaramamaktadır. Çünkü bu borulardaki delinmeler, pas kaynaklı olabilmekte, bu nedenle ne kadar madde kullanılırsa kullanılsın sorunun ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır. Galvanizli borulardaki çatlak ve deliklerin ortadan kaldırılması için borunun değişiminin yapılması şarttır. Bu değişim için de genellikle iki ek arasında kalan bölge kırılmaktadır. Ancak kırma işlemi, duvarlarda borunun çapı, fayanslarda ise bir sıra fayansın kırılması şeklindedir.

Bunun maliyeti de çok geniş bir alanın kırılması ile karşılaştırıldığında son derece düşüktür. Bütün bunların yanı sıra su tesisatının döşenmesi işleminin de bu konuda eğitim almış kişileri yapması önemlidir.

Su Kaçağı Tespit Cihazı

Su Kaçağı Tespit Cihazı

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek