Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Oturduğunuz bina ne kadar yeni olursa olsun, gider tesisatınız ne kadar kaliteli döşenmiş olursa olsun veya tesisatta kullanılan malzemeler istediği kadar kaliteli olsun tıkanıklık olayı her zaman meydana gelebilecek bir tesisat sorunudur. Lavabo açma evdeki imkânlarla olabileceği gibi profesyonel firmalar tarafından da yapılır. Ancak profesyonel firmalar tarafından tıkalı lavabo açma işlemi kesin çözüm yöntemleri ile yapılmaktadır.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanan lavaboyu açmak için evde uygulayacağınız birkaç yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler çoğu zaman işe yaramamaktadır. Çünkü lavabo tıkanıklığının sebepleri farklılık göstermektedir.

Karbonat – Sirke ile Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemi

Evde uygulayacağınız yöntemlerden ilki karbonat sirke ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemidir. Bu yöntem basit ve doğal bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin işe yaraması için, lavabo tıkanıklığına sebep olan cismin organik bir cisim yani yemek atığı gibi nedenlerden dolayı tıkanmış olması gerekir. Ayrıca tıkanıklığa sebep olan organik cisim, lavabonun girişine yakın bir mesafede olmalıdır.

Lavabonun deliğine bir miktar karbonat dökülür. Karbonatın üstüne sirke dökülür. Sirke ile karbonat reaksiyona girerek ısı meydana getirir. Beş – on dakika bekledikten sonra kaynar suyu yavaşça dökünüz. Karbonat ve sirke reaksiyona girerek organik atıkların parçalanmasını sağlar ve tıkalı lavabo açılır. Karbonat yerine tuz da kullanılabilir. Tuz da karbonat gibi sirkeyle tepkimeye girer.

Pompa ile Lavabo Açma Yöntemi

Lavabo açma yöntemlerinden bir diğeri ise pompa ile lavabo açma yöntemidir. Pompa çok eski bir yöntem ama birçok yöntemden daha etkilidir. Pompa, lavabo deliğini kapatacak şekilde yerleştirilir. Pompalama işlemi yapılarak, tıkanıklığa sebep olan cismin çıkması sağlanır. Pompanın işe yaraması için, tıkanıklığa sebep olan cismin lavabo girişine yakın bir mesafede olması gerekir.

Elbise Askısı ile Lavabo Açma Yöntemi

Elbise askısı veya esnek bir tel ile yapılan bu işlemin amacı, tıkanıklığa sebep olan cismi çekip çıkarmaktır. Elbise askısı düzeltilir. Ucu kanca olacak şekilde kıvrılır. Lavabo deliğinden borunun içine sokulur. Tıkanıklığa sebep olan cisim kancaya takılınca çekip çıkarılır.

Bu yöntemin etkili olabilmesi için, boru içindeki cismin elbise askısının uzunluğu kadar bir mesafede olması gerekir. Ayrıca bu yöntemin dezavantajlarında biri de, yabancı cismi çekip çıkarmak isterken daha derine itmeniz mümkündür.

Lavabo Açıcı ile Lavabo Açma Yöntemi

Yukarıda saydığımız yöntemler zararsız ve uygulanabilir yöntemlerdir. Ancak lavabo açıcı ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemi tehlikeli bir yöntemdir. Çünkü lavabo açıcının içeriği asittir ve cilde temas etmesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

 • Lavabo açıcıyı kullanmadan önce, maske ve kimyasal koruyucu eldiven takmayı unutmayınız. Ayrıca lavabo açıcının kullanılacağı alanı iyi havalandırmalısınız.
 • Güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra, lavabo açıcıyı lavabo deliğine dökünüz.
 • Lavabo açıcı, su ile tepkimeye girerek buhar açığa çıkarır. Çıkan buharı solumamaya özen göstermelisiniz.
 • Lavabo açıcı tepkimeye girdiğinde, bulunduğunuz alanı bir süreliğine terk edin.
 • 5 – 10 dakika sonra lavaboyu iyice durulayın.
 • Lavabo açıcı ile tıkanıklık az da olsa açıldıysa işlemi tekrarlayınız.

Protesisat, lavabo açıcı gibi kimyasallarını kullanmanızı tavsiye etmez. Lavabo açıcılar insan sağlığına zarar verdiği gibi lavabo borusuna da ciddi zararlar verir. Lavabo açıcının açığa çıkardığı ısı, lavabo borularının büzüşmesine sebep olur. Büzüşen lavabo borularında sık sık tıkanıklık yaşanır.

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri arasında en sağlıklı ve güvenilir olanı robotla lavabo açma yöntemidir. Protesisat 2003 yılından beri robotla lavabo tıkanıklığı açma çalışmasını gerçekleştiren ülkemizin öncü tesisat firmalarından biridir. Firmamızı arayıp servis talebinde bulunduğunuzda:

 • Ekiplerimiz, trafik yoğunluğuna bağlı olarak bir saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlamaktadır.
 • Lavabo tıkanıklığı açma işlemine başlamadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile lavabonun neden tıkandığı tespit edilir.
 • Lavabo tıkanıklığı organik bir cisimden dolayı tıkanmışsa, robot cihazın ucuna parçalama işlevine yarayan aparat takılarak tıkanıklığa müdahale edilir.
 • Lavabonun tıkanması, organik bir cisim değil de bez, saç gibi parçalanmayan cisimlerden kaynaklanıyorsa, robot cihazın ucuna çekip çıkarma görevi gören aparat takılarak müdahale edilir.
 • Robot cihazla lavabo tıkanıklığı açma çalışması tamamlandıktan sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusu tekrar kontrol edilir.
 • Bu sayede lavabo borusunda başka sorun olup olmadığı ve tıkanıklığın tamamen açılıp açılmadığı tespit edilir.

Tıkalı lavabo açma çalışmasında kameralı görüntüleme cihazının kullanılması şarttır. Ancak bazı lavabo tıkanıklığı açan firmalarda kameralı görüntüleme cihazı bulunmaz. Kameralı görüntüleme cihazı olmazsa tıkanıklığın sebebi tespit edilemez.

Lavabo tıkanıklığı, pimaş borusunun yetersiz eğiminden dolayı da meydana gelmektedir. Bu tür tıkanıklık olaylarında kanal açma makinesini kullanmanın anlamı yoktur. Lavabonun pimaş borusunun eğim sorunu giderilmelidir. Aksi takdirde tıkanıklık olayı sık yaşanacaktır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek