Logar Açma – Kanal Açma

Logar tıkanması, toplu konutlarda veya sitelerde meydana gelen bir tesisat sorunudur. Logar açma profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Protesisat, logar tıkanıklığı açma firması olarak, 2003 yılından beri hizmet vermektedir.

Logar Tıkanması Neden Olur?

Rögar kuyuları, çok katlı binaların veya sitelerin atık sularının biriktiği yerlerdir. Orijinal ismi rögar kuyusudur. Ancak halk arasında telaffuz sonucu logar kuyusu olarak bilinir.

Çok katlı binaların veya sitelerin kendisine ait logar kuyuları bulunmaktadır. Belediyelerin kanalizasyon sistemi ile karıştırılmamalıdır. Çünkü çok katlı binaların logar kuyuları belli aralıklarla birden fazla olabilmektedir. Belediyenin kanalizasyon sisteminin uzaklığına ve sitelerdeki blok sayısına bağlı olarak çok sayıda logar kuyusu olabilmektedir. Logar kuyularının kot farkını ayarlayabilmek için birden fazla logar kuyusu yapılmaktadır. Kot farkı ayarlanarak belediyenin kanalizasyon sistemine bağlanır.

Logar kuyuları, belli başlı sebeplerden dolayı tıkanabilmektedir. Bu sebeplerin başında kullanım hataları gelmektedir. Ardından usta hataları ve malzeme kalitesinden dolayı logar tıkanıklığı meydana gelmektedir.

Kullanım hatalarını ele alacak olursa, tuvalete veya lavabo atılan yabancı cisimler logar tıkanıklığına sebep olabilir. Logar tıkanıklığı bir anda oluşabileceği gibi yavaş ilerleyen bir süreçte de meydana gelebilir. Kullanım hatalarından dolayı meydana gelen logar tıkanmasında, tıkanıklık bir anda meydana gelebilir. Öncesinde suyun yavaş akması gibi bir sorun yaşanmaz ve aniden tıkanıklık oluşur.

Tıkanan logarın belirtilerinden biri de logar kuyusuna en yakın olan tuvalette taşma yaşanmasıdır. Bu tuvalet, genellikle binanın bodrum katındaki tuvalet olmaktadır. Binanın bodrum katı yoksa zemin kattaki dairede tuvalet taşması meydana gelir. Tuvalet taşmasının sebebi ise; binadaki su kullanımın etkisi ile logar borusu içinde basınç oluşur. Su, tıkanıklığın olduğu noktaya basınç uygular, bazen bu basınç tıkanıklığı açarken çoğu zaman tıkanıklık açılmaz ve su geri teper en yakın çıkıştan dışarı çıkar.

Logar kuyularının tıkanmasının bir diğer sebebi ise; logar borularının yetersiz eğiminden kaynaklanır. Logar borularına, kot farkı oluşturmak için belli bir oranda eğim verilir. Bu eğim sayesinde logar borusu içindeki su, logar kuyusuna doğru akarken beraberinde atıkları da taşır. Ancak logar borusunun eğimi yeterli değilse, atıklar boru içinde birikerek tıkanıklığa sebep olur.

Logar tıkanıklığının bir diğer sebebi ise, boruların ek yerlerindeki boşluktur. Binadan logar kuyusuna kadar olan kısımda genellikle künk adı verilen betondan yapılmış borular bulunur. Bu borular birbirine birleştirilirken ek yerlerinde conta bulunmaz. Bu borular büyük bir dikkatle birleştirilmezse, arada açıklık kalır ve su sızıntısı meydana gelir. Su sızıntısı toprağı yumuşatır ve yumuşak toprak bu boşluktan borunun içine dökülür. Bu durum da logar tıkanmasına sebep olur.

Künk borularının ek yerlerindeki boşluktan atık su sızarken, binaların temeline de zarar verebilmektedir. Aynı zamanda bodrum katlarının duvarlarında rutubete sebep olur.

Kullanılan malzemenin kaliteli olması çok önemlidir. Künk borularının kalitesine bağlı olarak çatlama veya kırılma meydana gelebilmektedir. Künk borusu sürekli suya maruz kaldığı için zamanla çürüyerek kırılabilir. Toprağın uyguladığı basınç veya toprak üstünde bulunan ağır bir cismin uyguladığı basınçla içe çökebilmektedir. Bu çökme sonucunda, logar borusunun içine toprak dolar. Bu durum logar tıkanıklığına sebep olur.

Logar kuyuları da her tesisat sistemi gibi bakım ister. Rögar kuyularının bakımı, bina veya site yönetimlerine aittir. Yani özel mülkiyet olduğu için belediye, sitelerin logar kuyuları ile ilgilenmez. Çoğu yerlerde, site yönetimleri logar kuyularının bakımını yapmaz. Bakımı yapılmayan rögar kuyuları zamanla pislikle dolar. Bu durum da logar tıkanmasına sebep olur.

Logar Açma – Kanal Açma

  • Protesisat, tuvalet ve lavabo tıkanıklığı açma çalışmaları gibi logar tıkanıklığı açma çalışmalarını da bilgisayar destekli cihazlarla yapmaktadır. Firmamız özel cihazlar kullanırken, tıkalı logarın neden tıkandığını kesin olarak tespit etmektedir. Bu sayede deneme yanılma yöntemi ile logar açma çalışmasına gerek kalmamaktadır.
  • Adresinize gelen ekiplerimiz, öncelikle tıkanıklığın nerede olduğunu tespit ederler. Çünkü bazen tuvalet tıkanıklığı da logar tıkanıklığı gibi görülebilmektedir. Ayrıca ana gider hattı tıkanıklığı da söz konusu olabilir.
  • Ana gider hatları, genellikle havalandırma boşluğundan geçer. Dik olarak inen pimaş borusunda tıkanma meydana geldiğinde, en yakın olan tuvalette taşma meydana gelebilir. Tıkanıklık 3. Katın hizasında olursa, 4. Kat ve üstündeki diğer katlarda tıkanıklık sorunu meydana gelir. Ayrıca üst katlardaki atık su gideri kullanıldığında 4. Katın tuvaletinde de taşma yaşanır.
  • Ekiplerimiz tıkanıklığın olduğu noktayı belirlemek için, kameralı görüntüleme cihazı kullanırlar. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pimaş borusu içinde ilerler ve görüntüleri cihazın ekranına aktarır. Bu sayede tıkanıklığın olduğu nokta belirlenir.
  • Tıkanıklık, yabancı cisimlerden kaynaklı bir tıkanıklık ise cismin türü belirlenir. Cismin türüne bağlı olarak cisim, ya parçalanır ya da çekip çıkarılır. Bunun için de kanal açma makinesinin ucuna farklı aparatlar takılır. Bu aparatlardan biri parçalama işlevine sahipken diğeri çekip çıkarma işlevini yapmaktadır.
  • Tıkalı kanal açma çalışması sırasında logar tıkanıklığı, künk borunun çökmesinden kaynaklanıyorsa kanal açma makinesi kullanılmaz. Künk borusunun çöküp çökmediği yine kameralı görüntüleme cihazı ile belirlenir. Bu durumda onarım ekiplerimiz, çöken künk borusuna toprağı kazarak ulaşır. Sorunlu olan boruyu sökerek yenisini takar. Toprağı tekrar kapatarak kullanıma hazır şekilde teslim eder.
  • Logar borularının yetersiz eğimi varsa, kameralı görüntüleme cihazı ile inceleme yapan personel boru içinde atık biriktiğini belirler. Tecrübeli personel, biriken atıkları gördüğü zaman logar borularında eğim sorunu olduğunu fark eder. Durum hakkında müşteriye bilgi verilir. Müşterinin onayı alındıktan sonra, onarım ekiplerimiz toprağı kazarak logar borusuna ulaşır. Logar boruları yeniden eğim verilerek döşenir.
  • Logar açma çalışmaları sırasında dikkat çeken bir diğer sorun da logar kuyusunun pislikle dolmasıdır. Logar kuyuları pislikle dolunca, logar tıkanıklığı gibi en yakın tuvalette taşma meydana gelebilir. Ayrıca çevreye kötü koku yayılmasına sebep olur. Logar açma çalışmasında, logar kuyusunun pislikle dolduğu belirlenirse logar kuyusu özel cihazlarla temizlenir. Logar kuyusu içindeki bütün pislik temizlendikten sonra yıkama makinesi ile logar kuyusunun içi yıkanır ve logar kuyusu tertemiz olduktan sonra işlem tamamlanır.
  • Logar kuyusunun bakımı uzun süre yapılmayınca, yeri unutulur ve kaybolur. Site yönetimi tarafında yeri bilinmediği için logar kuyusunu arama çalışmaları yapılmak zorunda kalınır. Ancak firmamız, kayıp olan logar kuyusunu detektör ile tespit etmektedir. Kanal açma makinesinin ucuna sonda verici takılır. Sonda vericinin sinyalleri ise; toprak üstünden detektör ile takip edilir. Bu sayede kısa sürede kayıp olan logar kuyusunun yeri belirlenir.

Tıkanan Kanalizasyon Nasıl Açılır?

Tıkanan kanalizasyon açma çalışmaları, kanal açma makinesi ve kameralı görüntüleme cihazı ile yapılır. Bunların yanında detektör yardımcı cihazı da kullanılmaktadır.

Logar açma çalışmaları profesyonel firmalar tarafından yapılırsa, kesin çözüm yöntemleri uygulanır. Kameralı görüntüleme cihazı gibi özel cihazlar kullanılmadan logar açma çalışması yapılırsa, yapılan çalışmalar geçici çözüm sağlayacaktır.

Protesisat 20 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet veren kurumsal bir firmadır. Logar açma çalışmalarında kesin çözümler üretin firmamız aynı zaman da en uygun fiyatlar sunmaktadır. Servis kaydı oluşturduğunuzda, bir saat içinde adresinize gelen ekiplerimiz hemen çalışmalara başlar. Hızlı servis imkânı sunan firmamız, zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek