Kombi Neden Su Eksiltir?

Kombi Neden Su Eksiltir?

Kombilerin tamamında basınç göstergesi bulunmaktadır. Bu gösterge bazılarında dijital olarak tasarlanmıştır. Dijital gösterge ile tasarlanan kombilerde şalter kapalı konumdayken saatin görünmesi imkânsızdır. Standart gösterge olan kombilerde ise şalter kapalı ya da açık konumda da olsa su basınç değerini görmek mümkündür. Kombideki basıncın en uygun konumu da 1,5 bar ile 2 bar arasındadır. Basınç değeri bunların altına düşmemelidir.

Peki, kombi neden su eksiltir? Normal çalışan bir kalorifer sisteminde kombideki basınç değeri sürekli düşüyorsa bazı noktaların incelenmesi gereklidir. Bunların arasında, kalorifer tesisatı sıva üstü ise tesisatın tamamının kontrol edilmesi ve özellikle boruların ek kısımlarının iyice incelenmesi gelmektedir. Buralarda nem ya da ıslaklığın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bir başa bakılması gereken nokta da peteklerdir.

Özellikle petek vanalarının kontrol edilmesi, vanaların kapaklarının iç kısımlarının, eklerdeki teflon bant ya da sızdırmazlık sağlayan ketenin incelenmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra kombinin altında bulunan vanaların, pislik tutucuların gözde geçirilmesi de önemlidir. 30 dakikada bir olan su damlacığının kombideki suyu eksilteceği ve basıncı düşüreceği bilinmelidir. Bar göstergesinde asgari bir sınır vardır ve basınç değeri bu sınırın altına düştüğünde kombi kendini otomatik olarak korumaya alacak ve dolayısı ile kombinin çalışması mümkün olmayacaktır.

Kalorifer Tesisatı Sıva Altındaysa Uzman Desteği İstenmelidir

Kalorifer tesisatı sıva altında ise boruların neresinde sızıntı olduğunun anlaşılabilmesi mümkün değildir. Çünkü ek yerlerinin gözle görülebilmesi imkânsızdır. Bu durumda bireysel olarak yapılabilecek fazla bir işlem bulunmamaktadır. Böyle bir durumda gelişmiş cihazlarla hizmet veren ve profesyonel ekiplerin bulunduğu kurumsal firmalarla irtibata geçilmesi gerekmektedir. Bu firmalar, kombinin neden su eksilttiğini hiçbir yeri kırmadan tespit edebilecek gelişmiş cihazlarla hizmet vermektedir. Kombi neden su eksiltir sorusunun cevabını en doğru ve kesin bir şekilde veren kurumsal firmalar, özel olarak geliştirilen su kaçağı tespit cihazı ya da termal kameralar kullanarak işlem yapmaktadır.

Bu cihazlar son derece hassas özelliklerle tasarlanmıştır ve kullanmak için de özel eğitim alınması gereklidir. Özellikle akustik su kaçağı tespit cihazı, bilgisayarlı sistemlerle tasarlanmıştır ve borunun içindeki en küçük bir farklı sesi bile algılayabilecek özelliktedir. Bu cihazlarla kırmadan su kaçağı tespit edilmektedir. Özellikle sıva altında ki kalorifer tesisat borularındaki su sızıntısını klasik yöntemlerle tespit eden tesisatçıların, duvarı kırmaktan başka şansları yoktur. Çünkü betonun altındaki kaçağın geleneksel yöntemlerle başka türlü tespit edilebilmesi mümkün değildir. Oysa gelişmiş cihazlar kullanan teknik destek ekipleri, sızıntı duvar altında bulunan borunun neresinde olursa olsun kırmadan tespit edebilmektedir.

Kombi neden su eksiltir?

Kombi neden su eksiltir?

Kalorifer tesisatı

Kalorifer tesisatı

Kırmadan Tespit ve Onarım Yapılmaktadır

Kırmadan su kaçağı tespiti ve onarımı için bir başka yöntem de özel olarak geliştirilen bir kimyasal ilaç kullanmaktır. Kombi neden su eksiltir sorusuna çözüm bulmak ve tesisat kaynaklı su kaçağını tamir etmek için profesyonel tesisatçılar, bu kimyasalı kalorifer tesisatına enjekte etmektedir. Tesisatın içinde dolaşım yapan bu ilaç, sızıntı olan yer neresi olursa olsun tıkamakta ve böylece su sızıntını tam anlamı ile ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle kombide basınç düşmesi sorunu ile karşı karşıya kalındığında teknik altyapısı güçlü, gelişmiş cihazlar ve uzman personelle hizmet veren kurumsal firmalarla iletişime geçilmesi tavsiye edilmektedir.

Soru veya görüş bildirin E-posta adresiniz görünmeyecek