Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Tuvalet tıkanıklığı açmak için kullanılan yöntemlerin içinde en pratik ve zararsız olan yöntem robotla tuvalet tıkanıklığı açma yöntemidir. Protesisat, tuvalet tıkanıklığı açma çalışmalarında özel cihazlar kullanarak hem kısa sürede tuvalet açma çalışmasını gerçekleştirir hem de tuvalet açma çalışması sırasında hiçbir yere zarar vermez.

Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığı veya klozet tıkanıklığı beklenmedik zamanda ortaya çıkabilen bir tesisat sorunudur. Tuvalet tıkanıklığı meydana geldiğinde eldeki imkânlarla tıkanan tuvaleti açmaya çalışırız. Peki, tuvalet veya klozet tıkanması nasıl açılır?

Pompa İle Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pompa ile tuvalet açma yöntemi, çok eskilerden beri kullanılan bir yöntemdir. Basit görünen ama diğer yöntemlerin çoğundan daha etkili olan bir yöntem olan pompa ile tıkalı tuvalet açma çalışmasında, pompa tuvalet deliğini kapatacak şekilde yerleştirilir. Pompanın kenarlarından hava girmeyecek şekilde yerleştirildikten sonra pompalama işlemi yapılarak tuvalet veya klozet tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirilir.

Elbise Askısı ile Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Elbise askısı düzeltilir. Elbise askısı yerine kıvrılabilen sert bir tel de olabilir. Elbise askısının ucu kanca şekline getirilir. Buradaki amaç; tuvaletin veya klozetin tıkanmasına sebep olan cismin kancaya takılmasını sağlamaktadır. Böylece tel çekildiğinde kancaya takılan atıklar da çıkarılmış olur.

Bu yöntemi uygularken, tıkanıklığa sebep olan cismi daha derine itmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü boruya soktuğunuz telin ucu tıkanıklığa sebep olan cismi daha derine itebilir.

Lavabo Açıcı ile Klozet Tıkanması Nasıl Açılır?

Günümüzde, lavabo veya tuvalet tıkanıklığı meydana geldiğinde ilk akla gelen çözüm yöntemi lavabo açıcı kullanmaktadır. Ancak lavabo açıcılar sanıldığı kadar masum değildir.

Öncelikle lavabo açıcı ile tıkalı tuvalet nasıl açılır? Bunu cevapladıktan sonra lavabo açıcının dezavantajlarına geçelim.

Lavabo açıcı tuvalete dökülür. Lavabo açıcı, su ile bir araya geldiğinde kimyasal tepkimeye girer. Bu tepkime sonucunda yüksek ısı açığa çıkar. Bu ısı sayesinde, tıkanıklığa sebep olan cisim parçalanır veya erir. Böylece tuvalet tıkanıklığı açılır.

Ancak lavabo açıcılar hem canlılara ciddi zarar veriri hem de pimaş borusuna zarar verir. Lavabo açıcılar cilde temas etmesi durumunda cildi yakarak kalıcı hasar verir. Su ile tepkimeye girdiğinde açığa çıkan buharı solunursa, solunum yollarında ciddi sorunlara sebep olur.

Tüm bunların dışında, pimaş borusuna da zarar vermektedir. Lavabo açıcının açığa çıkardığı ısı, tıkanıklığa sebep olan cisimlere zarar verdiği gibi, pimaş borusuna da zarar verir. Sonuçta pimaş borusu plastikten imal edilmiş malzemedir. Plastik ısıya karşı dayanıksız bir malzeme olduğu için lavabo açıcılara karşı da dayanıklı değildir.

Tuvalet açma işleminde lavabo açıcının etkili olabilmesi için tuvalet tıkanıklığı, borunun önünü tıkayan yabancı bir cisimden kaynaklanmalıdır. Ayrıca tıkanıklığa sebep olan cismin tuvalet deliğine yakın bir noktada olması gerekir. Çünkü lavabo açıcı su ile tepkimeye girdiğinde bu reaksiyonun belli bir süresi vardır. Bu süre bitmeden tıkanıklığa sebep olan cisme ulaşması gerekir. Aksi takdirde kullandığınız lavabo açıcının hiçbir etkisi olmayacaktır.

Yukarıdaki tuvalet tıkanıklığı açma yöntemlerinin tamamı basit tıkanıklıklarda işe yaramaktadır. Yani tuvaletin tıkanmasının sebebi yabancı bir cisimden kaynaklanmalıdır ve o cisim tuvaletin giriş kısmına yakın olmalıdır. Tuvaletin tıkanmasına sebep olan cisim borunun derinliklerindeyse yukardaki yöntemlerin hiç biri işe yaramayacaktır.

Peki, tuvalet tıkanıklığının sebebi yabancı bir cisim değilse veya tıkanıklığa sebep olan cisim borunun derinliklerindeyse tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Robot Cihazla Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Günümüzde, teknolojinin de etkisiyle tıkalı tuvalet açmada en etkili yöntem robot cihazdır. Robot cihaz sayesinde, tıkalı tuvalet çok kısa sürede açılır ve evinizin hiçbir yerine de zarar verilmez.

Protesisat, diğer firmaların aksine tuvalet veya klozet tıkanıklığı açma çalışmasına başlamadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunun içini inceler. Çünkü kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan inceleme sonucunda, tıkanıklığın sebebi tespit edilir ve tıkanıklığa sebep olan cismin türü tespit edilir.

Tıkanıklığa sebep olan cismin parçalanabilir bir cisim olması çok önemli bir durumdur. Çünkü tuvalet tıkanmasına sebep olan cisim parçalanabilir bir cisimse, robot cihazın ucuna cismin parçalanmasını sağlayacak aparat takılır. Tıkanıklığa sebep olan cisim, parçalanmayacak bir cisimse çekip çıkarılmasını sağlayacak aparat takılır.

Tuvalet açma çalışmasında kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan tespit sonucunda, tıkanıklığın sebebi pimaş borusunun eğimi olursa, robot cihaz kullanılmaz. Çünkü eğim sorunu olduğunda, tuvalet borusu içindeki atıklar lağıma doğru akması gerekirken akamaz ve boru içinde birikir. Bu durumda robot cihaz kullanılırsa, tıkanıklık yine açılır ama yapılan çözüm geçici bir çözüm olur ve tıkanıklık kısa süre sonra tekrar meydana gelir.

Protesisat, tuvalet borusunun eğimi yüzünden meydana gelen tıkanıkları açarken, pimaş borusunu söküp yeniden döşemektedir. Bu sayede kesin çözüm yöntemi uygulanmış olur.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek