Tuvaletten Su Gitmiyor

Tuvaletten su gitmiyorsa, tuvalet tıkanıklığı olduğu anlamına gelir. Protesisat kameralı görüntüleme cihazı ve kanal açma makineleri ile tuvalet tıkanıklığı açma çalışması yaparken, tuvalet borusuna ve evinizin duvarlarına hiçbir zarar vermemektedir.

Tuvaletten Su Yavaş Gidiyor

Tuvalet tıkanıklığının iki aşaması vardır. Tuvalet tıkanmaya başladığında tuvaletten su yavaş gidiyor sorunu meydana gelir. Tuvalet tıkanıklığı, tuvalete atılan yabancı bir cisim tarafından meydana gelirse, bu yabancı cisimler yavaş yavaş birikir. Cisimler borunun önünü tıkamadan önce borunun çapını daraltır. Borunun çapı daralınca tuvaletteki suyun yavaş gitmesine sebep olur.

Bu durum tıkanıklığın başladığı anlamana gelir. Tuvaletin içindeki yabancı cisim borunun önünü tamamen tıkarsa, tuvaletten su gitmiyor sorunu meydana gelir.

Tuvalet Neden Tıkanır?

Tuvalet tıkanıklığının sebepleri arasında en büyük paya kullanıcılar sahiptir. Kullanıcılardan sonra ustaların yaptığı belli başlı hatalarda tuvaletin tıkanmasında etkilidir.

  • Kullanıcıların hataları arasında başı çeken sorun, tuvalete attıkları yabancı cisimlerdir.
  • Tuvalet kâğıtları tuvalet tıkanıklığında en sık karşılaşılan durumlardan biridir.
  • Tuvalet kâğıtları dışında, tuvalete atılan uzun ve esnek cisimlerde tıkanıklıkta büyük rol oynamaktadır. Bu uzun cisimler saç kılı olabilir.
  • Bazı yerlerde, tuvalet kâğıtları rulo halinde atılmıştır. Rulo halinde tuvalete atılan cisimler kısa sürede tıkanmalara sebep olabilir.
  • Tuvalete atılan oyuncaklarda tuvalet tıkanmasında etkilidir. Bu durum küçük çocuklu evlerde görülür. Misafirlerin küçük çocukları da bu tür tıkanmalara sebep olabilmektedir.
  • Usta hatalarından biri olan tuvalet borusunun yetersiz eğimi ciddi bir tıkanma sorunudur. Çünkü pimaş borusunda eğim sorunu olursa, tıkanıklık sık sık meydana gelir.
  • Kullanıcılar tarafından kullanılan lavabo açıcılar da ilerde tuvalet tıkanmasına sebep olmaktadır.

Tuvalete atılan her cisim tıkanıklık yaşanma sorununu meydana getirebilir. Bu nedenle tuvaletler çok özenli kullanılmalıdır.

Alaturka Tuvalet Tıkandı Ne Yapmalıyım?

Alaturka tuvalet tıkanması ile klozet tıkanması arasında bir fark bulunmamaktadır. Tuvalet tıkanıklığında etkili olan bütün sebepler klozet tıkanmasına da sebep olmaktadır. Evinizde tuvalet veya klozet tıkanması meydana geldiyse birkaç çözüm yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu çözüm yöntemlerinin işe yaraması için tıkanıklık, yabancı bir cisim tarafından meydana gelmelidir. Yani pimaş borusunun eğim sorunundan dolayı ya da lavabo açıcı kullanımından dolayı meydana gelen tıkanmalarda işe yaramayacaktır.

İkinci olarak, alaturka tuvalet tıkanıklığına sebep olan cismin tuvaletin giriş kısmına yakın olması gerekir. Tıkanıklığa sebep olan cismin tuvaletin girişine yakın olup olmadığını anlamak için tuvalete bir miktar su dökün, tuvaletin içinde su birikiyorsa ve kısa sürede bu gerçekleşiyorsa tıkanıklığa sebep olan cisim yakın bir noktadır.

  • Alaturka tuvalet tıkandı ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, deneyeceğiniz ilk yöntem pompa kullanmaktır. Pompa kullanırken alaturka tuvalet için uygun olanını seçmelisiniz. Çünkü klozet için farklı pompalar kullanılır.
  • Tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemlerinden bir diğeri ise elbise askısı veya tel olabilir. Elbise askısını düzleştirdikten sonra ucunu kanca şekline getirin. Kancalı tarafı tuvalet deliğinden içeri sokunuz. Telin boyunun yettiği kadar içeri soktuktan sonra teli yavaşça çekin. Şansınız varsa, tıkanıklığa sebep olan cisim kancaya takılacaktır ve cismi çıkarmış olursunuz.
  • Tuvalet tıkanıklığına evde çözüm yöntemlerinden biri de lavabo açıcı olabilir. Lavabo açıcı klozeti açar mı? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet, açabilir ancak tıkanıklığa sebep olan yabancı cismin organik olması gerekir. Organik cisimler lavabo açıcı tarafından parçalanır ya da erir ve tıkanıklık açılır. Ancak lavabo açıcı kullanmak son derece tehlikelidir. Size zarar vermesi dışında pimaş borularına da ciddi zararlar vermektedir.

Alaturka tuvalet tıkandı ne yapmalıyım? Ya da klozet tıkandı ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsanız, firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Tuvaletten Su Gitmiyor Çözüm

Tuvaletten su gitmiyor olması tıkanıklığın olduğu anlamına gelir. Ancak her tıkanıklık türü aynı değildir. Tıkanıklığın neden kaynaklandığı bulunması gerekir.

Protesisat, tuvalet tıkanması veya klozet tıkanmasında kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile tıkanmış tuvaletin içindeki sorunu tespit etmektedir.

Tıkalı tuvalet açma çalışmasında, tıkanıklık yabancı bir cisimden kaynaklanıyorsa kameralı görüntüleme cihazı ile cisim, tuvalet borusunun içinden çıkarılır ve tıkanıklık açılır.

Ancak bazı tuvalet tıkanıklığı çeşitleri vardır ki pimaş borusunun eğiminden kaynaklanır ve bu durum sık sık tıkanıklık yaşanmasına sebep olur. Bu tür tuvalet tıkanmasında kanal açma makinesinin kullanılması anlamsız olur. Çünkü tuvalet tıkanması bir cisim tarafından meydana gelse de bu cismin boru içinde durmasının sebebi, pimaş borusunun yetersiz eğimi olabilir.

Pimaş borularında yetersiz eğim sorunu varsa borunun sökülüp yeniden döşenmesi gerekir. Protesisat’ın onarım ekipleri bu gibi sorunların çözümünde tecrübeli kişilerdir. Kısa sürede pimaş borusundaki eğim sorununu onarırlar ve kullanıma hazır hale getirirler. Protesisat tarafından yapılan onarımlar bir yıl boyunca garantiye alınır.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek