Arnavutköy Su Kaçağı Tespiti

Arnavutköy su kaçak tespiti yapan firmalardan biri olan Protesisat, su kaçak tespitinde kullanılan teknolojiyi ülkemize ilk getiren firmalardan biridir. 15 yıllık deneyime sahip olan firmamız, su kaçağını tespit ederken gürültü yapmadan evinize zarar vermeden çalışmaktadır.

Arnavutköy Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok değişimler yaşanmaktadır. Arnavutköy su kaçağı tespiti çalışmaları da bu değişimlerden nasibini almıştır. Eskiden su kaçağı olduğunda ilk aklımıza gelen şey evimizin inşaat alanına dönecek olması ve bir sürü masraf çıkmasıydı.

Eski dönemler su kaçağı çalışmaları, su kaçağının belirtilerinin olduğu duvarda başlar ve su kaçağı bulunana kadar her yer kırılırdı. Günler süren bu çalışmalar çoğu zaman sonuçsuz kalırdı. Su kaçağı tespit edildikten sonra onarım çalışmaları da ayrı bir zaman almaktaydı. Tüm bu çile, tesisattaki ufacık bir delik yüzünden yaşanmaktaydı.

Ancak günümüzde kullanılan cihazlar sayesinde, evinizin hiçbir yerine zarar verilmez aksine sessiz bir ortamda Arnavutköy su kaçak tespit çalışması yapılmaktadır.

Su kaçağı içme suyu tesisatında olduğunda, tavanda veya duvarda rutubet, nem veya damlama şeklinde ortaya çıkar. Bu belirtiler, suyun basıncına göre fazla olabilir. Su kaçağının temiz su tesisatında olup olmadığını farklı bir yöntemle de anlayabilirsiniz.

Dairenizin ana su vanasını kapatıp, su kaçağının belirtilerinin olduğu yeri gözlemleyin. Söz konusu rutubet, nem veya damlamada azalma meydana geliyorsa temiz su tesisatınızda su kaçağı var anlamına gelebilir. Su kaçağının temiz su tesisatında olduğunu tespit etmek için kullanacağınız diğer bir yöntem ise; su sayacının üstündeki değerleri bir yere not ediniz. Tüm muslukları kapatınız. Ertesi sabah sayaç üstündeki değerler ile not aldığınız değerleri kıyaslayın. Arada fark bulunuyorsa dairenizde su kaçağı olabilir. Kesin emin olabilmek için profesyonel bir firmadan destek almalısınız.

Atık su tesisatında da su kaçağı meydana gelmektedir. Pis su tesisatındaki su kaçakları meydana geldiğinde lağım kokusu meydana gelebilir. Duvarda sararmalar meydana gelebilir. Tuvalet veya lavabo kullanıldıkça belirtiler artabilir. Tüm bunlar pis su tesisatınızda su kaçağı olduğu sonucunu çıkarır.

Arnavutköy Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Akustik Dinleme Cihazı

Akustik dinleme cihazı ile Arnavutköy su kaçağı tespiti yapılırken su kaçağındaki suyun sesi takip edilir. Borudaki suyun basıncı, akustik dinleme cihazını kullanmada çok önemli bir unsurdu. Bu nedenle akustik dinleme cihazı, içme suyu tesisatındaki su kaçaklarının tespitinde kullanılan bir cihazdır.

Dinleme cihazının prop adı verilen aparatı, su kaçağının olduğu duvara tutulur. Prop algıladığı sesleri kulaklığa aktarır. Kulaklığı takan personel su kaçağını noktasal olarak tespit eder.

Ancak akustik dinleme cihazı kullanılmadan önce, su kaçağının içme suyu tesisatında olduğundan emin olmak gerekir. Bunun için de ekiplerimiz manometre ile temiz su tesisatının basıncını kontrol eder. Tüm musluklar kapalı olmasına rağmen basınçta düşme oluyorsa içme suyu tesisatında su kaçağı olduğu kesinlik kazanır.

Akustik dinleme cihazı kullanılırken meydana gelen bir diğer sorunda suyun basıncının düşük olmasıdır. Borudaki suyun basıncı bazen düşük olur ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi duyulmayabilir. Bu tür sorunlarda, dairenin su tesisatının basıncı yükseltilir ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağının duyulması sağlanır.

Kameralı Görüntüleme Cihazı

Arnavutköy su kaçak tespiti çalışmalarında kameralı görüntüleme cihazı da kullanılır. Bu cihaz sayesinde pis su tesisatındaki su kaçakları rahatlıkla tespit edilir.

Pis su tesisatındaki su kaçaklarında basınç olmadığı için akustik dinleme cihazı kullanılmaz. Atık su tesisatlarındaki su kaçakları evimizin pis kokmasına sebep olabilmektedir. Pimaş borusundaki bir çatlaktan ve ya kırıktan kaynaklanan bu sorun kameralı görüntüleme cihazı ile kısa sürede tespit edilebilir.

Kameralı görüntüleme cihazının kamerası, pimaş borusunun içine sürülür ve görüntüler monitörde incelenir. Monitördeki görüntüler video olarak kayıt altına alınabilmektedir.

Cihaz sayesinde pis su tesisatındaki su kaçağı tespit edilirken evinizin hiçbir yerine zarar verilmez.

Termal Kamera

Özellikle kış aylarında dikkatimizi çeken su kaçaklarından biri de kalorifer borularında meydana gelen su kaçaklarıdır. Yaz aylarında pek karşılaşmayan bu sorun kış aylarında çok sık yaşanır.

Kalorifer borularındaki suyun basıncı düşük olduğu için akustik dinleme cihazı kullanılmaz. Kalorifer borularının kapalı olmasından dolayı kameralı görüntüleme cihazı da kullanılmaz. Ancak kalorifer borularının diğer tesisat borularından bir farkı bulunur o da kalorifer boruları diğer boruların aksine sıcaktır.

Bu özelliğinden dolayı, kalorifer borularında su kaçağı meydana geldiğinde termal kamera sayesinde tespit edilmesi mümkün olur. Termal kamera sayesinde, evin içindeki bütün borular görülür ve Arnavutköy su kaçağı tespiti noktasal olarak yapılır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek