Zeytinburnu Su Kaçağı Tespiti

Zeytinburnu su kaçağı tespiti eski zamanlarda olduğu gibi deneme yanılma yöntemi ile yapılmamaktadır. Zeytinburnu su kaçağı tespitini Protesisat, akustik dinleme cihazı, kameralı görüntüleme cihazı ve termal kamera ile 2003 yılından beri yapmaktadır. Kırmadan su kaçağı tespiti yapılırken, en uygun fiyatlarla hizmet verilmektedir.

Zeytinburnu Su Kaçağının Sebepleri

Evlerde, iş yerlerinde kısacası insanın olduğu her alanda su tesisat sistemi bulunur. Su tesisatı, temiz su tesisatı olduğu gibi kullanılan suyun atılmasını sağlana atık su tesisatı da bulunur. Kısacası içinden su geçen bütün tesisatlarda, su borusunun zarar görmesi sonucu su kaçağı meydana gelebilir.

Zeytinburnu su kaçağının sebebi farklılık gösterebilir. İnsan kaynaklı hataların yanı sıra malzeme kalitesinden kaynaklanan hatalarda olabilir. Özellikle temiz su tesisatında, gece saatlerinde suyun basıncı yükseldiğinde suyun basıncına dayanamayan su borusunda çatlaklar meydana gelebilir.

Ya da ustalar tarafından döşenen borularda, yine gece saatinde suyun basıncı arttığında ustaların ek yaptığı yerlerde su kaçağı meydana gelebilir. Boruyu döşeyen ustalar, standart boyda olan boruları döşerken borunun ulaşmadığı noktalarda boruları maşon adı verilen ek parçası ile birleştirirler. Boruları birleştirmek için kaynak makinesi kullanılır. Bu kaynak makinesi ile borular belli bir oranda eritilir ve birbirine tutturularak soğuması beklenir. Bu noktada yapılan hatalar su kaçağına sebep olur. Kaynak sırasında, boru az eritilirse borular birbirini tutmaz ve suyun basıncına bağlı olarak borunun ek yapıldığı yerden su kaçağı olur. Kaynak sırasında borular birbirine yamuk olarak birleştirilirse yine basıncın etkisi ile su kaçağı meydana gelir.

Bunun dışında evinizde tadilat çalışması olabilir. Evinizde su borularının nereden geçtiğini bilmiyorsanız, duvara çakılan bir çivi ya da duvara bir şey monte edildiği sırada duvarın delinmesi ile su boruları zarar görebilir.

Atık su borularında su kaçağı olmasının sebeplerinden biri borunun çatlaması denilebilir. Boru durduk yere çatlamaz, inşaat sırasında boru zarar görür. İnşaat sırasında boruların hasar görmesi borunun çatlamasına sebep olabilir. Boruyu döşeyen usta bu çatlağı fark etmezse ilerde Zeytinburnu su kaçağı meydana gelir. Boru zarar gördüğü sırada meydana gelen çatlak kılcal boyutta olabilir. Gözle görülmeyen bu çatlak da su kaçağına sebep olur.

Pimaş borularının ek yerlerinde conta bulunur. Bazen fabrika hatası bazen usta hatasından dolayı bu ek yerlerindeki conta olmayabilir ya da conta sıyrılarak yerine tam oturmayabilir. Suyun akışı sırasında contanın olduğu noktada su kaçağı meydana gelir.

Zeytinburnu Su Kaçağı Tespiti

Zeytinburnu su kaçağı tespitini evde kendinizde yapabilirsiniz. Ancak noktasal olarak tespit etmeniz çok zordur. Zeytinburnu su kaçak tespiti yapabilmeniz için, su kaçağı meydana geldiğinde, su kaçağı belirtilerini takip ederek hangi tesisat sisteminde ya da hangi bölgede olduğunu bulabilirsiniz.

Temiz su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde ortaya çıkan belirtiler ile pimaş borusunda su kaçağı meydana geldiğinde ortaya çıkan belirtiler aynı değildir.

Temiz su tesisatındaki basıncın etkisi ve suyun fazla olması nedeniyle su kaçağı oluştuğunda tavanda veya duvarda damlama meydana gelir. Pis su tesisatında ise, duvar veya tavanda renk değişimi olur ve lağım kokusu gelebilir.

Zeytinburnu’nda su kaçağı tespiti yapan firmalar, su kaçağını tespit edebilmek için özel cihazlar kullanırlar. Bu cihazlar, tesisat sistemine bağlı olarak değişebilmektedir.

Zeytinburnu su kaçağı tespiti temiz su tesisatındaysa akustik dinleme cihazı ile yapılır. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi dinlenir ve noktasal olarak tespit yapılır.

Su kaçağı pis su tesisatında meydana gelirse, Zeytinburnu su kaçak tespiti kameralı görüntüleme cihazı ile yapılır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pimaş borusundan içeri gönderilir ve borunun içi ayrıntılı olarak incelenir. İnceleme yapılırken, su kaçağının sebebi tespit edildiği gibi başka sorunlar varsa onlarda tespit edilir.

Pimaş borusunda kullanım şekline bağlı olarak farklı sorunlar meydana gelebilir. Su kaçağının sebebinin malzeme ve ustadan kaynaklandığını belirtmiştik. Ancak bazı yerlerde çok sık lavabo açıcı kimyasal kullanılır. Bu kimyasal da su kaçağına sebep olabilir.

Lavabo açıcı, su ile tepkimeye girecek şekilde yapılmış kimyasaldır. Su ile reaksiyona girdiğinde ısı açığa çıkar. Bu ısının etkisi ile tıkanıklık açılır. Ancak ilaç tepkiye girdiği andan tepkimenin bittiği ana kadar pimaş borusunu da ısıtır. Pimaş borusu da plastikten yapıldığı için bu ısıdan etkilenir ve erimeye başlar. Lavabo açıcı ilacın kullanım sıklığına bağlı olarak pimaş borusuna verilen zarar değişir. Çok sık kullanıldığında pimaş borusu eriyerek delinir.

Zeytinburnu su kaçağı tespiti yapan firma arıyorsanız Protesisat ile iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek