Sultanbeyli Su Kaçağı Tespiti

Sultanbeyli su kaçağı tespiti, günümüzde elektronik cihazlarla yapılan bir çalışmadır. Su kaçağının meydana geldiği tesisata bağlı olarak farklı cihazlar kullanılır. Protesisat, Sultanbeyli su kaçağı tespitinde olması gereken tüm cihazlara sahip kurumsal bir firmadır. Firmamız, su kaçağını en kısa sürede ve noktasal olarak tespit ederken, evinizin hiçbir yerine zarar vermemektedir.

Sultanbeyli Su Kaçağı Tespitinin Belirtileri

Su kaçağının meydana geldiği tesisat sistemine bağlı olarak su kaçağının olduğuna dair farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır.

 • İçme suyu tesisatı olarak bildiğimiz soğu su tesisatında su kaçağı meydan geldiğinde, su kaçağının oluştuğu kısımda ilk zamanlarda rutubet görülür.
 • Kısa sürede soruna müdahale edilmezse duvardaki veya tavandaki boyalar dökülmeye başlar.
 • Su kaçağının oranına bağlı olarak damlama gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.
 • Su kaçağı, pis su tesisatında meydana geldiğinde ise; oluştuğu kısımda duvarın renginde değişim olur. Sarımtırak bir renk meydana gelir.
 • Evin o bölümünde pis kokular meydana gelebilir.
 • Tuvalet veya lavabo kullanıldıkça su kaçağının belirtilerinde artma meydana gelir.
 • Kombideki suyun basıncının düşük olmasından dolayı, kalorifer tesisatındaki su kaçaklarının belirtileri yok denecek kadar azdır.

Su kaçağında belirtiler her zaman görülebilir. Su kaçağı belirtileri söz konusuysa, bu sorun her zaman sizin dairenizde olduğu anlamına gelmez. Üst kat komşunuzun, temiz su tesisatında su kaçağı meydana gelebilir ve belirtileri sizin evin tavanlarında görülebilir. Aynı şekilde, sizin evin tesisatında su kaçağı meydana gelirken belirtileri alt kat komşunuzun tavanında görülebilir. Su kaçağının kendi dairenizde olup olmadığını anlamanın birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Sultanbeyli su kaçağının sizin dairenizde mi yoksa üst katta mı olduğunu anlamının yöntemleri sayesinde, hangi tesisat sisteminde su kaçağı olduğunu da belirlemiş olursunuz.

 • Su kaçağı tespitine temiz su tesisatından başlamak gerekirse, ilk önce dairenizdeki ana vanayı kapatın.
 • Ana vanayı kapattıktan sonra bir süre su kaçağının belirtilerini takip edin, belirtilerde azalma meydana geliyorsa su kaçağı sizin dairenizdedir.
 • Su kaçağının belirtilerinde azalma olup olmadığını fark edemiyorsanız, evinizdeki bütün muslukları kapatın. Su sayacını kontrol edin. Bütün muslukları kapatmanıza rağmen su sayacı dönüyorsa dairenizde su kaçağı vardır.
 • Su kaçağı çok azsa, su sayacının döndüğünü fark edemezsiniz. Bu durumda, yatmadan önce su sayacının üstündeki değerleri not edin. Sabah uyandığınızda su sayacının değerleri ile aldığınız değerleri kıyaslayın fark varsa dairenizde su kaçağı olduğu kesinlik kazanmıştır. Sayacın değerini yatmadan önce aldığınızda, evin diğer fertlerini su tüketmemeleri konusunda uyarmayı unutmayın.
 • Pis su tesisatında ki su kaçağını belirlemek için, bir süre evin atık su giderlerini kullanmayın, yani tuvalet ve lavaboyu kullanmayın. Su kaçağının olduğu yerdeki belirtilerde azalma meydana geliyorsa evinizde su kaçağı olduğu kesinlik kazanır.
 • Kombilerde ise, su kaçağı olup olmadığını anlamanın tek yolu basınç göstergesini takip etmektedir. Basınç göstergesindeki değer sürekli düşüyorsa su kaçağı olabilir.

Sultanbeyli Su Kaçağı Tespiti

Protesisat, Sultanbeyli su kaçağı tespiti yaparken özel cihazlar kullanmaktadır. Özel cihazlar ile su kaçağını noktasal olarak tespit eden firmamız, evinizde inşaat alanı oluşmasına da izin vermez.

Temiz su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, adresinize gelen ekiplerimiz öncelikle suyun basıncını test eder. Evin temiz su tesisatına bağlanan manometre, suyun basıncında düşme olup olmadığını tespit eder. Suyun basıncında düşme varsa, su belirtisinin olduğu duvarda akustik dinleme cihazı ile tespit çalışması başlar.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesine odaklanılır. Su kaçağının sesi hangi noktada en yüksek seviyeye gelirse su kaçağı orda olur. Tabi akustik dinleme cihazını kullanan personelin deneyimi de çok önemli bir faktördür. Aksi halde Sultanbeyli su kaçak tespiti çalışması gereksiz yere zaman alacaktır.

Atık su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, firmamız kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı sayesinde, pimaş borusundaki bütün sorunlar tespit edebilmektedir.

Pimaş borusunun içi karanlık olur. Bu bir sorun değildir. Çünkü kameralı görüntüleme cihazının kamera tarafında aydınlatma ışıkları bulunur. Bu aydınlatma ışıkları sayesinde, pimaş borusunun içi aydınlanır ve su kaçağının sebebi rahatlıkla tespit edilebilir.

Kalorifer borularında ise termal kamera kullanılır. Termal kameranın sıcak cisimleri göstermesi sayesinde, sıcak olan kalorifer boruları görülür ve su kaçağı noktasal olarak tespit edilir.

Protesisat 2003 yılından beri Sultanbeyli’de su kaçağı bulan firmalardan biridir. Hızlı ve kaliteli hizmetimiz ile Sultanbeyli su kaçağı tespiti yapan firmalar arasında en çok tercih edilen firmayız. Sizde Sultanbeyli su kaçak tespiti yapan firma arıyorsanız Protesisat ile iletişime geçebilirsiniz.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek