Tesisat Su Kaçağı

Tesisat su kaçağı, genellikle temiz su tesisatlarında görülen bir durumdur. Özellikle şebeke suyunun basınçlı olması nedeni ile hata kabul etmeyen bu işlemlerin profesyonel tesisatçılar tarafından yapılması önemlidir. Binalardaki temiz su tesisat kaçakları genellikle galvanizli boru ile yapılanlarda sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Çünkü bu borular zaman içinde paslanmakta ve çürümektedir. Bu nedenle de çürümenin en fazla olduğu bölgeden basınçlı suyun da etkisi ile su kaçağı meydana gelmektedir. Plastik borularda ise genellikle bağlantı noktalarında su kaçağı görülebilmektedir. Ayrıca kalitesiz bir şekilde üretilen plastik borularda çatlama ya da çizilmeler meydana gelebilmektedir.

Kaliteli plastik boru ve profesyonel hizmetle yapılan su tesisatlarında su kaçağı gibi bir durumun meydana gelmesi hemen hemen imkânsızdır. Ancak galvanizli boru için aynı durum söz konusu değildir. Günümüzde su kaçağı sorunları özel olarak geliştirilen akustik dinleme cihazları ve termal kameralarla kırmadan tespit edilmektedir.

Temiz Su Kaçağı Tespiti İçin Özel Cihazlar Vardır

Tesisat su kaçağı nasıl bulunur? Özellikle temiz su tesisatlarında meydana gelen su kaçağı sorunlarında binalarda akustik dinleme cihazları, açık alanlarda ise dedektörlü cihazlar kullanılmaktadır. Ayrıca termal kameralar da kullanılan cihazlar arasındadır. Termal kameralar, hem ısıya hem de soğuğa hassas cihazlardır. Bu özelliği nedeni ile tesisat borularının incelenmesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca bu cihazların, tesisat borularının bulunduğu yeri tespit etme özelliği de vardır. Bu nedenle sıklıkla kullanılmaktadır. Boru içinde su olduğu sürece termal kameralarla su kaçağı tespitinin yapılması mümkündür. Bu cihazlar sızan suyun yerini de göstermektedir. Ancak boru hattı tespit edildikten sonra akustik dinleme cihazları ile dinleme yapılmaktadır. Hassas bir yapıda tasarlanan bu cihazlar, duvarın, fayansın ya da zeminin altından geçen temiz su tesisatındaki sızıntının yerini hatasız tespit etmektedir.

Bu cihazların, insan kulağının duyamayacağı sesleri duyma özelliği bulunmaktadır. Tesisatta su kaçağı meydana geldiğinde termal kamera ile akustik su kaçağı tespit cihazı birlikte kullanıldığında bulunamayacak sorun yoktur. Ayrıca gelişmiş cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapılmaktadır.

Tesisatta Su Kaçağı

Tesisatta Su Kaçağı

Temiz Su Kaçakları

Temiz Su Kaçakları

Atık Su Giderlerindeki Kaçaklar

Açık alanlarda tesisat su kaçağı meydana geldiğinde de dedektörlü tespit cihazı devreye girmektedir. Bu cihazların en önemli özelliklerinden biri, zeminin üç metre altından geçen su tesisatlarındaki sızıntıyı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Dedektörlü cihazlarla da kırmadan su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Atık su kaçağı tespiti de sık sık karşılaşılan sorunlar arasında gelmektedir.

Küvet, lavabo ya da klozet gibi yerlerde su kaçağı olabilmektedir. Bu tür sorunlar da günümüzde kolaylıkla tespit edilmektedir. Kırmadan su kaçağı tespiti yapmak için termal kameraların yanı sıra boru içi görüntüleme cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar, atık su gider borusunun içinde ilerlemekte, böylece çatlak, kırık ya da contanın yıprandığı bölge net olarak görülebilmektedir. Termal kameralar da dıştan borulardaki sızıntının yerini tespit edebilme imkanı sağlamaktadır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek