Başakşehir Su Kaçağı Tespiti

Su tesisatlarında kullanılan malzemelerin kalitesi ve yapılan usta hataları nedeniyle su borularında kaçaklar meydana gelir. Su kaçağı meydana geldiğinde Başakşehir su kaçağı tespiti yapılması gerekir. Başakşehir su kaçak tespiti yapılırken, çalışma yapılan ortama zarar verilememesi gerekir. Protesisat, özel cihazlarla Başakşehir su kaçağı tespiti yaparken evinizin hiçbir yerine zarar vermez.

Başakşehir Su Kaçağının Belirtileri?

 • Her evde en az üç farklı içinden suyun aktığı tesisat sistemi bulunur. Bunlar; temiz su tesisatı, pis su tesisatı ve kalorifer tesisatıdır.
 • Tesisat sistemine bağlı olarak su kaçağının belirtisi de farklı olur.
 • Temiz su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde evin duvarında veya tavanında kabarmalar meydana gelir.
 • Su kaçağı devam ederse, bu kabarmalar dökülmeye başlar.
 • İlerleyen zamanlarda sıva da düşmeye başlar.
 • Daha sonraları damlama şekilde su kaçağının belirtisi devam eder.
 • Pis su tesisatında ise, duvarda veya tavanda sararmalar meydana gelir.
 • Evin o bölümünde yani banyoda veya tuvalette kötü kokular meydana gelir.
 • Su kaçağının olduğu kısmın yan odalarında da kötü koku gelebilir.
 • Gider borularında üreyen haşereler evin içinde görülmeye başlar veya sayılarında artma meydana gelir.
 • Kalorifer borularında su kaçağı olursa, genelde belirtisi yok denecek kadar azdır.
 • Kalorifer borularındaki su kaçağının belirtisi, kombi basıncının sık sık düşmesi ile anlaşılabilir.

Su kaçağı belirtileri evinizde varsa bu sorun sizin dairenizde olmayabilir. Yan dairede su kaçağı olursa veya üst katta su kaçağı meydana gelirse belirtiler sizin dairenizde de görülebilir. Aynı şekilde, sizin dairenizde su kaçağı olabilir ama siz hiç fark etmeyebilirsiniz. Su faturaları anlamsız bir şekilde yükselmeye başlamışsa, mutlaka evinizin su tesisatını kontrol ettirin.

Başakşehir Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evinizde su tüketimi normalken faturalarda artış meydana geldiyse, su tesisatınızda bir sorun olabilir. Profesyonel bir firma çağırmadan önce yapacağınız birkaç uygulama ile evinizde su kaçağı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Öncelikle temiz su tesisatında sorun olup olmadığını anlamak için dairenin su sayacını takip edin.
 • Evinizin bütün muslukları kapalı olmasına rağmen su sayacı dönüyorsa su kaçağı olabilir.
 • Ya da su sayacının olduğu yerdeki ana vanayı kapatın. Vanayı kapattıktan sonra su kaçağının belirtilerinin olduğu yerde azalma meydana geliyorsa su kaçağı şüphesi vardır.
 • Su kaçağı çok az miktarda olabilir. Ana vanayı kapatarak su kaçağının belirtilerinde azalma olup olmadığını hemen fark edemeyebilirsiniz. Bu durumda, sayaç üstündeki değeri bir yere not alın. Gece boyunca hiç su tüketimi yapmayın. Ertesi sabah sayacın değerleri ile dün aldığınız değerleri kıyaslayın. Arada fark varsa evinizde su kaçağı var anlamına gelir.
 • Temiz su tesisatında su kaçağı yoksa pis su tesisatını kontrol etmelisiniz.

 

 • Su kaçağının belirtileri olan yeri gözlemleyin. Gözlem sırasında tuvalet ve lavaboyu bir süre kullanmayın. Tuvalet ve lavaboyu kullanmadığınızda belirtiler azalıyorsa su kaçağı vardır.
 • Ancak gider borusunu kullanmamanıza rağmen belirtilerde azalma meydana gelmiyorsa, üst kat komşunuzun pimaş borularında da su kaçağı olabilir.

Yukardaki yöntemler ile su kaçağı belirtilerini inceleyerek bir fikir edinebilirsiniz. Ancak Beylikdüzü su kaçağı tespiti için mutlaka profesyonel bir firmadan yardım talep etmelisiniz. Çünkü profesyonel firmalar, özel cihazlarla su kaçağını hata payı olmadan noktasal olarak tespit ederler ve paranızda cebinizde kalır.

Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti

Beylikdüzü su kaçak tespiti yapılırken üç farklı cihaz kullanılır. Her tesisat sistemi için ayrı cihaz kullanan Protesisat bu sayede kısa sürede su kaçağını noktasal olarak tespit eder.

Temiz su tesisatında su kaçağı meydana gelmişse, tespit edilebilmesi için akustik dinleme cihazı kullanılır. Akustik dinleme cihazı sayesinde, su kaçağının olduğu noktada suyun sesi duyulur. Suyun sesi duyulabildiği için noktasal olarak yeri belirlenebilir.

Tabi ki suyun sesinin duyulması için basınçlı olması gerekir. Borudaki suyun basıncı yetersizse, ekiplerimiz suyun basıncını yükseltirler. Bu sayede su kaçağının şiddeti artar ve akustik dinleme cihazı ile duyulması mümkün olur.

Akustik dinleme cihazı temiz su tesisatındaki su kaçağını tespit etmede kullanılırken pis su tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmede kullanılmaz. Çünkü gider borularındaki suyun basıncı yok denecek kadar azdır ve ses yapmaz.

Bu nedenle Beylikdüzü su kaçak tespiti yapılırken, pis su tesisatları için kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası boru içinde ilerlerken çatlamış ve su kaçağına neden olan pimaş borusu tespit edilir. Borunun neresinde ve hangi derinlikte olduğu da tespit edilerek noktasal tespit yapılmış olur.

Kalorifer borularında ise, termal kamera kullanılır. Termal kamera sayesinde sıcak cisimler görülebilir. Kalorifer borularındaki su da sıcak olduğu için termal kamera ile görülür ve kaçak olan nokta tespit edilir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek