Kombi Neden Su Eksiltir?

Kombi neden su eksiltir? Sorusunun cevabı genelde kombide su kaçağı olmasından kaynaklanır. Kombide su kaçağı meydana geldiğinde belirtileri yok denecek kadar az olur. Günlerce belki de haftalarca fark edilmeyebilir. Protesisat 2003 yılından beri termal kamera ile kombi su kaçağı tespiti yapmaktadır. Kombi neden su eksiltir? Sorusuna cevap arıyorsanız Protesisat ile iletişime geçerek yardım talep edebilirsiniz.

Kombi Su Eksiltiyor

Kombiler günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bugün, sıcak su ihtiyacından tutun da evlerimizin ısınmasına kadar bütün görevleri kombi yapmaktadır. Üstelik kombinin varlığını bile hissetmeyiz.

Kombiler elektrik, doğalgaz ve su üçlüsünden çalışır. Doğalgaz gerekli olan enerji kaynağını sağlar. Elektrik ise doğalgazın ateşlenmesine yardımcı olur. Su ise hem ısınmamızı sağlar hem de sıcak su ihtiyacımızı karşılar.

Sıcak suya anında erişebilmek için, kombinin suyu anlık olarak ısıtması gerekir. Kombiden çeşmeye akan suyun anlık olarak ısınmasını eşanjör sağlamaktadır. Eşanjörün suyu anlık ısıtabilmesi için yüksek ısılara çıkması gerekir. Eşanjörün yüksek ısılara dayanması için içinde su bulunur. Bu su sayesinde eşanjör yüksek ısıdan zarar görmez. Bu nedenle kombinin içinde her zaman su bulunmak zorundadır. Bu su 1,5 – 2 bar basınçta olan ve kombinin bar göstergesinde görülen sudur.

Kombi su eksiltiyorsa bu durum eşanjörün ısısı ile buharlaşan sudan olabilir. Ancak bu kombinin su eksiltmesi ayda yarım bar kadardır.  Ayda yarım bar kadar kombi su eksiltiyorsa kombinin altında bulunan su takviye vanasını açarak su ilave edebilirsiniz.

Kombi Sürekli Su Eksiltiyor

Kombi sürekli su eksiltiyorsa, kalorifer tesisatınızda bir sorun olabilir. Bu sorun, kombinin kendisinde de olabilir kalorifer borularında da olabilir. Öncelikle sorunun nerede olduğu tespit edilmelidir.

Kombi Bar Göstergesinde Arıza

Kombinin bar göstergesinde arıza olabilir. Bu tür sorunlar pek sık meydana gelmez ancak karşılaşıldığı yerler vardır. Bu sorun meydana geldiğinde ev sahipleri kombi sürekli su eksiltiyor sanmaktadırlar. Ancak kombi içindeki suyun seviyesi normal değerdedir fakat gösterge yanlış bilgi verir.

Bu sorunun çözümü için teknik servisi aramalısınız. Teknik servis kısa sürede basınç göstergesini değiştirerek sorunu çözebilir.

Denge Tankında Sorun

Kombi su eksiltiyorsa denge tankında da sorun olabilir. Kombinin denge tankı kombi içinde basıncı dengelemeye yarayan bir tanktır. Tankın içinde hava bulunur.

Kombiler kapalı devre bir sistemdir. İçindeki suyun ölçülebilmesi için atmosfer basıncına ihtiyaç vardır. Bu atmosfer basıncını yapay olarak elde etmek için denge tankı bulunur. Denge tankı patlarsa veya delinirse içindeki hava çıkar ve basınç dengelenemez. Bu sorun doğrudan kombinin basınç göstergesine yansır.

Kombinin denge tankında sorun olup olmadığını anlamak için kombiye su takviye etmelisiniz. Su takviye etmenize rağmen kombi su eksiltiyorsa denge tankından şüphelenilebilir. Su takviye ederek kesin tespit yapamazsınız. Çünkü denge tankında sorun olduğunda, basınç göstergesi hem yükselebilir hem düşebilir.

Kombi denge tankı için teknik servisi çağırmalısınız. Teknik servis denge tankında sorun olup olmadığı hakkında kesin bilgi verir.

Kombi Neden Su Eksiltir?

Yukarıdaki sorunların tamamı kombi neden su eksiltir? Sorusuna cevap olabileceği gibi, kombide su kaçağı meydana gelmesi de kombi sürekli su eksiltiyor sorununa da sebep olabilir.

Kalorifer borularında su kaçağı meydana gelmesi su kaçağı belirtilerinin yaşanmasına sebep olmayabilir. Çünkü kombideki suyun miktarı bellidir ve basıncı düşüktür. Kombide bulunan su kaçağının ne kadar büyük olduğunu anlamak için kombi göstergesini takip edebilirsiniz.

Kombi göstergesindeki düşüş yavaş oluyorsa, bu yavaş düşüş saatler, günler hatta haftalar sürebilir. Bu durumda borulardaki su kaçağı ufak boyuttadır. Ancak su takviye etiğinizde hızlı bir düşüş yaşanıyorsa ya da su takviye ederken bar göstergesi hiç yükselmiyorsa su kaçağı büyük boyutta olabilir.

Kombiye su ilave ederken bilmeniz gereken önemli noktalardan biri de, evinizdeki suyun basıncı düşükse ve üst katlarda oturuyorsanız, suyun basıncı yetmediği için kombi su alamayabilir. Kombiye su ilave ederken basınç göstergesi yükselmiyorsa, şebeke suyunun basıncını dikkate almalısınız.

Kombideki su kaçakları Protesisat tarafından kısa sürede tespit edilebilmektedir. Protesisat ekipleri adresinize geldiğinde, su kaçağının ne kadar büyük olduğunu tespit ederler. Çünkü ısıtma sistemindeki su kaçaklarının çoğu ufak boyutta olur.

Su kaçağı ufak boyuttaysa, hiçbir tadilat çalışması yapılmadan kombiye öze bir ilaç ilave edilir. Bu çatlak onarıcı ilaç, su ile birlikte bütün kalorifer borularını dolaşır. Borulardaki bütün çatlakları kısa sürede kapatır. Ayrıca bu ilacın kombiye hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Kombi su eksiltmesi büyük bir su kaçağından kaynaklanıyorsa, Protesisat termal kamera ile su kaçağı tespiti yapar. Termal kamera sayesinde, sıcak olan kalorifer boruları görülür. Termal kamerada kalorifer boruları düz bir çizgi şeklinde görülür. Su kaçağı olan yerde dağılma görülür. Bu sayede su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilir.

Termal kamera ile su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra, onarım çalışmasına geçilir. Onarım çalışmasında, sadece çalışma yapılabilecek kadar bir alan kırılır ve boruya ulaşılır. Bu kırılan alan bir fayansın boyutlarını geçmeyecek büyüklükte olur.

Protesisat 2003 yılından beri özel cihazlarla hizmet veren kurumsal bir firmadır. 20 servis aracımız ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermekteyiz. Kombi neden su eksiltiyor? Diye soruyorsanız ve sebebini bulamıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek hiç zaman kaybetmeden çalışmalara başlarlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek