Eyüp Su Kaçağı Tespiti

Evlerin, iş yerlerinin, ofislerin veya bahçelerin su tesisat sistemini oluşturan borularda bazen su kaçakları meydana gelmekte, bu su kaçakları hem çevrede yaşamakta olan insanlara hem de bina sahibine zarar vermektedir. Eyüp su kaçağı tespiti için ve bu su kaçaklarının çözüme kavuşturulması için Protesisat, bilgisayar destekli cihazlarla hassas çalışmalar yapmaktadır.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı sorunu büyük bir sorundur. Evlere veya iş yerlerine ciddi zararlar verir. Uzun süre suya maruz kalan duvar veya beton çürümeye başlar. Sorunun çok daha ciddi boyutlara gelmemesi için kaçağın tespit edilip onarılması gerekir.

Eyüp su kaçağı tespiti yapmak sorunu çözmek için mecburi bir çalışmadır. Ancak Eyüp su kaçağı tespiti sırasında izlenecek yol, sorunu çözüme kavuşturmaktan çok daha önemlidir. Çünkü su kaçağının kaynağını bulmak adına ortalığı kırıp dökmek yanlış bir çalışmadır. Eski zamanlardan kalan bu yöntem günümüzde nadiren de olsa kullanılmaktadır.

Eyüp su kaçağı tespiti sırasında ortalığın inşaat alanına dönmesi ve bu çalışmaların günler sürmesi ciddi bir sorundu. Neyse ki günümüzde bu tür çalışmalar yok denecek kadar azdır.

Kırmadan su kaçağı tespiti yapılabilmesi için özel cihazlar kullanılması şarttır. Cihazların hassas özelliği sayesinde, insanın algılayamadığı ayrıntılar fark edilir ve kısa sürede Eyüp su kaçağı tespiti yapılır.

Cihazla Eyüp Su Kaçağı Tespiti

Cihazla su kaçağı tespiti yapılırken su kaçağının nerede meydana geldiğine dikkat edilmelidir. Su kaçağının bulunduğu tesisata bağlı olarak farklı cihazlar kullanılır.

Eyüp su kaçak tespitinde kullanılan cihazlar özelliklerine bağlı olarak farklı yerlerde kullanılır. Temiz su tesisatı, atık su tesisatı ve kalorifer tesisatlarında su kaçağı meydana geldiğinde tespit edilebilmesi için farklı cihazlar kullanılır.

Her cihaz, tesisat sisteminin yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Hangi cihaz kullanılırsa kullanılsın, Eyüp su kaçağı tespitindeki öncelik hiçbir yere zarar vermemektir.

Kullanılan cihazlardan biri olan akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi dinlenerek tespit edilmeye çalışılır. Bu cihaz özellikle temiz su tesisatında kullanılır. Temiz su tesisatında kullanılmasının sebebi ise, içme suyu borularındaki suyun basıncı ile alakalıdır.

Çünkü ev içinde meydana gelen su kaçaklarından sadece temiz su borularında meydana gelenlerden ses çıkar. Bu gelen seste akustik dinleme cihazı ile algılanır ve noktasal tespit yapılır.

Protesisat’tan servis talep ettiğinizde, ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelir. Ekiplerimiz, temiz su tesisatına manometreyi bağlar. Manometre sayesinde suyun basıncı kontrol edilir. Basınç kontrolü ile tesisat sisteminde kaçak olup olmadığı kesinlik kazanır.

Temiz su tesisatında su kaçağının varlığı kesinlik kazandıysa, akustik dinleme cihazı ile su kaçağı belirtilerinin olduğu nokta dinlenmeye başlanır. Cihazın probu, su kaçağı belirtilerinin olduğu duvara tutulur ve sesler dinlenir. Bu sayede su kaçak tespiti, Eyüp ilçesinde noktasal olarak yapılır.

Hizmet verdiğimiz bazı yerlerde, temiz su borusundaki basınç çok düşük olur. Bu kadar düşük basınçta akustik dinleme cihazından verim alınamaz. Bu tür durumlarla karşılaşan ekiplerimiz, içme suyu tesisatındaki suyun basıncını yükseltirler.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Eyüp su kaçağı tespitinde kullanılan bir diğer cihaz ise kameralı görüntüleme cihazıdır. Kameralı görüntüleme cihazı, Eyüp su kaçağı tespiti yapan firmaların olmazsa olmaz bir cihazıdır. Çünkü bu cihaz hem Eyüp su kaçak tespitinde kullanılır hem de pimaş tıkanıklığında kullanılır.

Pis su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Çünkü pis su tesisatında meydana gelen kaçaklarda akustik dinleme cihazı kullanılamaz. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pimaş borusunun içine sokulur ve görüntüler ekrandan izlenir. Deneyimli olan personel, kısa sürede su kaçağının olduğu noktayı tespit eder.

Kalorifer borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Ancak kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları çok daha az olur ve fark edilmesi güçtür.

Geç fark edilmesinin nedeni ise, kombideki suyun basıncının düşük olmasından kaynaklanır. Isıtma sistemi borularında su kaçağı olduğunu anlamak için, kombideki basınç göstergesi kontrol edilir. Kombiye sık sık su takviyesi yapıyorsanız, kalorifer sisteminizde su kaçağı olabilir.

Protesisat, kalorifer sisteminde su kaçağı olup olmadığını anlamak için termal kamera kullanır. Termal kamera sayesinde, duvarın veya zeminin altından geçen kalorifer boruları görülür. Termal kamera ile Eyüp su kaçağı tespiti kısa sürede tamamlanır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek