Ataşehir Su Kaçağı Tespiti

Ataşehir su kaçak tespiti yapan firmalardan biri olan Protesisat, 20 servis aracı ile Ataşehir’de su kaçağı tespiti yapan en büyük firmalardan biridir. Servis kaydı oluşturulduğunda bir saat içinde adresinize gelen ekiplerimiz, özel cihazlarla kırmadan su kaçak tespiti yapmaktadırlar.

Ataşehir Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı, evlerde ve işyerlerinde içinden su geçen bütün borularda meydana gelebilecek bir sorundur. Bu sorunun meydana gelmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır.

Bu sorunların başında malzeme kalitesi gelirken ikinci olarak usta hatalarından dolayı su kaçağı meydana gelmektedir. Malzeme kalitesine dikkat edilmelidir. Çünkü malzeme kalitesinden dolayı özellikle şebeke suyunun basıncı yükseldiği saatlerde su kaçağı meydana gelir. Şebekedeki suyun basıncı gece saatlerinde yükselir, su şebekesi üzerindeki aboneler gece saatlerinde su tüketmediği için suyun basıncında yükselme olur. Bu durum bazı yerlerde su borularının çatlamasına sebep olur ve Ataşehir su kaçağı meydana gelir.

Şebeke basıncı yüzünden su kaçağı meydana gelmesini engellemek için, basınç düşürücü vana kullanılabilir. Basınç düşürücü vana sayesinde, evinizin tesisatını korumuş olursunuz. Bu vana, su sayacının olduğu yerde sayaçtan sonra takılır. Fabrika ayarına göre, suyun giriş basıncı 8 bar çıkış basıncı 3 bardır. 3 bar basınç sayesinde gece suyun basıncı yükselse bile tesisat sisteminiz zarar görmez.

Kalitesiz malzeme dışında, ustaların farkında olmadan yaptığı hatalarda su kaçağına sebep olmaktadır. Su tesisatını döşeyen ustalar, boruyu döşerken uzun mesafelerde veya dönemeçlerde boruları kaynak yaparak birleştirirler. Plastik olan borular, ısıtılarak kaynak yapılır. Kaynak makinesi ile birbirine birleştirilecek borular aynı anda ısıtılıp birbirine tutturulur. En dikkat edilmesi gereken nokta bu aşamadır. Bu aşamada kaynak makinesinin kullanımına çok dikkat edilmelidir.

Kaynak makinesi kullanılırken, bazı deneyimsiz ustalar boruları az ısıtır. Borular az ısındığı zaman birbirlerini sıkıca tutmaz ve bu noktada su kaçağı meydana gelir. Kaynak makinesi ile boruların çok ısıtılması da sorunlara sebep olur. Bu durumda da boru erimesi gerekirken yanar ve iki boru birbirini tutmaz. Boruların birleştirilmesi için araya maşon adı verilen parça takılır. Maşon ile boru birleştirilirken düz bir şekilde birleştirilmelidir. Aksi halde maşon yamuk olursa kenarından su kaçağı meydana gelir.

Ataşehir Su Kaçağı Tespiti

Ataşehir su kaçak tespitini kendi evinizde de yapabilirsiniz. Tabi ki noktasal olarak değil sadece hangi tesisat sisteminde olduğunu tespit edebilirsiniz. Temiz su tesisatı, pis su tesisatı ve kalorifer tesisatında meydana gelen su kaçaklarının belirtileri birbirinden farklı olur.

Temiz su tesisatında meydana gelen su kaçaklarının belirtileri diğer tesisat sistemlerine göre daha fazladır. En çok suyun içme suyu tesisatında olduğunu düşünürsek, belirtilerin fazla olması son derece normaldir.

Temiz su tesisatındaki su kaçakları meydana geldiğinde, tavanda veya duvarda kabarmalar meydana gelir. Zaman geçtikçe boyada dökülme başlar. İlerleyen zamanlarda sıva da dökülebilir ve damlama şeklinde devam eder. Kabarmalar meydana gelmeden olaya müdahale edilmelidir. Bunun içinde, ana su vanasını kapatmalısınız.

Temiz su tesisatındaki su kaçağını durdurmak için ana vanayı kapatmak yeterlidir. Ancak ana vanayı kapatmanıza rağmen, su kaçağında azalma olmuyorsa üst kat komşunuzun tesisatında kaçak var demektir.

Pis su tesisatında meydana gelen kaçaklarda ise, duvarda veya tavanda sararmalar meydana gelir. Ayrıca lağım kokusu gelmesine de sebep olabilir. Bazı yerlerde ise, hamam böceği gibi pimaş borusunda üreyen çoğalan haşerelerde artma meydana gelebilir. Pis su borusundaki su kaçağının belirtileri uzun süreli değildir. Tuvalet ve lavabo kullanıldıkça su kaçağının belirtilerinde artma meydana gelir.

Kalorifer borularında ise, su kaçağı belirtileri yok denecek kadar azdır. Çünkü kombide bulunan suyun basıncı düşüktür ve su miktarı sınırlıdır. Kombiye sık sık su takviyesi yapıyorsanız, su kaçağı söz konusu olabilir.

Ataşehir su kaçak tespitini noktasal olarak yapmak gerekir. Bunun içinde Ataşehir’de su kaçağı bulan firmalardan birinden destek almalısınız. Protesisat 2003 yılından beri Ataşehir’de su kaçağı tespiti yapan firmalardan biridir. Özel cihazlarla evinizde kırma dökme meydana gelmeden su kaçağını tespit etmekteyiz.

Cihazla Ataşehir Su Kaçağı Tespiti

Cihazla su kaçağı tespiti, Ataşehir de en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Çünkü kullanılan cihazlar sayesinde, su kaçağı tespiti yapılırken evin hiçbir yerine zarar verilmez. Evde gürültü yapılmaz ve inşaat malzemeleri kullanılmaz. Diğer yöntemlerin aksine çok kısa sürede su kaçağının olduğu yer tespit edilir. Ayrıca çok ekonomik olan bu yöntem sayesinde, su kaçağı noktasal olarak tespit edilir.

Protesisat, akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmektedir. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesi takip edilir. Su kaçağının sesinin en şiddetli olduğu nokta, su kaçağının olduğu noktadır.

Akustik dinleme cihazı ile tespit yapılabilmesi için suyun basıncının yüksek olması gerekir. Bazı yerlerde düşük basınç yüzünden su kaçağının sesi duyulamayabilir. Bunun gibi sorunlar meydana geldiğinde, suyun basıncı yapay olarak yükseltilir. Böylece Ataşehir su kaçağı tespiti yapılmış olur.

Ataşehir su kaçak tespitinde kullandığımız bir diğer cihaz ise kameralı görüntüleme cihazıdır. Bu cihazla, pis su borularında meydana gelen kaçakları görerek tespit ederiz. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası, boru içine gönderilir ve görüntüler incelenir. Bu sayede su kaçağı neden oluyor ve borunun neresinde meydana geliyor tespiti yapılır.

Firmamız, Ataşehir su kaçağı tespiti yaparken kalorifer borularında da termal kamera kullanır. Termal kamera ile sıcak su görülür. Sıcak suyun, borunun neresinden çıktığı tespit edilir.

Firmamız, çözüm odaklı bir firmadır. Tesisat sisteminde meydana gelecek bütün sorulara çözüm üreten firmamız, 15 yılı aşkındır Ataşehir’de hizmet vermektedir. Müşteri memnuniyetine önem veren firmamız, en uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek