Beykoz Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespit çalışmasında kullanılan özel cihazlarla Beykoz su kaçağı tespiti çok kısa sürede yapılır. Protesisat, su kaçağı hangi tesisat sistemindeyse o tesisat sistemine göre cihaz kullanır bu sayede evinizin hiçbir yerine zarar vermeden Beykoz su kaçak tespitini gerçekleştirir.

Beykoz Su Kaçağının Sebepleri

 • Su kaçağı, içinden su geçen her boruda meydana gelebilecek bir sorundur.
 • Usta hataları kaynaklı su kaçakları sık görülen bir durumdur.
 • Ustalar, temiz su borularında ek yaparken kullanılan maşonu yamuk takabilirler. Yamuk takılan maşondan su kaçağı meydana gelebilir.
 • Maşonu takan tesisatçılar, kaynak yaparken boruyu gereğinden fazla ısıtırsa boru yandığı için kaynak sağlam olmaz ve ilerde su kaçağına sebep olabilir.
 • Kaynak yapılırken boru az ısıtılırsa, az eriyen borular birbirini tutmaz ve yine su kaçağına sebep olur.
 • Atık su borularında, boruların ek yerine takılan conta sıyrılabilir. Ustalar bazen bu durumu gözden kaçırırlar ve bu durumda su kaçağı meydana gelebilir.
 • Yapı inşaat halindeyken pimaş boruları döşenir. İnşaat alanının kargaşasından pimaş boruları devrilebilir veya üstüne inşaat kalıntıları düşebilir. Bu durum pimaş borusunda çatlamalara sebep olur. Borudaki çatlaklar fark edilmeyip boru döşenirse su kaçağına sebep olur.
 • Malzemenin kalitesiz olması da su kaçağına sebep olur. Gece yükselen temiz su basıncı borularda çatlamalara sebep olur ve su kaçağı oluşur.

Beykoz su kaçağının sebebi ne olursa olsun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle sorun en kısa sürede belirlenmelidir. Ev sahipleri sorunun hangi tesisatta olduğunu belirleyip geçici olarak durdurabilir.

Evde Su Kaçağı Tespiti

Evde su kaçağını belirlemek için belirtileri takip etmek gerekir. Su kaçağının belirtileri tesisat sistemine göre farklılık göstermektedir.

Temiz su tesisatı:

 • Temiz su tesisatındaki su kaçağı belirtileri diğer tesisat sistemlerindeki su kaçağı belirtilerine göre daha fazladır ve dikkat çekicidir.
 • Su kaçağı olan yerde, (bu yer duvar veya tavan olabilir) kabarmalar meydana gelir. Kabarmalar ilk başlarda zor fark edilir ancak zaman geçtikte belirgin olmaya başlar.
 • Kabarmalar dışında duvar veya tavan boyasında dökülmeler meydana gelebilir.
 • Sıvanın kalıp halinde sökülmesi gözlemlenebilir.
 • Su kaçağı çok fazlaysa damlama meydana gelir.

Beykoz su kaçağı temiz su borusunda değil de pis su borusunda da olabilir.

Atık su borusu:

 • Atık su borusunda su kaçağı meydana geldiğinde, belirtileri daha sinsi olmaktadır. Sebebi ise; boru içindeki suyun basıncı düşüktür ve suyun sürekliliği yoktur.
 • Su kaçağı meydana geldiğinde, tavanda ya da duvarda renk değişimi meydana gelir. Bu renk değişimi zaman geçtikçe koyulaşmaya başlar.
 • Belirtilerin görüldüğü yerde rutubet görülebilir.
 • Su kaçağı belirtilerinin meydana geldiği bölümde lağım kokusu gelebilir. Tuvalet ve lavabolarda lağım kokusunun gelmesini engellemek için bazı önlemler alınır. Ancak su kaçağı olan yerde boru çatladığı için lağım kokusu evin o bölümüne dağılır.

Su kaçağı meydana geldiğinde tamirini geçiştiremeyiz. En kısa zamanda sorunun kaynağı bulunup onarılması gerekir. Bunun için, Protesisat elektronik cihazlar kullanarak Beykoz su kaçağı tespitini yapmaktadır.

Beykoz Su Kaçağı Tespiti

Beykoz su kaçağı tespiti yapılırken birçok kişinin korkusunun aksine hiçbir yere zarar verilmez. Çünkü Beykoz su kaçağı tespiti için akustik dinleme cihazı ve kameralı görüntüleme cihazı kullanılır.

Akustik dinleme cihazı, temiz su tesisatında kullanılan özel olarak tasarlanmış bir cihazdır. Temiz su tesisatında suyun basıncı yüksek olur. Bu basıncın etkisi ile borudaki delikten çıkan su püskürür. Bu püskürme ses yapar ve firmamız akustik dinleme cihazı ile bu sesi takip eder.

Adresinize gelen ekiplerimiz, manometre ile temiz su tesisatının basıncını kontrol eder. Basınç kontrolü ile temiz su tesisatında kaçak olup olmadığı kesinlik kazanır. Su kaçağı varsa, akustik dinleme cihazı ile noktasal tespit yapılır. Ancak suyun basıcının düşüş olduğu zamanlarda su kaçağının sesi duyulmayabilir. Bu durumda, ekiplerimiz temiz su tesisatındaki suyun basıncını yükseltirler ve akustik dinleme cihazı ile noktasal olarak Beykoz su kaçağı tespiti yapılır.

Gider borularında su kaçağı meydana geldiğinde ise kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Tesisat sisteminin yapısına göre farklı cihaz kullanılması Beykoz su kaçağı tespiti çalışmasını hızlandırmaktadır. Ayrıca kesin sonuç almamıza yaramaktadır.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası, gider borusundan içeri gönderilir. Pimaş borularında sorun olup olmadığını ancak borunun içinin kontrolü ile tespit edilebilir. Kamera pimaş borusunun içinde ilerler ve görüntüler cihazın ekranına aktarılır. Gider borusunun içinin karanlık olduğunu ve kameranın nasıl görüntü aldığını sorabilirsiniz. Kameralı görüntüleme cihazının kamera tarafından aydınlatma lambaları bulunur ve bu aydınlatma ışıkları sayesinde borunun içi aydınlanır.

Elde edilen görüntüler sayesinde, gider borusunun neresinde su kaçağı olduğu belirlenir. Ayrıca su kaçağı sorunu dışında başka sorunlar varsa onlarda belirlenir.

Beykoz’da su kaçağı bulan firma arıyorsanız Protesisat ile iletişime geçebilirsiniz. 2003 yılından beri Beykoz su kaçağı tespiti yapan firmamız, Beykoz ilçesinden en çok tercih edilen firmalardan biridir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek