Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Diyorsanız. Su kaçağını bulmanın en pratik yolu kuşkusuz profesyonel bir firmadan destek talep etmektir. Protesisat, evde su kaçağı tespiti yaparken akustik dinleme cihazı, termal kamera ve kameralı görüntüleme gibi cihazları kullanarak tesisattaki su kaçağını noktasal olarak tespit eder ve evinizde hiçbir yeri kırmaz.

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçak tespiti yapılırken bilgisayar destekli cihazlar kullanılır. Bu tür cihazların kullanılmasının sebebi, hem evde hiçbir yere zarar vermemek hem de kısa sürede su kaçağının yerini tespit etmektir. Protesisat 2003 yılından beri su sızıntısı tespiti yaparak siz müşterilerimize hizmet vermektedir.

Evlerimizde farklı amaçlar için döşenmiş tesisat boruları bulunmaktadır. Tesisat borularının içinden su geçiyorsa, her zaman su kaçağı riski taşımaktadır. Su kaçağının sebepleri kullanıma bağlı değildir. Tamamen malzeme kalitesi ve boruları döşeyen usta ile alakalıdır.

Protesisat, evde su kaçağı tespiti yaparken akustik dinleme cihazı kullanmaktadır. Akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçağının yerini hata payı olmadan noktasal olarak tespit etmektedir. Ayrıca noktasal tespit çalışması yapılırken, hiçbir yeri kırmaya gerek kalmaz.

Akustik dinleme cihazının yanı sıra kameralı görüntüleme cihazı da kullanmaktayız. Kameralı görüntüleme cihazı ile gider borularında su kaçağı meydana gelirse en kısa sürede tespitini gerçekleştirmekteyiz.

Kalorifer borularında ise termal kamera kullanan firmamız, kalorifer borularındaki sıcak suyun ısısından faydalanarak, su kaçağı olan noktayı termal kamera ile tespit etmektedir. Cihazlarla yapılan evde su kaçağı tespiti çalışmasında kesinlikle hiçbir yer kırılmaz. Kullanılan cihazların hassas teknolojisi sayesinde, duvardaki su kaçağı tespiti yapılır ve duvarın kırılmasına gerek kalmaz.

Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Su sızıntısı nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap vermeden önce, her evde farklı amaçlar için kullanılan tesisat sistemi olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu tesisat sistemlerinde su sızıntısı meydana gelirse, belli başlı belirtiler ortaya çıkar.

Bu belirtiler elbette her zaman göz önünde olmayabilir. Dikkatli bir kullanıcı su kaçağı başlar başlamaz belirtileri fark edecektir.

Su sızıntısı nasıl anlaşılır? Sorusuna geçersek ilk dikkatinizi çeken şey su faturası olmalıdır. Su faturasında yükselme meydana gelecektir. Oysa sizin su tüketiminizde hiçbir değişiklik yoktur. Su faturasındaki yükselme %10 civarı olursa evinizin duvarlarını kontrol etmeniz gerekir. Evinizin duvarlarına, özelikle su borularının geçtiği duvarları biliyorsanız, o duvarlara odaklanmalısınız. Duvarlarda rutubet başlamışsa evde su sızıntısı olabilir.

Ya da evinizin olmadık bir bölümünde kötü kokular geliyorsa profesyonel bir firmadan yardım talep etmelisiniz.

Su Kaçağını Nasıl Bulurum?

Su kaçağını nasıl bulurum? Sorusu sorulurken, su kaçağının olduğu yeri noktasal olarak tespit etmekten bahseden müşterilerimiz bulunmaktadır. Ancak su kaçağını noktasal olarak bulmanız, evdeki olanaklarla mümkün değildir.

Çünkü noktasal tespit çalışması yapılabilmesi için, bilgisayar destekli cihazlara ihtiyaç vardır. Ayrıca sadece cihaz olması da yeterli değildir. Cihazı kullanacak kişinin tecrübesi de en az cihaz kadar önemli bir unsurdur. Bu sayede noktasal olarak evdeki su kaçağı bulunur ve zamandan da tasarruf edilir.

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Sorusunu cevaplarken, evdeki tesisat sistemlerini birbirinden ayırmak gerekir. Çünkü tesisat sistemine bağlı olarak su kaçağındaki belirtiler değişiklik göstermektedir.

Temiz Su Tesisatı

 • Temiz su tesisatındaki su kaçağı belirtileri diğer tesisat sistemlerine göre çok daha belirgindir.
 • İçme suyu tesisatında su kaçağı meydana geldiğinde kısa sürede varlığı anlaşılır.
 • Su kaçağı meydana gelirse, su faturalarınızda yükselme olur.
 • Su kaçağının olduğu yerde, boyada kabarmalar oluşur. Bu kabarmalar suyun şiddetine bağlı olarak çok dikkat çekici de olabilir, dikkatlerden kaçacak kadar az da olabilir.
 • Kabarmalardan sonraki aşamada duvarın boyasında dökülme meydana gelir.
 • Bazı yerlerde sıvanın da düşmeye başladığı görülmüştür.
 • En son aşamada duvar suya doyduğu için damlamaya başlar.

Bu belirtileri fark ettiyseniz, evinizin ana su vanasını kapatarak bir süre bekleyiniz. Ana vanayı kapattıktan sonra bu belirtilerde azalma meydana gelirse, ana vanayı hiç açmadan firmamızdan yardım isteyebilirsiniz.

Ekibimiz adresinize geldiğinde, manometre ile su borusundaki basıncı kontrol eder. Manometre ile su kaçağının varlığı kesin tespit edilir. Ardından su kaçağı belirtisi olan noktada, akustik dinleme cihazı ile çalışma yapılarak evde su kaçağı tespiti noktasal olarak yapılır.

Gider Tesisatında

Gider tesisatındaki su kaçakları, temiz su tesisatına göre biraz daha geç fark edilir. Belli bir süreden sonra belirtiler ortaya çıkar. Bunun nedeni ise, gider borularının içindeki suyun az olmasıdır.

 • Gider tesisatında su kaçağı olduğunda, belli bir süre sonra duvarda rutubet oluşur.
 • Farklı sebeplerden dolayı rutubet olduğu düşünülüp umursanmazsa, temiz su tesisatında olduğu gibi o bölgede kabarıklar meydana gelir.
 • Kabarmalar oluştuğunda, temiz su tesisatından şüphelenilebilir.
 • Ancak gider borularındaki su kaçağının belirtilerinde iki keskin fark vardır.
 • Bunlardan biri; duvarda sararmalar ya da yeşilimtırak bir renk değişimi meydana gelir. Bu renk değişiminin sebebi, boru içindeki suyun kirli olmasıdır.
 • Diğer keskin fark ise, su kaçağının olduğu evin bölümünde lağım kokusu gelmesidir. Boruda çatlak olduğu için, lağım kokusu o çatlaktan sızarak eve dağılır.

Yukardaki belirtiler söz konusuysa, evinizin gider tesisatını bir süre kullanmadan firmamız ile iletişime geçiniz.

Adresinize gelen ekibimiz, kameralı görüntüleme cihazıyla gider borusunun içini inceler. Yapılan inceleme sonucunda, su kaçağının sebebi ve ne kadar derinlikte olduğu tespit edilir. Yapılan tespit çalışması sırasında ne boruya nede evinizin bir yerine zarar verilmez.

Su kaçağı belirtileri evinizde varsa, su kaçağının sizin dairenizde olduğuna dair kesinlik yoktur. Çünkü üst kat ya da yan dairede meydana gelen su kaçaklarının belirtileri de sizin dairenizde ortaya çıkabilir. Bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek