Esenler Su Kaçak Tespiti

Esenler su kaçak tespiti çalışması farklı cihazlarla yapılan hassas bir çalışmadır. Esenler su kaçağı tespiti yapılırken, çalışma yapılan ortamda tadilat ortamı oluşmaması için özel cihazlar kullanılmalıdır. Protesisat 2003 yılında beri Esenler su kaçak tespit çalışmasını hassas cihazlarla yapmaktadır. Evinizde veya iş yerinizde hiçbir yere zarar vermemektedir.

Esenler’ de Su Kaçağı Bulan Firma

Esenler su kaçağı tespiti yapan firma, su kaçak tespitinde kullanılan cihazların tamamına sahip olmalıdır. Su kaçak tespitinde kullanılan cihazlardan biri bile eksik olursa Esenler su kaçağı tespiti çalışması sağlıklı olarak yapılamaz. Çünkü her su kaçağı olayında aynı cihaz kullanılamaz.

Su kaçak tespiti, Esenler ilçesinde yapılırken birkaç farklı cihaz kullanılır. Bu cihazlar; akustik dinleme cihazı, kameralı görüntüleme cihazı ve termal kameradır.

Kullanılan bu cihazlar, tesisat sisteminin yapısına göre belli başlı özelliklere sahiptir. Akustik dinleme cihazı, su kaçağının sesini duyarak tespit etmekte kullanılan bir cihazdır. Su kaçağının tazyiki çok düşük olursa akustik dinleme cihazı ile duyulamaz. Bu nedenle; akustik dinleme cihazı içme suyu tesisatında meydana gelen kaçaklarda daha etkili sonuçlar vermektedir.

İçme suyu tesisatındaki suyun basıncı yüksek olur. Bu basıncın etkisi ile su kaçağı meydana geldiğinde borudan sızan su, fışkırır ve akustik dinleme cihazı ile duyulması sağlanır. Bazen şebeke suyunun basıncı düşük olur ve Esenler su kaçağı tespiti çalışması sırasında akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi duyulmayabilmektedir. Ancak bu tür olumsuzluklar firmamız için sorun olmamaktadır. Protesisat ekipleri, böyle bir durumla karşılaştığında şebeke suyunun basıncını kontrollü olarak yükseltir ve dinleme cihazı ile duyulmasını sağlamaktadırlar.

Esenler Su Kaçak Tespiti

Su kaçak tespitinde kullanılan her cihazın tesisat sistemine göre tasarlandığını belirtmiştik. Kameralı görüntüleme cihazı da atık su borularında meydana gelen su kaçaklarını tespit etmede etkili bir cihazdır.

Atık su tesisatında bulunan suyun basıncı yoktur. Basınç olmadığı için su kaçağı meydana geldiğinde ses yapmamaktadır. Ses yapmayan su kaçaklarında akustik dinleme cihazı ile tespit çalışması yapılamaz. Esenler’ de su kaçağı bulan firmada kameralı görüntüleme cihazı olmazsa, atık su tesisatında meydana gelen su kaçağını tespit etmesi mümkün değildir.

Atık su borularında, borunun çatlamasından veya kırılmasından dolayı su kaçakları meydana gelir. Esenler su kaçak tespiti yapılırken, su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğu belirlenmelidir. Su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu belirlemek için su kaçağının belirtileri dikkate alınır.

Tesisat sistemine bağlı olarak su kaçağı belirtileri farklılık gösterir. İçme suyu borusunda su kaçağı meydana geldiğinde ilk başlarda duvarda veya tavanda rutubet ortaya çıkar. Su kaçağının sürekliliğine bağlı olarak tavandan veya duvardan su damlamaya başlar. Bazen üst kat komşusunun tesisatında su kaçağı olur ve sizin dairenizde belirtileri ortaya çıkabilir.

Atık su tesisatında ise su kaçağının belirtileri çok daha farklıdır. İçme suyu borularında olduğu gibi damlama çok nadir görülür. Gider hattı çok fazla kullanılıyorsa elbette damlama görülebilir ancak çoğunlukla damlama belirtisi söz konusu değildir. İçme suyundaki su kaçağından farklı olarak, su kaçağının olduğu kısımda sararmalar ya da yeşilimtırak bir renk değişimi meydana gelir. Bazen evin o bölümünde kötü kokular gelebilmektedir.

Belirtiler dikkate alınarak su kaçağının olduğu tesisat sistemi tespit edilebilir. Ancak kesin sonuç için bilgisayar destekli elektronik cihazların kullanılması şarttır.

Protesisat, atık su tesisatındaki su kaçağını tespit etmek için kanal görüntüleme cihazının kamerasını gider borusunun girişinden boru içine gönderir. Kameranın elde ettiği görüntüler cihazın monitörüne aktarılır. Cihazı kullanan deneyimli personel, borunun içini detaylı inceler. Su kaçağının sebebini ve ne kadar derinde olduğunu tespit eder. Ayrıca isteğe bağlı olarak, kameralı görüntüleme cihazının elde ettiği görüntüler video veya resim formatında kayıt altına alınabilir.

Esenler su kaçak tespiti yapıldıktan sonra sorunlu olan pimaş borusu değiştirilir. Değiştirme işlemi bittikten sonra isteğe bağlı olarak ikinci bir kontrol yapılır.

Termal Kameralı Esenler Su Kaçağı Tespiti

Esenler su kaçak tespiti yapan Protesisat’ın su kaçak tespitinde kullandığı bir diğer cihaz termal kameradır. İsminden de anlaşılacağı üzere sıcak cisimlerin ultraviyole ışınlar aracılığı ile görülmesini sağlayan özel bir cihazdır.

Termal kamera sayesinde, Esenler’ de kalorifer tesisatında su kaçağı meydana gelirse tespiti mümkün olur. Termal kamera ile görülmeyen kalorifer boruları rahatlıkla görülür ve su kaçağı olan nokta tespit edilebilir.

Esenler’ de su kaçağı bulan firmalarda termal kamera olmazsa, kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulmaları mümkün değildir.

Protesisat 2003 yılından beri su kaçak tespiti hizmeti verene Türkiye’nin öncü firmalarından biridir. Su kaçak tespitinde kullanılan teknolojiyi Türkiye’ye ilk getiren firmalardan biri olan firmamız, bugün 20 servis aracı ile sizlere hizmet vermektedir. Hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlarla müşteri memnuniyetini dikkate alan firmamız, servis talep etmeniz durumunda bir saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlamaktadır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek