Büyükçekmece Su Kaçağı Tespiti

Büyükçekmece su kaçağı tespiti Protesisat tarafından elektronik cihazlarla yapılan bir çalışmadır. Büyükçekmece su kaçağı tespiti yapan firmamız, kullandığı bilgisayar destekli cihazlar sayesinde hiçbir yeri kırmadan tespit çalışması yapmaktadır.

Büyükçekmece’de Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma

Büyükçekmece’de su kaçağı bulan firmalar çok sayıda bulunmaktadır. Ancak firmaları birbirinden ayıran bazı özellikler bulunur. Bu özellikler sayesinde firmalar, müşteri memnuniyetine sahip olur.

Büyükçekmece su kaçağı tespiti yapan firma da bilgisayar destekli cihazlar olması şarttır. Bu cihazlar sayesinde kırmadan su kaçağı tespiti yapmak mümkün olur. Ancak su kaçağı tespitinde tek bir cihaz kullanılmaz. Büyükçekmece su kaçak tespiti yapan firma cihazların tamamına sahip olmalıdır. Oysa Büyükçekmece’de su kaçağı tespiti yapan firmaların birçoğunda kameralı görüntüleme cihazı bulunmaz. Bu cihaz olmazsa, birçok su kaçağı çeşidine müdahale edemez.

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Büyükçekmece su kaçak tespitinde kullanılan cihazlar, farklılık göstermektedir. Bu cihazların kullanım alanları farklıdır. Nasıl ki bir dairede birden fazla su tesisatı bulunuyorsa, bu her tesisat için farklı cihaz kullanılmalıdır. Çünkü tesisat sisteminin yapısına göre farklı cihaz kullanılarak Büyükçekmece su kaçak tespiti kısa sürede yapılmış olur.

Akustik Dinleme Cihazı

Akustik dinleme cihazı Büyükçekmece su kaçağı tespitinde kullanılan çok özel bir cihazdır. Cihazın hassas yapısı sayesinde su kaçağı olan nokta, çok kısa sürede tespit edilebilir. Tespit aşamasının kısa sürmesinin yanı sıra duvarlara veya tavanlara da hiçbir zarar verilmez.

Ancak akustik dinleme cihazının kullanılabilmesi için, tesisattaki suyun belli bir basınçta olması gerekir. Tesisattaki suyun basıncı sayesinde, su kaçağının olduğu yerde su püskürmesi meydana gelir. Bu püskürmenin çıkardığı ses, akustik dinleme cihazı ile tespit edilir.

Akustik dinleme cihazının, prop ve kulaklığı bulunur. Bu iki parçanın mükemmel uyumu sayesinde su kaçağı noktasal olarak tespit edilir. Cihazın prop denilen aparatı, hoparlör görevi görür. Prop algıladığı ses dalgalarını akustik dinleme cihazının merkezine iletir. Proptan gelen sesleri algılayan cihazın beyni, ses dalgalarının şiddetini arttırarak kulaklığa iletir. Kulaklığı takan personel Büyükçekmece su kaçağını tespit eder.

Ancak cihazın bu özelliği tek başına yetmez. Cihazı kullanan personelin deneyimi de çok önemli bir unsurdur. Personel yeterli deneyime sahip değilse, Büyükçekmece su kaçak tespiti çalışması gereksiz yere zaman alır.

Akustik dinleme cihazının etkili olabilmesi için tesisat içindeki suyun basıncının yüksek olması gerektiğini söylemiştik. Cihazın kullanılabilmesi için basınca ihtiyaç olduğundan akustik dinleme cihazı, temiz su tesisatında meydana gelen su kaçaklarının tespitinde kullanılır. Çünkü evlerdeki su borularında, suyun basıncının en yüksek olduğu tesisat içme suyu tesisatıdır.

Kameralı Görüntüleme Cihazı

Kameralı görüntüleme cihazı, Büyükçekmece su kaçak tespitinde kullanılan cihazlar arasında en pahalı cihazdır. Bu nedenle Büyükçekmece’de su kaçağı tespiti yapan firmaların birçoğunda bu cihaz bulunmaz. Kameralı görüntüleme cihazı sadece birkaç kurumsal firmada bulunur.

Kameralı görüntüleme cihazı, pis su tesisatında kullanılan bir cihazdır. Atık su tesisatında suyun basıncı olmadığı için akustik dinleme cihazı kullanılamaz. Pis su tesisatındaki su kaçaklarını tespit edebilmenin tek yolu kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Bu nedenle kameralı görüntüleme cihazı olmayan firmalar, pimaş borusundaki su kaçaklarını tespit edemezler.

Kameralı görüntüleme cihazının, kamera kablosuna bağlı bir adet kamerası bulunur. Bu kameranın üstünde aydınlatma ışıkları bulunur. Bu ışıklar sayesinde pimaş borusunun içi aydınlanır. Kameranın kablosunun diğer ucu cihazın gövdesine bağlıdır. Gövde de görüntülerin görünmesini sağlayan ekran bulunur. Ayrıca tuş takımı bulunur. Bu tuş takımlarından bir kısmı yön tuşlarıdır. Yani pimaş borusunun içindeki kamera, görüntüleri ters aktarırsa bu tuşlar sayesinde görüntü düzeltilir. Ayrıca elde edilen görüntülerin fotoğrafını ve videosunu çeken tuşlarda bulunur. Tabi görüntülerin fotoğrafını veya videosunu çekmek için cihazın hafıza kartı takılı olmalıdır.

Büyükçekmece su kaçağı tespiti yapılırken, kameralı görüntüleme cihazı sayesinde pimaş borusundaki diğer sorunlarda tespit edilebilir.

Su kaçağının sebeplerinden biri de lavabo açıcı kimyasallardır. Bu lavabo açıcı kimyasallar, lavabo borusuna ciddi zarar verir. Çünkü lavabo açıcının etkili olabilmesi için tıkanıklığa sebep olan cismi eritmesi ya da parçalaması gerekir. Cismi eritebilmesi için su ile kimyasal tepkimeye girer. Bu tepkime sonucunda yüksek ısı açığa çıkar. Açığa çıkan ısı hem tıkanıklığa sebep olan cismi etkiler hem de pimaş borusunu etkiler.

Uzun süre tıkanıklık açan kimyasallar kullanıldığında, pimaş borusu bir süre sonra erir ve boruda delik açılır. Bu delikler de su kaçağına sebep olur.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek