Kartal Su Kaçağı Tespiti

Protesisat, Kartal su kaçak tespitini özel cihazlarla yapmaktadır. Kartal su kaçağı tespiti özel cihazlarla yapıldığı için evde tadilat ortamı meydana gelmez. Gürültülü aletlerle (matkap, çekiç vb…) yapılan çalışmalar söz konusu değildir.

Kartal Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Su kaçağı tespitinde özel cihazlar kullanıldığını belirtmiştik. Ev ve iş yerlerinde temiz su tesisatı, kalorifer tesisatı ve atık su tesisatı bulunmaktadır. Bu üç tesisat sisteminde de su kaçağı meydana gelebilmektedir. Her tesisat sistemi için farklı cihazlar kullanılmaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti Kartal

Akustik dinleme cihazı sayesinde, su kaçağının sesini dinleyerek yerini tespit etmekteyiz. Bu cihaz, temiz su tesisatlarında kullanılan bir cihazdır. Diğer tesisatlarda meydana gelen su kaçaklarında kullanılmaz. Çünkü akustik dinleme cihazı ile su kaçağının yerini tespit edebilmek için delinmiş olan borunun belli bir basınçla suyu dışarı çıkarması gerekir. Oysa atık su tesisatında ve kalorifer tesisatında suyun basıncı olmadığı için akustik dinleme cihazı ile su kaçağını tespit etmek mümkün değildir.

Kartal su kaçak tespiti yapan Protesisat, temiz su tesisatındaki su kaçağını tespit etmek için öncelikle daire içindeki temiz su tesisatının basıncını kontrollü olarak yükseltir. Buradaki amaç; suyun basıncı yükseltilip basınçölçer ile kontrol edilir. Suyun basıncında düşme meydana geliyorsa, su kaçağının kesin olarak temiz su tesisatında olduğu tespit edilir.

Kartal su kaçak tespiti çalışmasında ikinci aşama, akustik dinleme cihazı ile su kaçağının yerini noktasal olarak tespit etmektir. Akustik dinleme cihazı sayesinde su kaçağının olduğu yer tabiri caizse nokta atışı olacak şekilde tespit edilir. Bu sayede evinizde kırma dökme gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.

Termal Kamera İle Kartal Su Kaçak Tespiti

Kartal su kaçak tespitinde kullanılan termal kamera, kalorifer tesisatında meydana gelen su kaçağını bulmada kullanılır. Termal kamera kalorifer tesisatındaki su kaçağını bulmada kullanılabilmesi için, kaloriferin çalışması gerekir. Çünkü termal kamera ile kalorifer borularının içinden geçen sıcak su takip edilir. Eğer kalorifer çalışmıyorsa termal kamera kullanılmaz.

Kalorifer tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, belirtileri yok denecek kadar azdır. Temiz su tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde, duvarda veya tavanda rutubet, damlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu durum kalorifer tesisatında meydana gelen su kaçaklarında söz konusu değildir. Çünkü kalorifer tesisatının içindeki suyun basıncı 1,5 – 2 bar seviyesinde olduğu için, su kaçağı meydana geldiğinde uzun süre fark edilmeyebilir.

Kartal su kaçağı meydana geldiğinde, termal kamera ile parke altından geçen kalorifer boruları takip edilir. Termal kamerada kalorifer boruları rahatlık görülür. Kartal su kaçağı olan yerde, suyun borudan çıktığı nokta termal kamerada tespit edilir. Bu sayede noktasal olarak su kaçağının yeri tespit edilir ve tadilat ortamı oluşmasına gerek kalmaz.

Kamera ile Kartal Su Kaçağı Tespiti

Temiz su tesisatı ve kalorifer tesisatı dışında atık su tesisatında da su kaçakları söz konusu olmaktadır. Pimaş borularında su kaçağı; borunun çatlamasından, gider borusunun kırılmasından veya ek yerlerindeki contanın işlevini kaybetmesinden meydana gelir.

Kartal su kaçak tespiti çalışması sırasında, pimaş hattında su kaçağı meydana geldiğinde akustik dinleme cihazı veya termal kamera kullanılmaz. Çünkü akustik dinleme cihazının kullanılabilmesi için boru içindeki suyun belli bir basınca sahip olması gerekir. Termal kamera kullanılabilmesi için de boru içinde akan suyun sıcak olması gerekir. Her iki durum da söz konusu olmadığı için, atık su tesisatında meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek için kameralı görüntüleme cihazı kullanılmaktadır.

Kameralı görüntüleme cihazı, kamera ve kameranın görüntüleri aktardığı bir monitörden oluşur. Kameranın kablo uzunluğu cihazdan cihaza farklılık gösterebilmektedir. Ancak her kameralı görüntüleme cihazının kamerasında aydınlatma ışıkları bulunur. Bu ışıklar sayesinde, pimaş borusunun içi aydınlanır ve görüntüler rahatlıkla incelenir.

Kartal su kaçağı bulma çalışmasında, atık su tesisatında su kaçağı sorunu sık yaşanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile su kaçağının olduğu yer yanılma payı olmadan tespit edilir.

Kartal’da Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma

Kartal’da su kaçağı bulan firmalardan biri olan Protesisat, 2003 yılından beri Kartal ilçesine hizmet vermektedir. Kullandığımız teknoloji ile su kaçağı tespiti sırasında evinizin hiçbir yerine zarar vermeyen firmamız, en uygun fiyatlarla müşteri memnuniyetini kazanmaktadır.

Türkiye’nin en çok servis aracına sahip olan firmamız, en hızlı şekilde sizlere hizmet vermeyi amaç edinmiştir. Servis kaydı oluşturulduğu zaman bir saat içinde adresinize ulaşan ekiplerimiz, hiç zaman kaybetmeden bilgisayar destekli cihazlarla çalışmalara başlamaktadır.

Kartal su kaçak tespiti yapan firma arıyorsanız firmamız ile iletişime geçerek servis kaydı oluşturabilirsiniz. En kısa sürede adresinize gelen ekiplerimiz, evinizi kırmadan dökmeden su kaçağını tespit etmektedirler.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek