Su Kaçağı Tespit

Su kaçağının cihazla kırmadan yapılması gereklidir. Bu gelişmiş teknoloji, kurumsal firmalarda bulunmaktadır. Bu cihazlarla hem binalarda hem de açık alanlarda meydana gelen su kaçağının tespiti yapılmaktadır. Binalarda meydana gelen tüm su sızıntıları, dinleme cihazları ile yapılmaktadır. Gelişmiş teknolojiye sahip olan bu cihazlarla kırmadan su kaçağı tespit edilebilmektedir.

Klasik yöntemlerle yeri bulunamayan su kaçağı, günümüzde sorun olmaktan çıkmıştır. Sızıntı nereden kaynaklanırsa kaynaklansın bulunmaması imkansızdır. Geleneksel tespit yöntemlerinde su sızıntısının görüldüğü yerden itibaren yapılan kırma uygulaması, tespit işlemlerinin maliyetini ciddi oranda artırmaktadır. Çoğu zaman su sızıntısının görüldüğü yerle su kaçağının olduğu yer birbirinden çok farklı yerler olmaktadır.

Çünkü sızan su, betonun en zayıf olan yerinden dışarı çıkmaktadır. Evlerde banyo tavanında görülen rutubetin nedeni, bazen üst kat komşunun banyosunda meydana gelen su kaçağıdan kaynaklanmamaktadır. Çok farklı bir yerde sızan su, betonun içinde metrelerce ilerlemekte ve banyo tavanında kendini göstermektedir. Duvarın içinde olan su tesisatındaki sızıntının yerinin çıplak gözle görülebilmesine de imkan yoktur.

Bu durumda, su kaçağı tespitini kırmadan profesyonelce yapan kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Uzman kuruluşlarda hizmet veren personel, bilgisayarlı teknolojilerle tasarlanmış cihazları kullanmak için özel olarak eğitim almışlardır. Bunun sonucunda sorunu kısa bir zaman içinde bularak onarım işlemine başlamaktadır.

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Bir kabus haline dönen su kaçağını bulabilmek için geleneksel yöntemlerle hizmet veren en yakındaki tesisatçıya gidildiğinde sorunun kaynağının bulunması olanak dışıdır. Bu tesisatçılar, sızıntıyı gördüğü yerin kaçağı ana kaynağı olup olmadığını anlamak için fayansı, duvarı ya da zemini kırmak zorundadır. Kaçağın merkezi burası değilse bu kez ıslaklık görülen her yerin kırılması gereklidir. Bazen bu kırılmalar, boş yere yapılmaktadır.

Peki, cihazla kırmadan su kaçağı tespiti nasıl yapılır? Kapalı alanlarda bu hizmeti sunmak için akustik dinleme cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar, beton üzerinden dinleme yapılmasına olanak sağlayarak tesisattaki küçük bir delikten sızan suyun sesinin bile ayırt edilmesini sağlamaktadır. Ancak bu işlem yapılmadan önce tesisattaki suyun basıncı yine özel bir cihazla artırılmaktadır.

Sonrasında suyun akışı kontrol edilerek delik ya da çatlağın olduğu nokta tespit edilmektedir. Sızıntının kaynağı nerede olursa olsun tesisat boyunca yapılan dinleme sonucunda su kaçağının tam yeri bulunmaktadır. İşlem, su sızıntısının görüldüğü yerden başlamaktadır. Su kaçağı kırmadan bulunduktan sonra uzman tesisatçılar raporlama işlemi yaparak sızıntının yerini tam olarak belirtmektedir. Bu raporla birlikte sızıntı çok farklı bir yerde otaya çıktığında o daire sahibine ait olduğu kanıtlanabilmektedir. Su kaçağı, talep eden tespiti talep eden kişinin evinde çıktığında da talep üzerine onarım işlemine başlamaktadır.

Su Kaçağı Tespit

Su Kaçağı Tespit

Kırmadan Onarım Yapılmaktadır

Kırmadan Onarım Yapılmaktadır

Kırmadan Onarım Yapılmaktadır

Banyolarda da küvetten su sızabilmektedir. Akustik dinleme cihazları ile bu tespit yine kırmadan gerçekleştirilmektedir. Onarım yapılması için bir miktar yerin kırılması şarttır. Ancak bu kırma işlemi, geleneksel yöntemlerle hizmet veren tesisatçıların yaptığı gibi geniş bir alan olmamaktadır. Banyo tesisatındaki tesisatta da sızıntı olabilmekte, yine bu cihaz kullanılmaktadır. Tesisattaki kaçağın onarılması için de yine ufak bir yerin kırılması gereklidir. Eğer tesisatta kullanılan boru plastikse, bazen sızıntının olduğu yer kırılmakta, bazen de sızıntı, insan sağlığına zarar vermeyen madde ile kapatılmaktadır. Demir borularda da aynı işlem uygulanabilmektedir.

Ancak kırma işlemi yapılması gerektiğinde iki ek yerinin arasında bulunan yerin kırılması gereklidir. Bu kırma işlemi, yine geleneksel yöntemlerle onarım yapan tesisatçılarla karşılaştırıldığında ok küçük olmaktadır. Cihazın tespit edemeyeceği su kaçağı yoktur ancak profesyonelce kullanılmalıdır. Eğitim almamış kişilerin cihazla su kaçağını tespit etmesi imkânsızdır. Su kaçağı, donanımlı ve eğitimli personel tarafından tespit edildiğinde kabus olmaktan çıkmaktadır.

Bilgisayarlı su kaçağı bulma ve onarım hizmeti sunan kurumsal firmalar, kalorifer su kaçağını da cihazla kırmadan bulmaktadır. Temiz ve atık su tesisatlarındaki su kaçaklarının da tespitini kırmadan yapmaya onarak sağlayan cihazların satın alma maliyetleri yüksektir ve bu nedenle sadece kurumsal firmalarda bulunmaktadır.

Su Kaçağı Tesisatın Neresinde Olursa Olsun Kolayca Tespit Edilir

Su kaçağı, dairenin su salyacında da meydana gelebilmektedir. Akustik dinleme cihazları, buralardaki su kaçağı sorununu da kısa bir süre içinde tespit edebilmektedir. Buradaki kaçak, yine alt katlarda sorun yaratmaktadır. Ancak sorunun sayaçtan mı yoksa farklı bir yerden mi olduğunun anlaşılması için mutlaka cihaz kullanılmalıdır. Özellikle demir borularda zaman içinde korozyon meydana gelebilmekte ve bu da su sızıntılarına neden olabilmektedir.

Bu şekildeki sorunlar her zaman evin içinde olmamaktadır. Daireye gelen temiz su tesisatının her noktasında olabilen bu sorun, cihazla kolayca bulunmaktadır. Su sızıntılarının günün her saati görülür diye de bir kural yoktur. Çünkü gündüz saatlerinde kullanıcı sayısı fakla olduğu için suyun basıncı azalmakta ve bunun doğal bir sonucu olarak sızıntının azalması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

Sızıntı su basıncının artması ile kendini belli edebilmektedir ve bu da genellikle gece saatlerinde olmaktadır. Çünkü kullanıcı sayısı gece saatlerinde azalmakta, suyun basıncı artmakta ve kaçak çok daha fazla kendini göstermektedir. Bu sorunun tespiti için de cihazla işlem yapılmalıdır.

Geliştirilmiş Cihazlarla Kaçak Tespiti

Geliştirilmiş Cihazlarla Kaçak Tespiti

Açık Alanlar İçin Tespit İşlemi

Açık Alanlar İçin Tespit İşlemi

Açık Alanlar İçin Farklı Cihaz Geliştirilmiştir

Bahçe sulama sistemleri gibi açık alanlarda da su kaçağı meydana gelebilmektedir. Bu gibi yerlerdeki sorunlar için yine cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapılmalıdır. Bu alanlarda dedektörlü cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlarla yerin üç metre altından geçen su tesisatlarında meydana gelen sızıntılar kolayca tespit edilebilmektedir. Bu cihazları kullanmak için de yine özel olarak eğitim alınması gereklidir.

Açık alanlardaki su kaçağı tespiti için geliştirilen bu cihazlar da bilgisayarlı sistemlere sahiptir. Hiçbir yerin kırılmasına gerek kalmadan yapılan işlem, kısa süre içinde sonuçlandırılmaktadır. Kurumsal firmalar, günün her saatinde hizmet vermekte, sorun bildirildiği andan itibaren tam donanımlı ekipler adrese yönlendirilmektedir. Ekipler yanlarındaki özel olarak geliştirilmiş cihazlarla kırmadan su kaçağı tespiti yapmakta, tespitin ardından onarım gerektiğinde talebi yapan kişinin onayı beklenmektedir. Çünkü tespitin ardından yapılacak onarım hizmetinde fiyat farkı olmaktadır.

Onarım kimi zaman çok küçük bir yerin kırılması ile gerçekleştirilebildiği gibi, özel olarak tasarlanan ve insan sağlığına zarar vermeyen maddelerle su sızıntısına neden olan delik ya da çatlağı borunun içinden onarmaktadır. Ancak su sızıntısının tespit edilmesi sırasında kesinlikle kırma işlemi uygulanmamaktadır.

Temiz Su Tesisatlarındaki Kaçak Sürekli Su Damlatır

Su kaçağı, küvetlerde, lavabolarda, atık su giderlerinde, pimaş hatlarında meydana gelebilmektedir. Buralardaki su kaçaklarında damlama sürekli olmamaktadır. Ancak temiz su tesisatlarında meydana gelen sızıntılarda sürekli bir damlama söz konusudur. Çünkü su sürekli olarak akmaktadır.

Ayrıca temiz su tesisatlarındaki su sızıntıları, su faturalarının da yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sızıntının olup olmadığı, su sayacı kontrol edilerek de anlaşılabilmektedir. Ancak yeri ile ilgili tespit yapılması için cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapan kurumsal firmalardan destek alınmalıdır. Cihazla yapılan işlemlerin maliyetinin, klasik yöntemlerle yapılandan çok daha az bir maliyetle sonuçlanacağı bilinmelidir. Çünkü cihazla yapılan işlemlerde tadilat gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Temiz Su Tesisat Kaçağı

Temiz Su Tesisat Kaçağı

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek