Güngören Su Kaçağı Tespiti

Güngören su kaçak tespiti yapılırken ortama zarar verilmemesi için elektronik cihazlar kullanılması gerekir. Protesisat, dökmeden kırmadan su kaçak tespiti veren kurumsal bir firmadır. Firmamızın 20 servis ekibi bulunur ve ekiplerimizin tamamında su kaçak tespit cihazları bulunur, bu sayede kırma dökme söz konusu olmadan profesyonel olarak Güngören su kaçağı tespiti yapılmaktadır.

Güngören Su Kaçağı Tespiti Cihazları

Su kaçak tespiti için özel cihazlar kullanılması gerektiğini belirtmiştik. Aksi halde eski dönemlerdeki gibi su kaçak tespit çalışması yapılmak zorunda kalınır. Eski dönemlerde su kaçağını tespit etmek için, duvardan geçen su borusuna kırılarak ulaşılırdı. Su kaçağına denk gelinmediğinde duvar, su borusu boyunca kırılmaya devam ederdi. Kısaca deneme yanılma yöntemi ile yapılan bu çalışma saatlerce, günlerce hatta haftalarca sürmekteydi. Çalışmalar tamamlandıktan sonra çıkan inşaat kalıntıları ayrı bir sorun olurdu. Bir borudaki ufacık bir delik yüzünden bir sürü masraf söz konusu olmaktaydı.

Ancak çıkan son teknoloji ürünü su kaçak tespit cihazları sayesinde, hem maliyetler düşük olmaya başladı, hem kırma dökme gibi tadilat ortamı meydana gelmemekte hem de su kaçak tespit çalışması çok kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Birden fazla su kaçak tespit cihazı bulunmaktadır. Cihazların doğru yerde ve doğru zamanda kullanılması pratiklik açıcısında son derece önemlidir.

Akustik Dinleme Cihazı

Güngören su kaçağı tespiti yapılırken akustik dinleme cihazı çok sık kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde su kaçağı çok hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Akustik dinleme cihazının hassas teknolojisi sayesinde, su kaçağı noktasal olarak tespit edilebilmektedir.

Akustik dinleme cihazının kullanım alanı olarak temiz su tesisatı diyebiliriz. Temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını tespit ederken, akustik dinleme cihazı ile su kaçağının sesini dinleyerek tespit etmekteyiz.

İçme suyu tesisatındaki su kaçağını tespit etmekte akustik dinleme cihazının etkili olabilmesi için, borudaki suyun basıncının belli bir oranda olması gerekir. Suyun basıncı çok düşük olursa, akustik dinleme cihazından verim alınamaz ve Güngören su kaçak tespit çalışması zaman alır.

Temiz su tesisatındaki suyun basıncı düşük olduğunda, borudaki suyun basıncı yapay olarak yükseltilir. Protesisat ekipleri, manometre ile temiz su tesisatının basıncını belli bir seviyeye kadar yükseltir. Suyun basıncı belli bir seviyeye kadar yükselince, su kaçağının olduğu yerde ses şiddeti artar. Bu sayede akustik dinleme cihazı ile duyulması sağlanır.

Güngören’de su kaçağı tespiti yapan firmada mutlaka akustik dinleme cihazı olmalıdır. Güngören’de su kaçağı bulan firmada akustik dinleme cihazı olmazsa, temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını tespit edemez. Çünkü kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmek için bu cihazın mutlaka olması gerekir.

Kameralı Görüntüleme Cihazı

Güngören su kaçak tespitinde; iş yükünü azaltmak, kısa sürede su kaçağını tespit etmek ve tespit çalışması sırasında hiçbir yere zarar vermemek için kullanılan bir diğer cihaz; kameralı görüntüleme cihazıdır.

Kameralı görüntüleme cihazının kullanım alanı, akustik dinleme cihazının kullanım alanına göre daha farklıdır. Kameralı görüntüleme cihazı, atık su tesisatındaki su kaçaklarının tespitinde kullanılan bir cihazdır.

Pis su tesisatındaki suyun basıncı, temiz su tesisatındaki suyun basıncına göre çok daha düşük olduğu için, pis su tesisatında meydana gelen su kaçakları akustik dinleme cihazı ile tespit edilemez. Bu sebeple, pis su tesisatındaki su kaçağını tespit etmek için görerek çalışma yapmak daha pratik olmaktadır.

Güngören su kaçağı tespitinde kameralı görüntüleme cihazı kullanılması çok ciddi zaman tasarrufu sağlamaktadır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerası pimaş borusuna gönderilir ve görüntüler özel bir monitörde incelenir. Bu sayede su kaçağına sebep olan durum tespit edilir.

Kameralı görüntüleme cihazını kullanan kişinin deneyimi de su kaçak tespitinde zaman tasarrufu sağlar. Çünkü cihazı kullanan personel ne kadar hızlı sorunu tespit ederse işlem o kadar hızlı tamamlanır.

Güngören su kaçak tespiti yapan firmaların birçoğunda kameralı görüntüleme cihazı bulunmaz. Bu sebeple, Güngören’de su kaçağı bulan firmaların çoğu atık su tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmekten kaçınır.

Termal Kamera ile Güngören Su Kaçak Tespiti

Temiz su tesisatında ve pis su tesisatında su kaçağı olabileceği gibi kalorifer borularında da su kaçağı meydana gelmektedir. Ancak kalorifer borularındaki su kaçakları çok daha farklıdır. Isıtma sistemindeki borularda su kaçağı meydana geldiğinde, ev sakinleri uzun süre fark etmeyebilir. Bunun nedeni ise, kombideki suyun basıncının düşük olmasıdır. Suyun basıncı düşük olduğu için, su kaçağı meydan geldiğinde uzun süre belirtileri ortaya çıkmaz.

Güngören su kaçak tespitinde akustik dinleme cihazı ve kameralı görüntüleme cihazı kalorifer sistemindeki su kaçaklarında kullanılmaz. Daha pratik olması için termal kamera kullanılır.

Termal kamera, sıcak cisimleri gösterdiği gibi içinden sıcak su akan kalorifer borularını da gösterir. Borular ister duvarın içinden geçsin ister betonun içinden geçsin fark etmez.

Termal kamera ile yapılan çalışmalar sonucunda, su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Noktasal tespit yapıldığı için, su kaçağı tespiti yapıldığı sırada hiçbir yere zarar verilmez.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek