Kalorifer Temizliği

Binalarda ve iş yerlerinde ısınma amaçlı olarak kullanılan kaloriferlerin periyodik olarak temizlenmesi önemlidir. Kalorifer temizliği yapılmadığında ortaya bir takım sorunlar çıkacaktır. Bu sorunların en başta geleni de ısınma sorunudur. Ayrıca yakıt giderinin fazla olması gibi bir durumu da ortaya çıkarmaktadır. Yakıt giderinin fazla olmasının nedeni de ısıtmayan kaloriferler nedeni ile kombinin ısı değerinin yükseltilmesidir. Bu durumda doğalgaz sarfiyatı fazla olmakta, doğal olarak ödenen fatura yükselmektedir.

Kalorifer tesisatı ile ısınma, sistemin içinde bulunan su ile olmaktadır. Merkezi sistem ya da kombili binalarda, bu su ısınmakta ve suyun ısı derecesinin yükselmesi ile birlikte kalorifer petekleri ısınmaktadır. Bakım yapılmayan peteklerde de tortu ve kirecin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Sulun içinde oksijen vardır ve kalorifer tesisatının içinde bulunan su için de bu durum geçerlidir. Oksijen, tesisatın içinde kireçlenmeye neden olmaktadır. Kireç, zamanla çamur haline gelmekte, bu da peteklerle vananın içinde tıkanıklığa neden olmaktadır.

Bunun sonucunda suyun akışı azalmaktadır. Akışı azalan su nedeni ile yaşam alanının yeteri derecede ısıtılması da imkânsız bir hale gelmektedir. Periyodik olarak yapılan temizleme işlemlerinde kireç ve çamurlaşmalar meydana gelmeden müdahale edilmekte ve ısınma sorunu gibi bir durumla karşı karşıya kalınmamaktadır.

Kalorifer Temizliği Petekler Sökülmeden Yapılmalı

Kalorifer temizliği hizmetinin profesyonel tesisatçılara yaptırılması tavsiye edilmektedir. Çünkü kurumsal tesisatçılar, kaloriferin temizliğini petekleri yerinden sökmeden yapmaktadır. Eskiden yapılan peteklerin sökülmesi ve banyoda su altında yıkanması dönemi tamamen bitmiştir.

Günümüz teknolojili ile geliştirilen özel cihazlar, petekleri sökmeden temizlemekte, kalorifer sisteminde bütün olumsuz durumları da güvenli bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Kurumsal firmalarda hizmet veren profesyonel tesisatçılar, petek temizleme makineleri ve kimyasalları kullanarak kalorifer sisteminin temizliğini gerçekleştirmektedir. Temizlik sonrasında kalorifer tesisatının ısınma verimi yükselmiş olacaktır. Petekler, antifriz, tuz ruhu ve benzeri kimyasallarla temizlemeye kalkışılmamalıdır. Özel olarak geliştirilen kimyasallar, peteklere zarar vermeden temizlik işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Temizleme cihazları kullanılarak kalorifer tesisatının içinde dolaştırılan kimyasallar, peteklerin içindeki tortunun ve kirecin tamamını temizlemektedir.

Kalan tortular, kireç artıkları ve çamur birikintilerinin de yine özel olarak geliştirilen makine aracılığı ile tesisattan uzaklaştırılmalıdır. Bunlar kalorifer tesisatının içinde kaldığında belirli bir süre sonra yine ısınma sorunları meydana gelecektir. Bazı firmalar temizleme kimyasalı yerine koruyucu kimyasal kullanmaktadır. Üstelik petek temizleme makinesi de kullanmamaktadır. Bu makine temin edilirken yüksek bir bedel ödenmesi nedeni ile birçok firmada bulunmadığı bilinmelidir. Koruyucu kimyasal, kireçleri yerlerinden sökmekte, ancak çökelti olarak peteklerin dip kısımlarında kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca koruyucu kimyasal kullandıktan sonra temizleme makinesi de kullanılsa, içindeki tortunun tamamının dışarı atılması mümkün olmamaktadır.

Çünkü koruyucu kimyasal, temizleme kimyasalının özelliklerine sahip değildir ve dolayısı ile tam anlamıyla bir temizlikten söz edilememektedir. Bu nedenle temizlik işleminin profesyonel kişiler tarafından yapılması gereklidir. Ayrıca kesinlikle peteklerin sökülmeden yapılması şarttır.

Kalorifer Temizliği

Kalorifer Temizliği

Kalorifer Suyunun Boşaltılıp Doldurulması

Kalorifer Suyunun Boşaltılıp Doldurulması

Kalorifer Suyunun Boşaltılıp Doldurulması Sorunu Önlemez

Bazı kişilerin yaz aylarında kalorifer tesisatındaki suyu tamamen boşalttığı, kış mevsimi yaklaştığında da yeniden dolum yaptığı bilinmektedir. Bu şekilde peteklerdeki kireçlenmeyi önlediklerini düşünmektedir. Oysa bu işlem, kireç oluşumunu daha da artırmaktadır. Bunun nedeni, yeni konulan sudaki oksijen oranının çok daha yüksek olmasıdır. Oksijen, kireç oluşumunu hızlandıracak, bunu sonucunda da ısınma sorunu daha kısa bir süre içinde ortaya çıkacaktır. Bu nedenle böyle bir işlemin yapılması tavsiye edilmemektedir.

Isınma sorunu yaşandığında mutlaka gelişmiş teknolojilere sahip kurumsal firmalarla iletişime geçilmelidir. B firmalar, özel olarak tasarlanmış cihazlarla petekleri sökmeden kalorifer temizliği yapmakta, üstelik işlem yapılırken yaşam alanındaki hiçbir yer zarar görmemektedir. Temizlik işleminden sonra kullanılan koruyucu kimyasal da sistemdeki kireçlenmenin çok daha geç olmasını sağlamaktadır. Kireçlenmeyi tamamen önleyecek bir işlemin olmadığı bilinmelidir. Çünkü suyun olduğu her yerde kireçlenme kaçınılmazdır. Kireçlenmenin olmaması için kalorifer tesisatının belirli zamanlarda bakımının yapılması gereklidir. Bunun haricinde sistemin kireçten korunacağını belirtin firmalara itibar edilmemesi gereklidir.

Tesisatın Periyodik Bakımları Yapılmalı

Kalorifer temizliği yapan kurumsal firmalar, kireçlenme nedeni ile tıkanan kombi filtrelerinin de temizliğini yapmaktadır. Tesisatın yıllık bakımları da yine özel olarak geliştirilen temizleme ve yıkama makineleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde de yine petekler olduğu yerde durmaktadır. Peteklerin bir vanasından temizlik ve yıkama işlemi uygulanmaktadır. Her petek için yapılan işlem aynıdır.

Ancak temizleme ve yıkama işlemi yapılırken tüm peteklerin vanasının kapalı olmasına, ayrıca uygulama öncesinde tesisattaki suyun tamamen tahliye edilmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde temizliğin tam olarak yapılması mümkün değildir. Vanaların tamamen açılarak temizlik işlemi yaptıklarını söyleyen tesisatçılara itibar edilmemesi gereklidir. Bunun yanında temizliği peteklerin sökülerek yapılması gerektiğini belirten firmalardan da hizmet alınmamalıdır. Çünkü petekler yerinden söküldüğünde mutlaka ortalık pislenecektir. Oysa makine ile yapılan uygulama tertemizdir ve ikinci bir iş yapılmasına gerek kalmamaktadır. Kaliteli yapılan temizliğin ardından ısınma giderlerinde belirgin bir oranda azalma olacağı bilinmelidir.

Tesisatın Periyodik Bakımı

Tesisatın Periyodik Bakımı

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek